İstanbul Portföy Yönetimi, blockchain teknolojisini destekleyen projesini duyurdu.

İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fonu” sektörün gelişmesi ve desteklenmesi adına önemli bir adım attı.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı Şubat 2022 tarihi itibariyle alıma açılan İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fonu ile yatırımlar blockchain teknolojisi alanında planlayabiliyor. Tüm fonların tek bir sistem üzerinde görüntülenebileceği ve performansa dayalı fon seçimi yapılabilen Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAŞ) üzerinde iki aydır aktif olan İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fonu’nun güncel verileri ve fon bilgileri yer alıyor. Fonun risk değeri ise 6 olarak belirlenmiş.

Türkiye’nin blockchain teknoloji şirketlerinden BiLira’nın blockchain teknolojilerinde uzman danışmanlığı verdiği Blockchain Teknolojileri Karma Fonu’nun %60’ yabancı hisse senetleri, %15’i yabancı yatırım fonları ve %25’i Türk finansal kuruluşlarından oluşuyor.

İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fonu, yatırımcıları ile birlikte blockchain teknolojisi sektöründe faaliyet yürüten şirketlerin büyümesine destek olmayı hedefliyor. Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri ile bunlara dayalı araçlar ve kripto varlık işlem platformu olarak faaliyet gösteren şirketlerin payları dahil edilmemektedir. Fon yatırımcıları kripto varlıklara değil, blockchain teknolojileri ve çözümleri geliştiren Amerika, Kanada, Japonya merkezli Microstrategy, Nvidia, Tesla ve Square gibi ilgi çekici şirketleri destekleyecektir.