TransferGo Büyümeden Sorumlu Bölge Müdürü Senem Ergüvenoğlu’nun 2021 yılı sektör değerlendirmesi ve 2022 yılı beklentileri Fintechtime Kış 2022 Ocak & Şubat sayısında yer aldı.

TransferGo Büyümeden Sorumlu Bölge Müdürü Senem Ergüvenoğlu’nun 2021 yılı sektör değerlendirmesi ve 2022 yılı beklentilerini aşağıda bulabilirsiniz. 

 

Dünyanın en hızlı büyüyen para transferi şirketlerinden olan ve Türkiye’deki operasyonunu Birleşik Ödeme ile birlikte yürüten TransferGo olarak bir yılı daha başarılı bir şekilde ve büyüyerek geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl da hem mevcut hem de yeni gelecek müşterilerimize en yenilikçi, güvenli, hızlı çözümleri sunmaya devam etmek için tüm gücümüzle çalıştık. Hizmetimiz, özellikle yurt dışında yaşayan çocuğuna, yakınına, dijitalin getirdiği tüm avantaj ve kolaylıklarla para transferi gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. 2022‘de de hem iş birliklerimizle hem de aldığımız yatırımlarla servisimizi dünyanın dört bir yanına taşımaya devam edeceğiz.

Litvanya’da 2012’de kurulan TransferGo, o günden  bu yana her geçen sene büyüdü ve eriştiği ülke sayısını artırdı. TransferGo 2021 yılı sonunda global çapta toplamda 3.5 milyon müşteriye ulaşırken, hizmet verdiği ülke sayısını ise 164’e yükseltti.

Bu yıl Türkiye’de hem sektörümüz hem de TransferGo için kilometre taşı olan bir gelişme, Mart ayı itibariyle Türkiye’den yurt dışına  para transferi hizmetimizi başlatmamız oldu. Yine Haziran ayı içinde ABD ve Kanada’ya da para transferlerini hayata geçirdik. 2022’de bu ülkeler arasına yeni ülkeleri de katmaya hazırlanıyoruz.

Dijital para transferleri açısından 2021’de iki dönem işlemlerin çok yoğunlaştığı dönemler olarak ortaya çıktı. Temmuz – Eylül dönemi hem iş hem de yeni öğrenim dönemiyle birlikte yurt dışına eğitim için taşınanların da yurt dışı para transferi ihtiyaçları arttı. Bu periyotta önceki 3 aylık döneme göre Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilere istinaden toplam işlem sayısı %119, işlem hacmi ise %482 arttı. Yine Ramazan dönemi dijital para transferleri büyük bir ivme yakaladı. 2021, nakitten dijitale geçişin iyiden iyiye hızlandığı bir yıl oldu.

2021 yılının şirket için globaldeki en büyük gelişmesi ise, Eylül ayında Elbrus Capital ve Black River Ventures liderliğindeki Seri C yatırım turunda aldığımız 50 milyon dolarlık finansman olmuştu.

Elde ettiğimiz bu finansmanı, TransferGo’nun müşteri tabanını genişletmeye ve önümüzdeki 3-4 yıl içinde 5 kat büyümeye yönelik iddialı hedefimizi desteklemek amacıyla kullanmayı planlıyoruz. Aynı şekilde hizmet verdiğimiz pazarları başta Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri olmak üzere genişletmeyi hedeflerken, ana hizmetimiz olan uluslararası para transferinin yanında dijital cüzdan ve sanal IBAN gibi farklı hizmetlerle ürün yelpazemizi çeşitlendirmek başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik de hizmetler sunmayı planlıyoruz.

Yeni yıl için öncelikle yine her şeyin başı sağlık diyor, tüm dünyaya ve ülkemize sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyorum.

Bu yıl birlikte ve azimle çalışarak olağanüstü bir başarı gösteren ekibimle gurur duyuyorum ve şirket olarak yeni yılda kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak çözümler sunup yeni başarılara yelken açmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.