Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Ertunç Tümen ile Fintechtime Dergisi Mayıs & Haziran sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye’nin en büyük özel sektör portföy yönetim şirketi olan ve yatırımcılara sektörün en geniş yatırım fonlarını sunan Ak Portföy, teknoloji temaları üzerine geliştirdikleri yatırım fonları ile de çok konuşuluyor. Dünyada ilk 500 portföy yönetim şirketi listesinde yer alan Ak Portföy’ün Genel Müdür Yardımcısı Ertunç Tümen ile bir araya gelerek Ak Portföy’ün yeni yatırım fonları konusunda bilgi aldık.

 

Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Ertunç Tümen, “Yatırımın Geleceği, Geleceğin Yatırımı Ak Portföy’de” teması altında tasarruf sahipleriyle buluşturduğumuz; Yeni Teknolojiler, Alternatif Enerji, Sağlık Sektörü, Yerli Teknolojiler, Fintek ve Blokzinciri, Dönüştürücü Teknolojiler, Elektrikli ve Otonom Araçlar, Metaverse ve Dijital Yaşam fonlarımız, yatırımcıların yoğun ilgisiyle çok hızlı bir şekilde büyüyor.”

 

Türkiye’nin en büyük özel sektör portföy yönetim şirketisiniz ve yatırımcılara sektörün en geniş yatırım fonları evrenini sunuyorsunuz. Ak Portföy dünyası ile bizi yakınlaştırabilir misiniz? Ak Portföy’ün 2021 yılında sağladığı başarıları ve büyümeyi nasıl değerlendiriyorsunuz. Kurumsal ve stratejik hedeflerinizi öğrenebilir miyim?  

Temel stratejimizi yatırımcıların değişen ihtiyaç ve beklentilerini anlayan ve inovatif ürünlerle bu ihtiyaçları karşılayan bir şirket olmak olarak belirledik. Yönettiğimiz 100 milyar TL’nin üzerinde varlık büyüklüğü ile Türkiye’de özel sektörde liderliğe ulaşan, dünyada ise ilk 500 portföy yönetim şirketi listesinde yer alan global ligde bir kurumuz.

Sektörün en geniş yatırım fonu evrenine sahip bir portföy yönetim şirketi olarak amacımız; yatırım yönetimi hizmetini daha ulaşılabilir kılmak ve tasarruf sahiplerinin yatırımlarının değerine değer katmak. Yatırımcılarımızın en güncel temalar üzerinden geleceğe kolayca yatırım yapmasını sağlarken ürünlerimizi çevresel ve toplumsal duyarlılığın bizlere yüklediği sorumluluğun da bilinciyle kurgulamaya özen gösteriyoruz. Tasarruf sahiplerinin geleceği inşa eden şirketlere sürdürülebilir bir gelişim vizyonu doğrultusunda yatırım yapabilmesini sağlayan, yeni nesil ürün ve hizmetlerle, liderliğimizi önümüzdeki dönemlerde de sürdürmeyi hedefliyoruz.

 

Dijital çağın yarattığı fırsatlar her kesimden yatırımcının odağında yer alıyor. Bir lider olarak pandemi döneminden günümüze bakış açılarında ve yaklaşımlarda nasıl bir değişim gözlemlediniz. Çoğu sektör için çarpan etkisi yaratan bu dönem Ak Portföy için nasıl geçti? Dijitalleşme odağında nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Tüm endüstrileri olduğu gibi finans endüstrisini de kökten değiştiren bu süreçte yatırım paradigması da baştan şekilleniyor. Küresel piyasalarda olduğu gibi Türkiye’de de başta yatırım fonları olmak üzere sermaye piyasalarına olan yatırımcı ilgisinin katlanarak arttığını gözlemliyoruz. Teknoloji temaları üzerine geliştirdiğimiz yatırım fonlarına ilginin artışı, bu trendin ne kadar güçlü olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

Ak Portföy olarak bu alanda değişimin öncüsü olarak kalmayı hedefleyen bir kurumuz. Ürün, hizmet ve iş süreçlerimizi Covid öncesi dönemde dönüştürmüş olmamız sayesinde bu dönemi çok başarılı bir şekilde geçirdik. Bir yandan dijitalleşmenin sağladığı olanakları etkili bir şekilde kullanarak yatırımcılarımıza destek olacak yatırım yönetimi çözümleri sunarken, aynı zamanda dünyanın geleceğini şekillendirecek temalarda yeni fonlar geliştirerek yatırımcılarımızın oluşan fırsatlardan etkin bir şekilde yararlanmalarına imkân sağladık.

