Paribu Ceo’su Yasin Oral, Webrazzi Developer 2021’de blockchain ve finansal teknolojilerin geleceğini konuştu.

Webrazzi Developer 2021, Paribu’nun altın sponsorluğunda 5 Mayıs 2021’de gerçekleşti. Online olarak düzenlenen konferansta; yazılım geliştirme, programlama dilleri, teknoloji şirketlerinin altyapısal dönüşüm hikayeleri gibi geliştiricilerin gündemini oluşturan pek çok konu başlığı, alanında uzman isimlerle konuşuldu. 

Finansal teknolojiler ve Blockchain teknolojisinin detaylarının konuşulduğu “Yarını Kodlamak” oturumunda Paribu CEO’su Yasin Oral ve Paribu Ürün Geliştirme & Proje Yöneticisi Levent Kaya konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmada Yasin Oral, Paribu’nun yalnızca kripto işlem platformu değil, aynı zamanda bir teknoloji şirketi olduğunun altını çizerek Paribu LAB ve Paribu HUB oluşumlarına değindi. Paribu’da listelenen tüm kripto paraların kendi blokzincirlerini derinlemesine irdelediklerinden ve bu kapsamdaki çalışmalarını desteklediklerinden bahsetti.

 

“Geliştirdiğimiz teknolojiler ileride tüm kamu ve özel kuruluşlar tarafından kullanılabilecek”

Paribu’nun finans ve teknolojiyi bir arada kullanan bir şirket olduğunu ve Paribu LAB bünyesinde, bir Blokchain projesi üzerine çalıştıklarını belirten Yasin Oral, sözlerine şöyle devam etti: “Öne çıkan bir başka hizmet de saklama hizmetimiz. Paribu’da listelenen her kripto para, Paribu ekibi tarafından geliştirilen saklama servisleriyle korunuyor. Bu alanda, aynı zamanda saklama hizmeti sağlayan sınırlı sayıda firma var.  Paribu kullanıcıları için geliştirdiğimiz teknolojiler, ileride tüm kamu ve özel kuruluşlar tarafından kullanılabilir hale gelecek. Bununla birlikte Blockchain teknolojisi geleneksel finansı da bünyesine alarak belli bir seviyeye evirilecek. 4 milyona yaklaşan kullanıcımız Paribu’da geliştirilen tüm teknolojileri doğrudan kullanabiliyor. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm yazılımcılara da kapılarımız açık

 

Paribu Hub her sektörden uzmanın ekosisteme dahil olmasına aracı olmak üzere çalışıyor

Paribu HUB bünyesinde uzman isimlerle ekosisteme katkılarını sunmaya devam ettiklerini söyleyen Paribu Ürün Geliştirme & Proje Yöneticisi Levent Kaya; “Paribu HUB’ı 2021’in başında hayata geçirdik ve 5 ay gibi kısa bir sürede çok önemli iş birlikleri yaptık. Kadir Has Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden önemli akademisyenlerin de yer aldığı eğitim programları düzenledik. Blockchain Startup Challenge yarışmasını düzenlendik ve girişimcilere destek verdik. Paribu HUB’ın bir akademi olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca, Blockchain’in yalnızca yazılım sektörünün dahil olduğu bir teknoloji olmadığına değindi. Özellikle, NFT tokenların farklı meslek gruplarını da ilgilendirdiğini belirterek; “Yani eğitimlerimizin yalnızca yazılımcılar için olduğu bilgisi biraz eksik kalabiliyor. Paribu HUB, sanatçılar, avukatlar, herkes için. Biz de her sektörden uzmanın dahil olmasına aracı olmak üzere çalışıyoruz” diye ekledi.

Yazılımda insan kaynağı eksikliği olduğunu belirten Kaya, blockchain bilgisinin de yetersiz olduğunu Paribu HUB’ın bu eksikliği giderme misyonu ile çalıştığını ifade etti.