Asseco South Eastern Group, dördüncü çeyrek ve 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

Buna göre şirket dördüncü çeyrekte 64.3 milyon Euro ve 2019 yılı sonunda 204.9 milyon Euro satış geliri elde ederek, geçen yıl aynı döneme kıyasla satış gelirlerinde sırasıyla %25 ve %30 artış kaydetti. Şirket geçen yılın aynı dönemine kıyasla birikmiş iş değerinde 2020‘nin birinci çeyreği için 49.4 milyon Euro ile %60, tüm 2020 yılı içinse 160.6 milyon Euro ile %73 artış kaydettiğini duyurdu.

 

Asseco Güney Doğu Avrupa S.A Yönetim Kurulu Başkanı Piotr Jeleński yaptığı açıklamada, “2019 Asseco See Group için çok iyi bir seneydi. Faaliyet gösterdiğimiz üç iş grubunun tamamında çift haneli büyüme sağladık. Bu iyi performans , dijital bankacılık ve e-ticaret çözümlerimize olan artan talep, ödeme iş birimindeki (Payten) maliyet optimizasyonu ve satınalmalar neticesinde elde edildi. Satınalmalar sayesinde POS ile bağlantılı hizmetlerde Güneydoğu Avrupa pazarındaki konumumuzu güçlendirdik ve ayrıca yeni pazarlarda yani İspanyolca konuşulan ülkelerde , orta ve doğu Avrupa Ülkelerinde faaliyet göstermeye başladık. Ayrıca bağımsız POS ağı SinglePOS ve mobil ödeme çözümleri ile büyük bir büyüme potansiyeli gördüğüm mobil ve web uygulamaları testlerini kapsayan cazip çözümlerle hizmet yelpazemizi genişlettik. Dahası, Afrikada satış girişimlerimizi yoğunlaştırmamız neticesinde önde gelen doğrulama çözümlerimiz için Nijerya bankalarıyla ilk sözleşmelerimizi imzaladık,” dedi.

 

Ödeme iş birimi (Payten)

2019‘un sonunda en yüksek satış gelirleri, 2018‘e kıyasla %49 artışla 85.6 milyon Euro ile Ödeme iş birimi tarafından kaydedildi. 23.5 milyon Euro ile satış gelirlerindeki en yüksek büyümeye POS ile bağlantılı hizmetler iş kolunda ulaşıldı. Ayrıca diğer büyük satış gelirleri kart işleme iş kolu ve Bağımsız ATM ağı MoneyGet tarafından elde edildi. E-Ticaret iş kolundaki mükemmel finansal sonuçlar da Ödeme iş kolunun harika performansına katkı sağladı. Yüksek satış rakamları, işletme kârının geçen senenin aynı dönemine kıyasla 4.8 milyon Euro (%60) artışla 2019 sonunda 12.9 milyon Euro‘ya ulaşmasını sağladı.

 

Bankacılık iş birimi

Bankacılık iş biriminin satış gelirleri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 5.4 milyon Euro (%14) artış kaydederek 2019 sonunda 43.7 milyon Euro‘ya ulaştı. Tüm faaliyet alanlarında satış gelirler yükselirken en yüksek büyüme mobil çözümler iş kolunda kaydedildi. Bankacılık iş biriminin faaliyetkârı 2018‘e kıyasla %45 oranında artarak (2.8 milyon Euro) 2019 yılı sonunda 9.1 milyon Euro‘ya ulaştı.

 

Özel çözümler iş birimi

Özel çözümler iş biriminin 2019 satış gelirleri, 2018‘e kıyasla 14.1 milyon Euro (%23) artış kaydederek 75.6 milyon Euro oldu. En yüksek artış şirketin kendi çözümlerinde ,Sırbistan‘da gerçekleştirilen projeler ve grubun yeni şirketleri olan Necomplus ve Mobven tarafından elde edildi. 2019 yılı sonunda Özel çözümler iş kolunun işletme kârı, önceki yıla kıyasla %17 artışla 3.7 milyon Euro‘ya ulaştı.