“Yatırımın Geleceği, Geleceğin Yatırımı Ak Portföy’de” teması altında tasarruf sahipleriyle buluşturduğumuz; yeni teknolojiler, alternatif enerji, sağlık sektörü, fintek ve blokzinciri, dönüştürücü teknolojiler, elektrikli ve otonom araçlar, metaverse ve dijital yaşam fonlarımız, yatırımcıların yoğun ilgisiyle çok hızlı bir şekilde büyüyor.

Türkiye’nin en geniş yatırım evreniyle, yatırımcılarımıza altından gümüşe, petrolden dönüştürücü teknolojilere, fintekten blokzincirine, temettü ödeyen şirketlerden ihracatçı şirketlere ve yerli teknoloji şirketlerine kadar istedikleri farklı alanlara kolayca yatırım yapma imkânı sunuyoruz.

Diğer yandan geliştirdiğimiz dijital entegrasyon sistemleri ile yatırımcıların yatırım desteğine diledikleri platformdan kolayca ulaşabilmelerini sağlıyoruz. Gerek 2014’te grup bankamız Akbank ile geliştirdiğimiz Akıllı Portföyler, gerekse 2018’de mobil bankacılık için AgeSA Emeklilik ve Hayat şirketi ile geliştirdiğimiz FonPRO Robo-Danışmanlık çözümü, Türkiye’de öncü, oyun değiştiren hizmetler oldu. Bu entegrasyonlarla Ak Portföy uzmanlarının makine öğrenmesi ve büyük veri analizi yöntemleri ile ürettiği varlık dağılım önerilerini yatırımcılara ilgili kurumların mobil uygulamaları üzerinden ulaştırabiliyoruz.

Yatırımcılar bu mobil platformlar üzerinden sağladığımız tavsiyelerle varlıklarını kolayca yönetebiliyor.

Yeni kuşağın da artan ilgisiyle bu teknolojiler, portföy yönetim ürünlerimizi ve yatırım danışmanlığı hizmetlerimizi daha geniş kitlelere sunmamızı sağlayacak temel araçlar olmaya devam edecek.

 

2021 yılının başında yatırımın geleceğine odaklanan ilgi çekici fonlar duyurdunuz. Fonları tek tek sormadan önce bu yolculuğun hikâyesini sizden dinlemek isterim. Bu uzun soluklu yolculukta nasıl bir planlama yaptınız, hangi sektör ve şirketleri odağınıza aldınız. Genel olarak kimler ‘Yatırımın Geleceği’ teması fonu altında yer alabilir?

Ak Portföy olarak yatırımcıların değişen ihtiyaç ve beklentilerini çok yakından izliyor, ürün ve hizmetlerimizi de bu anlayışla şekillendiriyoruz. “Yatırımın Geleceği” bu felsefemizin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Yatırımın Geleceği” altında yenilikçi teknolojiler, çözümler ve sürdürülebilir bir geleceği şekillendirecek temalar üzerinden geliştirdiğimiz yeni nesil fonlarımızla yatırımcılarımıza geleceğin fırsatlarından etkin bir şekilde yararlanabilme olanağı sunuyoruz. 

Dijitalleşme ve ileri teknolojilerin yarattığı baş döndürücü bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Yapay zekâ, büyük veri, nesnelerin interneti, blokzinciri, 3 boyutlu yazıcılar gibi yeni teknolojik çözümler, teknolojilerin gelişimi ile olgunlaşmış robotlar, elektrikli, otonom araçlar ve internetin geleceği olarak görülen metaverse; sonsuz bir entegrasyonla yenilik ve büyüme için çok çeşitli fırsatlarla birlikte geliyor.

‘Yatırımın Geleceği’ teması altında yer alan; yeni teknolojiler, alternatif enerji, sağlık sektörü, önleyici sağlık teknolojileri, fintek ve blokzinciri, yerli teknolojiler, dönüştürücü teknolojiler, elektrikli ve otonom araçlar, metaverse ve dijital yaşam temalı fonlarımız bu ürün ailesinin üyeleri…

Ak Portföy’ün sürekli yaşayan, gelişen ürün ve hizmet evreninin somut bir örneğini oluşturan “Yatırımın Geleceği” altında geleceğin şekillenmesinde rol oynayacağını düşündüğümüz, farklı temalarla geleceğin teknolojilerini içeren fonlar geliştirmeye bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de devam edeceğiz.

 

Yeni fonunuz Dönüştürücü Teknolojiler Fonu ile hangi şirketlere yatırım yapacaksınız? Ak Portföy için dönüştürücü teknoloji ve dönüştürücü şirketler kimlerdir? Bu fonu kimlere yönelik olarak sundunuz?

