Deloitte tarafından açıklanan Tech Trends 2022 raporuna göre Blokzincir, önümüzdeki yılın en çok konuşulacak 7 teknolojisinden biri olacak. 

Uluslararası araştırma şirketi Deloitte tarafından açıklanan Tech Trends 2022 raporuna göre blokzincir 2022 yılında şirketlerin en çok kullanacağı teknolojiler arasında yer alacak. Rapor, verinin bir ağ üzerinde birden fazla alanda erişilebilir, güncellenebilir ve doğrulanabilir olmasını sağlayan dağıtık defter teknolojisinin (DLT) blokzincirin en çok kullanılacağı uygulamalardan biri olacağına dikkat çekiyor.

Çift kriptolamalı ‘Blokzincir teknolojisine sahip veri yönetimi, transferi ve depolama sistemi’ olan, yerli LpsChain çözümünün geliştiricisi LPS Bilişim Hizmetleri CEO’su Gökhan Önal, 2021 yılında yükselişini sürdüren blokzincir teknolojisinin, önümüzdeki sene de çok daha fazla sektörde ‘en çok tercih edilen teknolojiler’den biri olacağını ifade etti: “Blokzincir teknolojisinin potansiyeliyle ilgili farkındalık, görüyoruz ki her geçen gün inanılmaz bir hızla artıyor. Dünya çapında başlıca teknoloji şirketlerinin bu teknoloji üzerinde yapılanmaya başlaması, uygulamalar geliştirmesi ise bu artışın en iyi kanıtı diye düşünüyoruz. Zaten yapılan öngörülerde de 2022 boyunca, işletmelerin blokzincir çözümlerine yapacağı harcamaların 11,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor

 

Blokzincir iş dünyasında yeni yaklaşımların da mimarı olacak

Önal, dağıtık defter teknolojisi DLT’nin blokzincir alanındaki büyümeyi sürükleyen önemli bir uygulama olduğuna da dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Yapılan araştırmalar önümüzdeki 5 yıl içinde blokzincir pazarının büyüklüğünün dünyada 70 milyar dolara yaklaşacağını gösteriyor. 2019 yılında 2 milyar dolar düzeyinde olan bu pazarın bu kadar hızlı büyümesinin arkasında kullanım alanlarını hızlı bir şekilde genişletmesi yatıyor. Verinin güvenli olarak güncellenebilmesi ve korunabilmesi için kullanılan dağıtık defter teknolojisi (DLT) yaşanacak bu büyümenin önemli unsurlarından birini oluşturacak.”

Blokzincir teknolojisinin esnek yapısı ve güvenliği maksimuma taşıma tarafında sunduğu tüm özellikleriyle birçok sektörde rahatlıkla kullanılabileceğini de vurgulayan Gökhan Önal, şu bilgileri verdi: “Yakın zamanda blokzincir teknolojisi dendiğinde, bu teknolojinin IoT ile entegrasyonu, sürdürülebilirliğe katkı tarafındaki yüksek potansiyeli, üretim ve tedarik zincirinde sağladığı kaynak güvenliği, İK tarafında ise akıllı kontratlar, veri kimlik yönetimi, şeffaf yönetim gibi farklı konu başlıkları çok daha fazla konuşuluyor olacak. Kısacası blokzincir teknolojisi iş dünyasının neredeyse her alanında, üstelik de bugüne kadar olmadığı kadar geniş bir yelpazede yeni birçok yaklaşımın ortaya çıkışında da etkili olacak.”

 

Gökhan Önal: LPSChain ile blokzincir alanındaki etkimizi 2022’de de artırmayı sürdüreceğiz

2018 yılında başlayan iş geliştirme süreçlerinin ardından bu yıl itibarıyla ticarileşen markaları LpsChain’in farklı birçok alanda kullanımına başlandığını belirten Gökhan Önal açıklamalarını “LpsChain esnek ve modüler yapısıyla, her sektör ve uygulamaya uyum sağlayacak şekilde entegre edilebiliyor. Bu nedenle de ticaret, finans, sigorta gibi sektörlerin yanı sıra kamu kurumları, savunma, eğitim, sağlık, inşaat, Ar-GE gibi veri gizliliğinin önem arz ettiği bütün sektörler hedeflediğimiz alanlar arasında yer alıyor.  

2021 yılında tedarik, eğitim, savunma sanayi ve gümrükleme başta olmak üzere, farklı alanlarda LPSChain kullanılmaya başlandı. Büyük bir memnuniyetle de belirtmek isterim ki, hem kurumsal hem de bireysel kullanıcı sayımız her geçen gün artıyor ve 2021 yılı sonunda ek 150 bin kullanıcı daha ürünümüzü kullanmaya başlayacak.  Böylece de toplam kullanıcı sayımız 350 bine ulaşacak. 

2022’de de ürünümüzün sahip olduğu blokzincir teknolojisinin sağladığı güvenlik, şeffaflık, denetlenebilirlik, yedekleme ve verimlilik avantajlarıyla, farklı sektörlerde hizmet veren kurumlara yönelik özel ürün ve projeler de geliştirmeye devam edeceğiz. Dünyada blokzincir tekonolojisi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürürken, bugüne kadar bu alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak; önümüzdeki dönemde yapay zeka, makine öğrenimi, metaverse, oyun ve büyük veri gibi farklı alanlarda çalışmalar yapmayı da planlıyoruz.” diyerek tamamladı.