Eçözüm Açık Bankacılık Ürünleri 2021 Yılında 23 Milyonu Aşkın Hareket Raporladı!

Eçözüm, 2021 yılı açık bankacılık platformu verilerini açıkladı. Bu verilere göre NetEkstre; entegre firma sayısını iki katına çıkarırken, raporladığı işlem adedinde ise 3 kat büyüme sağladı.

Eçözüm’ün Açık Bankacılık ürünü olan NetEkstre, tüm banka hesap hareketlerini tek ekrandan kolayca yönetme olanaklarıyla firmaların ilgisini çekiyor. 2020 yılında raporladığı hesap hareketlerinin toplam tutarı 9,1 trilyon TL olan NetEkstre’nin; 2021 yılında elde ettiği büyüme ile birlikte raporlanan işlem tutarı  %123 artışla 20,4 trilyon TL tutarına ulaştı. Yine 2020 yılında 4,5 milyon olan işlem adedini ise 2021 yılında 2 katına çıkararak 13,6 milyon seviyesini aştı..

2021’de entegre banka sayısını 29’a ve desteklediği ERP sayısını 24’e yükselten NetEkstre’yi kullanan firma sayısında ise %97 artış oldu.

 

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri NetEkstre’yi seçti.

Sektördeki son gelişmeleri ve 2021 yılına ait NetEkstre performansını değerlendiren Eçözüm Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe; “NetEkstre ve açık bankacılık platformumuzdaki diğer ürünlerimiz; Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan tekstil, otomotiv, mobilya gibi sektörler başta olmak üzere sağlık, hizmet ve elektrik gibi sektörlerin de yer aldığı 28 farklı sektörde, 1500’den fazla firma tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Dijital bankacılık ve finansal yönetim süreçlerini geliştirmek isteyen firmaların sayısının önümüzdeki yıllarda da artacağını ve buna bağlı olarak açık bankacılık ürünlerine olan talebin de hızla artacağını öngörüyoruz.” dedi.

2021 yılını 3 kat büyümeyle kapatan NetEkstre dışında POSRAPOR ve E-DBS gibi ürünlere de sahip olan Eçözüm, Açık Bankacılık Platformu’nu her geçen gün yeni ürün ve çözümlerle büyütmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

  

2021 Yılında POSRAPOR 9 Kat Büyüme Elde Etti

Eçözüm Fiziki ve Sanal Pos Raporlama Sistemi POSRAPOR; 2021 sonu itibariyle raporlanan POS hareketi sayısını 9 kat artırarak 9,2 milyon adete, raporlanan işlemlerin tutarını ise 5 kat artırarak 10,6 milyar TL seviyesine taşıdı. 2021 yıl sonu itibariyle POSRAPOR kullanan firma sayısında ise %86 artış sağlandı ve sisteme entegre olan banka sayısı 13’e yükseldi.

 

 

Doğrudan Borçlandırma Sistemi E-DBS’ye Entegre Banka Sayısı 20’ye Ulaştı

Eçözüm Açık Bankacılık Platformu’ndaki diğer bir ürün olan E-DBS; firmaların bayileri ile farklı bankalar üzerinden yürüttükleri DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) tahsilat süreçlerini tek bir noktadan kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilmelerini sağlıyor. 2021 yılında E-DBS üzerinden tahsile gönderilen faturaların toplam tutarı 541 Milyon TL’ye, tahsil edilen faturaların toplam tutarı ise 266 milyar TL’ye ulaştı. Sisteme entegre olan banka sayısı 20’ye ulaşan E-DBS, sunduğu kazanç ve kolaylıkla diğer markalardan ayrışarak potansiyel müşterilerin ilgisini çekiyor.

 

 

Açık Bankacılık Ürünlerine İlgi Hızla Artıyor

Şirketlerin yoğun bir şekilde kurumsal süreçlerini dijitale taşımak istediklerini belirten Eçözüm Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe, “2000’li yılların başından beri devam eden Açık Bankacılık serüveni, 2015 yılında Avrupa Birliği parlamentosunda kabul olduktan sonra, Avrupa Birliği ve İngiltere’de hayata geçirilen ‘PSD2’ yani ‘Ödeme Hizmetleri Yönetmeliği’ ile net olarak regülasyona girmiş oldu. Avrupa’da başlayan Açık Bankacılık rüzgarı hızla dünyaya yayılırken, 6493 sayılı ‘Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu” kapsamında, 2019 yılının kasım ayında yapılan değişikliklerle ülkemizde de yasal bir zemine oturmuş oldu. Aradan geçen bu süre içerisinde, fintech’ler başta olmak üzere birçok oyuncu sektöre dahil oldu. Gerek sektör gerekse Eçözüm olarak yaptığımız çalışmaların ve yatırımların meyvesini topladığımız bir dönem yaşıyoruz. 2021 yılı aralık ayında, finansal teknoloji sektörünün merakla beklediği ‘6493 sayılı Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu’nda yapılan değişikliklere yönelik ikincil düzenlemelerin yayınlanmasıyla Açık Bankacılık sürecinde yeni bir döneme girilmiş oldu. 2022 yılı, bankalar ve Açık Bankacılık alanlarında faaliyet gösteren fintech’ler için ‘yeni düzenlemelere uyum yılı’ olacak.” yorumlarında bulundu.