Yatırımın Geleceği teması altında yer alan Ak Portföy Dönüştürücü Teknolojiler Fonumuz, 5G, yapay zeka, makine öğrenmesi, insansız araçlar, nesnelerin interneti, akıllı sistemler, robot teknolojileri ve giyilebilir teknolojiler gibi çağın dönüşümüne öncülük eden ileri teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. 

Değişimin, yeniliğin, teknolojinin dönüştürücü gücü, önlenemez etkileri, hemen hemen her alanda, hayatımızı derinden etkiliyor. İleri teknolojiler hızla geleneksel teknolojilerin yerini alıyor. Daha hızlı, daha güçlü, daha rasyonel çözümler eskileri dönüştürüyor. Biz de bu farkındalıkla, dijital çağın yarattığı fırsatları yatırımcılarla buluşturarak her geçen gün ürün yelpazemizi geliştiriyoruz.  Yatırım yaparken mevcut bir pazarı ve değer zincirini kökten değiştiren, teknolojik ve bilimsel araştırma ve gelişmelere dayalı yeni ürün, hizmet ve pazarlar yaratarak artan bir oranda pazar payı elde eden ileri teknoloji şirketlerini tercih ediyoruz.

Ak Portföy Dönüştürücü Teknolojiler Fonumuz, şu an çoğumuzun ismini çok duymadığı, ancak geleceğin devleri arasında yer alabilme potansiyeli taşıdığını düşündüğümüz 45 ileri teknoloji şirketine yaklaşık olarak eşit ağırlıklı yatırım yapmanızı sağlıyor.

Teknolojinin en dinamik alanlarından biri olan “Dönüştürücü Teknolojiler” temasına yatırım yapma fırsatı sunan bu ürünümüz, dünyanın geleceğine yatırım yapmak isteyen sınırdaki teknolojileri takip eden yatırımcıların ilgisini çekiyor. Tasarruf sahiplerimiz fonumuza, Türkiye’deki tüm bankalardan, herhangi bir alt limit olmadan, kolayca yatırım yapabiliyor.

 

Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Ertunç Tümen, “Ak Portföy olarak yatırımcıların değişen ihtiyaç ve beklentilerini çok yakından izliyor, ürün ve hizmetlerimizi de bu anlayışla şekillendiriyoruz. “Yatırımın Geleceği” bu felsefemizin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Yatırımın Geleceği” altında yenilikçi teknolojiler, çözümler ve sürdürülebilir bir geleceği şekillendirecek temalar üzerinden geliştirdiğimiz yeni nesil fonlarımızla yatırımcılarımıza geleceğin fırsatlarından etkin bir şekilde yararlanabilme olanağı sunuyoruz.”

 

Ak Portföy Fintek ve Blokzinciri Teknolojileri Değişken Fonu sektörümüz açısından çok önemli. Fon’un amacı, hedef kitlesi konusunda neler söylemek istersiniz? Şu anda fonda hangi şirketler yer alıyor?

Yüksek teknoloji üretimi insanlığın geleceği açısından hayati öneme sahip. Bu fonumuzla, teknolojinin en gözde alanlarından biri olan fintech ve blockchain temalarına bir arada yatırım yapma fırsatı sunuyoruz. Ak Portföy Fintek ve Blokzinciri Teknolojileri Değişken Fonu, mobil ve dijital çözümlerle finans sektörünün dönüşümüne öncülük edecek, yeni nesil, yerli ve yabancı finansal teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Ak Portföy Fintek ve Blokzinciri Teknolojileri Değişken Fonumuzla; menkul kıymet işlem aracılığında devrim yaratan Robinhood, dijital ödeme sistemlerinin öncüsü PayPal, Türkiye’nin e-ticaret devi Hepsiburada ve mobil cihazları birer ödeme noktasına dönüştüren Square gibi önde gelen 20 finansal teknoloji şirketine yaklaşık olarak eşit ağırlıklı yatırım olanağı sunuyoruz.

Faaliyet alanı yeni nesil finansal teknolojilerin araştırılması, geliştirilmesi olan şirketler ile, finansal teknolojinin önemli konularından biri olan blok zinciri teknolojisini geliştiren, faaliyetlerinde kullanan, araştırma ve desteklenmesi için maddi taahhütlerde bulunan bu şirketler, yarının dünyasında mobil ve dijital çözümlerle başta finans olmak üzere pek çok farklı sektörün değişimine, dönüşümüne öncülük edecek.

