Deneyimli bankacı Cengiz Göğebakan, EY Türkiye’nin kurumsal finansman faaliyetlerinde çözüm ortağı olarak çalışmaya başladı.

Cengiz Göğebakan, bankacılıkta 33 yıllık başarılı bir kariyerin ardından T.C. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevinden geçtiğimiz Ekim ayında emekli olmuştu. Göğebakan, 18 yılı özel sektör bankalarında ve 15 yılı stratejik öneme sahip kamu sermayeli iki bankada olmak üzere 33 yıllık bankacılık kariyerinin ardından, EY Türkiye bünyesinde şirketlerin finansman bulmalarına ve mevcut borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik projelerde çözüm ortağı olarak çalışacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları şunları söyledi: “Gittikçe karmaşık hale gelen finansal piyasalardan borç ve sermaye temini özel bir uzmanlık gerektiriyor. Danışmanlık hizmetlerimiz de bu alanda değişen ihtiyaçlara bağlı olarak çeşitlenip hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Son yıllarda şirketler yeni finansman dışında mevcut borçlarının yeniden yapılandırılmasına da ihtiyaç duyuyorlar. Cengiz Göğebakan’ın EY ile beraber bu tip projelerde çözüm ortağı olarak çalışması projelerin daha hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacak.”

Bankacılık sektöründeki deneyimini danışmanlık tarafında şirketlerin hizmetine sunacağını ve EY çatısı altında çözüm ortağı olarak çalışmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden, Cengiz Göğebakan, “Şirketlerin mali yapılarının sağlıklı olması Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında hayati bir role sahip. Yatırımların doğru finansman modeliyle yapılabilmesi ya da mevcut bir finansal yapının doğru modele dönüştürülmesi uzun vadeli başarı için çok önemli bir koşulu oluşturuyor. Birçok örnekte görüldüğü üzere tek başına finansal yapılandırma şirketler için yeterli olamayabiliyor. Finansal yapılandırmanın yanı sıra işletme verimliliğini yükseltecek değişim-dönüşüm stratejilerinin uygulanması şirket değerliliğini yükseltecektir” dedi.

 

Cengiz Göğebakan Hakkında

Kariyerine 1987 yılında Pamukbank T.A.Ş.’de Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Cengiz Göğebakan,

  • 1995-1999 yılları arasında Firma Değerlendirme ve Kredi İzleme Bölüm Başkanı ve
  • 1999- 2000 yıllarında Kredi Tahsis Bölüm Başkanı olarak çalıştı.
  • 2001-2004 yılları arasında bankanın Kredi Politikaları Bölüm Başkanlığını üstlenmesinin ardından 2004 yılında Pamukbank – Türkiye Halk Bankası A.Ş birleşme işleminde görev aldı.
  • 2004-2010 yılları arasında Halkbank’ta Kredi Risk Tasfiye Genel Müdür Yardımcılığı ve Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi.
  • 2010 yılında Anadolubank A.Ş.’ye, Krediler Genel Müdür Yardımcısı olarak transfer olan Göğebakan, bankanın bireysel – tarımsal – küçük işletme ve kurumsal müşteri tipi ve kredi ürünlerinin tahsisi ve yönetiminden sorumlu olarak görev yaptıktan sonra
  • 2011 yılında T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’de Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcılığı görevine başladı.
  • Göğebakan, 33 yıllık bankacılık kariyerinin ardından Kasım 2020 tarihi itibariyle T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevinden emekli oldu.
  • Evli ve 2 çocuk sahibi olan Göğebakan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunudur.