İstanbul’daki toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbulkart’a, NFC destekli akıllı telefonlarla bakiye yüklenebilecek.

İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullananların cüzdanlarından düşürmedikleri İstanbulkart (halk arasında halen kullanılan eski adıyla “Akbil – Akıllı bilet”), bundan böyle NFC destekli akıllı telefonlar aracılığıyla doldurulabilecek. İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemlerini modern bir hale dönüştürmek için çalışma yapan Belbim, akıllı telefonların bağlı bulunduğu kredi kartı hesabından doğrudan İstanbulkart’a bakiye aktarma sistemini geliştiriyor. Yeni teknoloji aktif hale geldiğinde İstanbullular, herhangi bir “Akbil bayisine” gitmelerine gerek kalmadan NFC destekli akıllı telefonları aracılığıyla toplu taşıma kartlarına bakiye aktarabilecekler.

İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme işlemleri akıllı telefonlarla gerçekleşecek

İstanbulkart kullananların en büyük sorunları arasında, son anda yetiştikleri toplu taşıma araçlarına bindiklerinde kartlarında yeterli bakiye olmaması ve akabinde de diğer yolculardan “akbil dilenmeleri” geliyor. Birçok yolcu toplu taşıma kartının içindeki bakiyeyi bilmemesinden ve unutmasından ötürü ya yetersiz bakiye ile karşılaşıyor ya da “ne olur, ne olmaz” diyerek gereksiz yükleme yapıyor.

E-GÜVEN Dijital Kimlikleri Resmileştiriyor

İstanbulkart teknolojilerini geliştiren Belbim, İstanbulluların yaşadıkları bu sorunlara çare olacak bir teknolojisini duyurdu. Bundan böyle NFC destekli akıllı telefonlar aracılığıyla İstanbulkart dolumu yapma imkanı vereceklerini belirten Belbim yetkilileri, test amaçlı kullanıma açtıkları Android uygulaması üzerinden İstanbulkart’a bakiye yükleme imkanı sunuyorlar.

NFC destekli telefonlarda İstanbulkart’ı telefonun arkasına okutarak anlık bakiye görüntüleme mümkün olacak. İstanbulkart’a yükleme yapmanın yanında, bakiye sorgulamaya da olanak sağlayan İstanbulkart uygulaması, henüz test aşamasında. Şu an için sadece bir kart tanıtmaya imkan veriyor. Anlık bakiye görüntüleme işlemiyse İstanbulkart’ın akıllı telefonun arkasına yaklaştırıldığında gerçekleşiyor.

Kredi kartıyla yükleme yapmak içinse, kullanıcının kredi kartını uygulamaya tanımlaması gerekiyor.

İstanbulkart nedir?

İstanbulkart, farklı elektronik para uygulamalarıyla bütünleşik çalışabilen, birçok farklı iş modelleri için de geliştirmeye müsait biçimde tasarlanmış bir “şehir kartı” olarak tanımlanabilir. İçerisine önceden bakiye yüklenerek toplu taşıma araçlarında ödeme yapma imkanı sunan bir temassız ödeme sistemidir.

İstanbulkart nasıl alınır? İstanbulkart nerede doldurulur?

İstanbul’un 2 bin 700 farklı noktasında bulunan Özel Temsilciler, İETT Gişeleri ve Biletmatik (insansız dolum makinesinden) cihazlarından İstanbulkart temini yapılabilir. İstanbulkart’lara istenilen miktarda bakiye dolumu, insanlı dolum cihazlarından (AKDOM/POS cihazı bulunan temsilciler) veya herhangi bir insansız dolum makinasından (Biletmatik) yapılabilir.

İstanbulkart ne zaman kullanılmaya başlandı?

İlk defa İstanbul’un toplu ulaşımında uygulanan “Elektronik Ücret Toplama Sistemi”, AKBİL ile kullanılmaya başlanmış zaman içerisinde sisteme, kartlı sistemin de ilave edilmesi ile toplu ulaşımda kartlı işlemler mümkün hale gelmiştir.

Farklı şehircilik uygulamalarında da aktif olarak kullanılmaya başlanan İstanbulkart, şehir hayatının ve toplu ulaşımın daha etkili ve verimli olması için, şehrin anahtarı olması yolundaki çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Akıllı kartlar, yaşamı kolaylaştırması ve yeterli güvenlik düzeyine erişmesinden dolayı yaygın olarak tercih edilmektedir.

2010 yılından itibaren 24 milyondan fazla İstanbulkart, İstanbullular tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: www.istanbulkart.istanbul

Milenyum Nesli P2P Ödeme Sistemlerini Tercih Ediyor