 

Bir önceki sorumla ilişkili olarak Türk Fintech girişimlerine bakış açınızı öğrenmek isterim. Ekosistemi ve üyelerini, geçen yıl aldıkları yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz? Fonunuza girme potansiyeli taşıyan Fintech şirketleri nasıl bir yol izlemeli?

Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde ülkemizden 6 unicorn çıkartmış olmamız çok büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu gösteriyor. Bu Unicorn’lardan birisi olan SaaS şirketi Insider’ın kurucu-CEO’su Sayın Hande Çilingir, Nasdaq’da geçtiğimiz günlerde yaptıkları pre-IPO’da şirketin halka arzına giden süreci “From Idea to IPO” olarak adlandırmıştı. Biz de 2019 yılında CFA Society of Istanbul olarak düzenlediğimiz “Sermaye Piyasaları İle Sürdürülebilir Büyüme” konulu konferansımızda gerçekleştirdiğimiz panelimizde “From Idea to IPO”adını vermiştik. O dönemde Borsa Istanbul’da yapılan halka arzının ve Mediterra Girişim Sermayesi fonundan aldığı yatırımın Logo Yazılım’ın yükselişinde ne denli etkili olduğunu ele almıştık. Bu örnekler büyüme peşinde olan fintech şirketlerinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çok net olarak ortaya koymaktadır diye düşünüyorum.

 

Yurt içi ve yurt dışında yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeleri ve gelişen yatırım temalarını yakından takip ediyorsunuz. Genel izlenimleriniz eşliğinde nasıl bir yıl geçireceğimizi öngörüyorsunuz? Hangi temalar yükselişe geçecek? Yeni temalar beklemeli miyiz?

Yatırımcıların gelecekleri ile ilgili yeni ve yaratıcı kararlar alma konusunda daha istekli olduğunu ve riske bakış açısının geleneksel yatırımcılarda bile değişmeye başladığını gözlemliyoruz. Yatırımcılar yatırım fırsatlarına daha uzun vadeli bir perspektifle bakmaya başladı. Mevcut ortamda Ak Portföy olarak biz de yatırım fonlarımızın tasarruf sahiplerine güçlü değer önermeleri sunmasını çok önemsiyoruz. Pazarın en geniş dağıtım ağına sahip kurumu olarak, değişen yatırımcı ihtiyaçlarını çok yakından izliyoruz. Bu da, sürekli yaşayan, gelişen bir ürün ve hizmet evrenine sahip olmamızı sağlıyor. Böylece, her yatırım beklentisini karşılayan bir yatırım aracı ürün spektrumumuz içinde yer alabiliyor.

Genç ve dinamik bir şirket olarak önümüzdeki dönemde geleceği şekillendiren alanlara yatırım imkânı verecek sektörün en yenilikçi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz. Bu değerli temaların özellikle geleceğe yatırım yapmak isteyen yeni nesil yatırımcıların çok ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

 

Yatırımcılar için önerilerinizi de paylaşabilirseniz sevinirim.

Hızlı, çevik ve yenilikçi yönetim anlayışımızla yatırımcılarına birçok yeni yatırım temasına yatırım yapma olanağı sunan, rakipsiz ürün yelpazemiz ‘Yatırımın Geleceği’ ürün ailesi ile sektöre öncülük ediyoruz. Ak Portföy’ün ‘Yatırımın Geleceği’ teması altında tasarruf sahipleriyle buluşturduğu yeni teknolojiler, alternatif enerji, sağlık sektörü, fintek ve blokzinciri, yerli teknolojiler, dönüştürücü teknolojiler, elektrikli ve otonom araçlar, metaverse ve dijital yaşam fonları yatırımcılarımızdan büyük ilgi görüyor. Bu ilginin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Ak Portföy olarak, 2022 yılında da ‘Yatırımın Geleceği’ teması altında başta ileri teknolojiler olmak üzere yepyeni ve farklı temalara odaklanan fonlarımıza yenilerini ekleyerek sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz.

 

2022 yılı ajandanız, yakın ve uzak dönem hedefleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?

Nitelikli yatırım fonlarında piyasayı büyüten yüksek potansiyelli enstrümanları Türkiye sermaye piyasasına kazandıran kurum olarak, yenilikçilik vizyonumuzu önümüzdeki dönemde de sürdürmeye devam edeceğiz.

 ‘Yeni Nesil’ ürün, hizmet ve iş modellerini hayata geçirmeye odaklanmış, yatırımcısını odağına alan dijital bir portföy yönetim şirketi olarak, ülkemize, içinde yaşadığımız çevreye, topluma ve dünyaya daha fazla değer katacak yeni nesil ürün ve hizmetler üzerinde çalışıyoruz.