Hindistan merkezli ödeme devi Paytm, 2 milyar dolarlık yatırım alarak toplam değerini 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Mobil ödeme çözümleri sağlayıcısı Paytm, aralarında Ant Financial ve Softbank gibi isimlerin de bulunduğu bir grup yatırımcıdan 2 milyar dolar fon almanın eşiğinde. Financial Times sitesinde yer alan habere göre, yatırım turunu en kısa sürede tamamlamaya çalışan ödeme devi, elde edeceği fonun ardından 15 milyar dolar değerlemeye ulaşacak.

Şirkete yakın iki isimden bilgi alan Financial Times, 2 milyar dolar değerindeki yatırım turunun gerçekleşmesi için gün sayıldığını okuyucularına aktardı. An itibarıyla Hindistan’ın en büyük ödeme grubu konumundaki Paytm, dünya devi isimlerle daha iyi rekabet edebilmek için gelecek fonu kullanmak istiyor. Paytm kendi bölgesinde en popüler isim olmasına rağmen rakiplerinin sayısı gittikçe artıyor. Google Pay, Walmart’ın sunduğu PhonePe ve WhatsApp dijital ödeme servisleri gibi seçenekler Paytm’in pazar payını tehdit ediyor.

Yatırım işleminin tamamlanmasının ardından Paytm, tüketici odaklı internet ödeme çözümlerinin kapsamını genişleterek rekabet gücünü artıracak.

İsmi verilmeyen Paytm sözcüleri, anlaşmanın en geç iki ay içinde tamamlanacağını, Hintli ödeme firmasının toplam değerinin de 15 milyar dolar seviyesine ulaşacağını belirttiler.

Hindistan ödeme pazarında rekabet kızışıyor

1,3 milyar nüfusu olan Hindistan’ı dijital ödeme ve elektronik ticaret konusunda altın yumurtlayan tavuk gibi gören ödeme hizmeti sağlayıcıları, her geçen gün yeni bir hizmetle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Paytm Kurucusu Vijay Shekhar Sharma ise Hindistan’daki gücünü kaybetme niyetinde değil.

Paytm ve Walmart tarafından sunulan PhonePe, an itibarıyla Hindistan ödeme pazarının en çok kullanılan hizmetleri olarak göze çarpıyorlar. Bu rekabete hızlı bir giriş yapan Google Pay’in dışında, Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden kişiden kişiye para transferi hizmeti de sunuluyor.

Konu hakkında görüşünü bildiren Forrester analisti Arnav Gupta, Paytm’in elde edeceği yeni fonun ardından PhonePe ve Google Pay ile rekabet edecek güce erişeceğini söyledi. Üç servisin de büyüme planlarının, KOBİ odaklı ödeme çözümleri üzerine olduğunu ifade etti.

Gupta ayrıca, Softbank ve Yahoo Japan ortaklığında Paytm’in Japonya ve Kanada’ya özel başlattığı ödeme servisi PayPay için toplanan fonun bir kısmının Hindistan’daki operasyonlar için ayrılabileceğini de iddia etti.

Revolut 10 Milyar Dolar Değerlemeye Koşuyor