Alışverişlerin çok daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleşmesini sağlayan ‘Halo’ temassız ödeme yüzükleri için bekleme listesi oluşturuldu.

Avustralya merkezli banka Bankwest, Halo isimli temassız ödeme yüzükleri için bekleme listesi açtı. Alışverişlerini daha hızlı ve pratik biçimde gerçekleştirmek isteyen banka müşterilerinin, yeni nesil ödeme teknolojilerinin bir örneği olan Halo yüzüklerine ilgisi yoğun oldu. 39 ABD doları fiyat etiketiyle ön satışa sunulan yüzükler su geçirmiyor, hızlı ve pratik alışveriş imkanı sunuyor.

Ne pile, ne de şarja ihtiyaç duyuyor

Spor yaparken ya da cüzdana ulaşmanın zor olduğu anlarda pratik ödeme imkanı sunan temassız ödeme yüzükleri, alışverişleri çok daha kolay hale getiriyor. Banka tarafından başlatılan sipariş listesine katılan müşteriler, bahar aylarında kullanıma açılması planlanan Halo temassız ödeme yüzükleri ile yeni bir alışveriş deneyimi yaşayacaklar.

Banka tarafından hazırlanan tanıtım filminde, sabah koşusuna çıkan ya da kucağında bebeğiyle ödeme yapmakta zorlanan tüketicilere odaklanıldı. Cüzdana uzanmanın güç olduğu anlarda kolayca ödeme imkanı sunan Halo temassız ödeme yüzüklerinin en iyi yanıysa pil ya da şarj ihtiyacı duymaması. Tıpkı temassız kredi kartları gibi kullanılan Halo temassız ödeme yüzükleri, POS cihazına yaklaştırıldığı anda otomatik biçimde çalışıyor.

Bankanın resmi açıklamasında, 2017 yılı boyunca 400 personelle Halo temassız ödeme yüzüklerinin teste tabi tutulduğu belirtildi. Yüzüğü test eden kullanıcıların yüzüğü her zaman parmaklarında taşımadıkları, anahtarlıklarına, kolyelerine ve bilekliklerine de takabildikleri ifade edildi. 2018’in ikinci çeyreğinde resmen kullanıma açılması planlanan Halo temassız ödeme yüzükleri bankanın ilk giyilebilir ödeme sistemi olacak.

Dünyanın En Büyük Metro Ağı Temassız Ödeme Sistemine Geçiyor

Mastercard destekli temassız ödeme yüzüğü Kerv geçen sene satışa sunulmuştu

Giyilebilir teknolojiler kervanına hızlı giriş yapan bir başka isim olan Kerv, temassız ödeme imkanı sunan akıllı yüzüklerini 2017 yılı içinde duyurmuştu. Çizilmeye ve suya dayanıklı olarak tasarlanan yüzük, temassız ödeme destekleyen tüm akıllı telefonlarla tam uyumlu çalışmasının yanı sıra şarj olmaya ihtiyaç duymamasıyla da dikkat çekiyor.

Sanal Mastercard ön ödemeli kartları ile uyumlu çalışan Kerv akıllı yüzükler, NFC teknolojisini destekliyor. Kerv’in resmi web sitesi üzerinden satışı başlayan akıllı yüzüklerin fiyatları 100 sterlin civarında.

Açılışı Visa yaptı, piyasaya ilk çıkan Mastercard oldu

Temassız ödemeye imkan tanıyan akıllı yüzükler ilk olarak 2016 Rio Olimpiyatları esnasında NFC Ring tarafından duyurulmuştu. Bazı olimpiyat sporcularına test amaçlı dağıtılan NFC Ring, Visa altyapısını kullanıyor ve temassız ödeme yapma imkanı sunuyordu.

Toplu Taşımada Temassız Ödeme Kullanımı Artıyor

NFC Ring ön sipariş almaya başlamışken bir anda ortaya çıkan Kerv ise rakibini geride bırakarak temassız ödeme destekleyen akıllı yüzüklerini satışa sundu bile. Mastercard ile iş birliği içine giren Kerv’in akıllı yüzükleri NFC altyapısını destekleyen ödeme noktalarında çalışıyor. Akıllı yüzükle ödeme yapabilmek için kullanıcıların Mastercard’ın ön ödemeli sanal kartını oluşturmaları gerekiyor.

Akıllı yüzükler toplu taşıma araçlarında da kullanılabiliyor

Kerv’in kurucusu Philip Cambell, “İlk günden beri hedefimiz insanlara cazip gelecek giyilebilir bir teknolojik ürün sunmaktı” diye konuştu. “Sunduğumuz ürün ilk bakışta teknolojik gözükmese bile aslında arkasında güçlü bir altyapı var. Kerv akıllı yüzüklerinin insanların hayatlarını kolaylaştıracağına inanıyoruz. Müşterilerimiz bu yüzükleri dilerlerse yiyecek içecek almak için kullanabilirler dilerlerse de Londra metrosunda…

Temassız Ödeme ve Giyilebilir Teknoloji Atkı Üzerinde Buluştu