Trend Micro, dünya genelinde kutlanan 28 Ocak Veri Koruma Günü kapsamında dijital dünyada gizlilik ve güvenliğin artan önemine dikkat çekti.

İlk defa 2006 yılında kutlanılmaya başlanan Veri Koruma Gününde bireylerin ve kurumların dijital gizliliklerine odaklanılıyor ve dijital dünyada nasıl güvende kalacaklarına dair farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Veri güvenliği günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında en önemli konulardan biri haline gelmiş durumda. Özellikle kişisel ve hassas bilgilerin sıklıkla dijital ortamlarda paylaşıldığı ya da veri sızıntılarının yaşandığı bu dönemde gizlilik ve güvenlik kesinlikle göz ardı edilmemesi ve 7’den 70’e farkındalık oluşturulması gerekiyor.

Veri Koruma Günü, bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayan özel bir etkinlik olarak her yıl dünya genelinde düzenleniyor. Bu özel günde şirketler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları kişisel verilerin korunması, kişisel mahremiyet ve siber güvenlik konusunda farkındalığı artırmak için çeşitli faaliyetler yürütüyor. Türkiye’de de çeşitli kurum ve kuruluşlar Veri Koruma Gününde farkındalığı artırmak için çalışmalar yapıyor. Bu konuda çalışma yapan şirketlerden biri de Trend Micro. Trend Micro, yalnızca Veri Koruma Gününde değil yılın 365 günü çeşitli etkinlikler düzenleyerek ve faaliyetler yürüterek bu konudaki farkındalığı artırmaya çalışıyor.

Veri güvenliğinin dijital dünyada yaşayan 7’den 70’e herkes için kritik bir konu haline geldiğini belirten Trend Micro Avrasya Bölgesi Teknik Lideri Burçin Olgaç,Özellikle son dönemde artan veri ihlalleri ve çevrimiçi tehditler, kullanıcıların daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Kötü niyetli kişilerin hedefi olmamak için hem bireylerin hem de işletmelerin gerekli güvenlik önlemlerini almaları ve siber güvenlik uzmanlarının önerilerine uymaları büyük önem taşıyor.  Dijital dünyada güvenlik yalnızca bireylerin değil aynı zamanda toplumun bir sorumluluğu. Bu anlamlı gün, herkesin dijital güvenliği sağlamak için bir araya gelmesini ve bilinçli bir şekilde dijital ortamlarda hareket etmesini teşvik ediyor” dedi.

30 yılı aşkın bir süredir dijital dünyayı daha güvenli bir hale getirmeyi misyon edinen Trend Micro, toplumda siber güvenlik bilincini artırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Trend Micro’nun bu kapsamda yürüttüğü çalışmalardan biri de 2008 yılından bu yana yürütülen Çocuklar ve Aileler için İnternet Güvenliği (ISKF) programı. Çocuklar dijital ortamda olmanın günlük hayatın normal bir parçası olduğu bir dünyada büyüyorlar. Çocuklar genellikle birer teknoloji uzmanıymış gibi görünseler de virüsler, fidye yazılımları, sosyal medyadaki tehditler, sahte haberler ve siber zorbalığa kadar birçok konuda korumasızlar. Trend Micro’nun ISKF programı, çocuklara ve ailelerine nasıl iyi bir dijital vatandaş olunacağını öğretiyor ve dünyanın dört bir yanındaki çocuklara, gençlere, ailelere ve öğretmenlere çevrimiçi riskleri önleme ve ele alma konusunda yardımcı oluyor. Program kapsamında birçok ücretsiz eğitim ve etkinlik yer alıyor.