Insha Ventures Genel Müdürü Hasan Sami Bayansar, 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısına değer kattı.  

Insha Ventures Genel Müdürü Hasan Sami Bayansar’ın, Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

2022 yılına baktığımızda zorlu olduğu kadar yeni fikirlerin, inovasyonların hayata geçtiği; dijitalleşmenin daha da hızlandığı, Türkiye’de ve dünyada FinTech ekosisteminin yükselişini sürdürdüğü bir yıl oldu. Finans sektörü bu yeni dönemde yeni teknolojiler değiştikçe ve geliştikçe FinTech şirketleri çok kilit bir noktada konumlandı. FinTech’ler özelinde baktığımızda 2022 yılı yatırımlar ve birleşmelerle oldukça hareketli geçti. Otorite ve kanun koyucular açısından birçok yeni mevzuat değişikliklerine şahit olduk. Bu değişiklikler de önümüzdeki dönem sektörün daha da hareketleneceğine dair bir gelişme olarak okunabilir. Türkiye’nin öncü FinTech girişim kurucusu Insha Ventures olarak bizler de insanların hayatlarını kolaylaştıracak dijital temelli uygulamaları geliştiriyoruz ve geliştirmeye de devam edeceğiz. Bu bağlamda ikinci yılımızda ürünlerimizin birçoğunda yüzde 200’ün üzerinde büyüme gerçekleşti. Bugün geldiğimiz noktada bir FinTech girişim kurucusu olarak bünyemizdeki 9 FinTech ile finansal teknolojiler sektöründe önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Bunlardan getinsha Almanya’da sürdürülebilir dijital hesap hizmeti sunarken, cep POS çözümümüz Alneo, senetleri dijital ortama taşıyan SEMOSİS, perakende satış noktalarını ATM’ye dönüştüren NakitBasit, uzaktan müşteri edinim platformu KimlikBasit, sanal POS ürünümüz PosBasit, online tahsilat platformumuz Kozmos, açık bankacılık ve servis modeli bankacılığı özelinde geliştirdiğimiz ürünlerimiz ile bireylerin ve şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

2023 yılında FinTech ekosisteminin parlayan yıldız olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Özellikle dijital cüzdanlar, para transferi uygulamaları gibi kurumların kendi uygulamalarını arayüz sağlayıcı uygulamalar haline getirmeleri gibi hareketli ve yenilikçi bir yıl bekliyoruz. Türkiye’nin öncü FinTech girişim kurucusu Insha Ventures olarak bizler de şirketlerin ve bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak dijital temelli uygulamaları geliştirmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda iş ortaklarımızla rekaberlik içinde birlikte büyüyoruz ve birlikte büyümenin yarattığı sürdürülebilir faydaya inanıyoruz. Ayrıca “Venture Builder” konseptimiz çerçevesinde yeni iş ortaklıkları üzerine çalışıyoruz. “Uçtan uca FinTech inşa eder, büyütür ve yatırım yapar” anlayışımızla yeni ürün ve projeler geliştirmeyi hız kesmeden sürdüreceğiz. Bu anlamda global FinTech çözümleri üretmeyi ve global bir Venture Builder olarak büyümeyi hedefliyoruz. 2023 yılında da mevcut ürün ve hizmetlerimizin de yatırım alarak büyümesi için gerekli altyapı çalışmalarını hızlandıracağız.