Restoran, otel, spa ve aktivite alanında “1 Alana 1 Hediye” kuponları sunan Kuponsa’yı firmanın CEO’su Sadak Choudhury anlattı.

İngiliz bir girişimci olan Sadak Choudhury ve ortakları tarafından, 2016 yılında Londra’da kurulan Kuponsa, restoran, otel, spa ve aktivite alanında hizmet veren işletmelerde “1 Alana 1 Hediye” kuponları sunan bir mobil uygulama. Büyük potansiyelinden ötürü ilk olarak İstanbul’da hayata geçirilen uygulama, global bir platforma dönüşmeyi hedefliyor.

Alışık olduğumuz startup yaklaşımından farklı reflekslerle hareket eden girişim, tüm yatırım sermayesini şirket ortakları tarafından sağladı. Bu güne kadar şirkete 500 bin doların üstünde yatırım yaptılar. Ortaklar gerektikçe yeni yatırım yapmaya devam ederken Türk ve yabancı yatırımcılarla görüşmeler de yapılıyor.

Elbette Kuponsa da tüm teknoloji odaklı startup firmalarında olduğu gibi, sermaye yatırımını büyüme planının bir parçası olarak görüyor. Bununla birlikte şirketin CEO’su Sadak Choudhury, başarı kriterlerini faz faz değerlendirdiklerini belirtiyor. “İlk etapta yatırımcıya bağlı olarak değil, iş odaklı ve ekip odaklı bir ilerleme modeli belirledik. Bu güne kadar başarısız olmuş iş fikirlerine baktığımızda başarısızlığın, öncelikle tecrübe eksikliği ve yanlış zamanda yanlış ortaklık yapılarının kurulmasından kaynaklandığını görüyoruz. Bizim önceliğimiz yatırımdan önce işimizin başarılı olmasını sağlamak. Kuponsa’nın büyümesinde temel önceliklerimizi yenilik ve müşterilerimizle sağlam ilişkiler kurmak olarak belirledik. Gerçekleştirdiğimiz hedefler doğrultusunda yatırımcı network’ümüzü genişletmeyi ve dünyadaki büyük şehirlere yayılmayı planlıyoruz” diye bilgi verdi.

Detayları kendisine sorduk.

Hem Kuponsa’nın kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Mesleki ve kişisel kariyerim boyunca 45’ten fazla ülkede bulundum. Ziyaretlerim sırasında Türkiye’nin girişimcilik anlamında harika bir ülke olduğunu gördüm. Son yıllarda, fiyat avantajı sağlayan farklı iş modellerine dayalı birçok mobil uygulama Avrupa ve Ortadoğu’da kullanıma sunuldu. Geniş bir piyasaya hitap edebilen birçoğu başarılı da oldu. Rekabete dayanan bir sektör olmasına rağmen, doğru iş modelleri için birçok olanak olduğunu düşünüyorum. İstanbul’daki popülasyonun ve piyasanın tek başına temsil ettiği olanakları göz önünde bulundurunca, Türkiye’de sadece belli indirimler sunan birkaç uygulama dışında, birebir Kuponsa’nın sunduğu modelde hizmet veren bir uygulama yoktu. Fikir netleştikten sonra, benimle aynı vizyonu paylaştığını düşündüğüm insanlarla projenin başarılı olacağına duyduğumuz inançla bir araya geldik. Bazıları benimle birlikte bu riski göze alarak tam zamanlı işinden ayrıldı. Startupların zorlu dünyasına adım attık.

Kuponsa’nın arkasında hangi isimler var?

Her iş modelinde de geçerli olduğu üzere, sağlam bir temel oluşturmak çok önemli. Ortakların her biri Kuponsa’ya çok yönlü bir iş zekası kattılar. Bilhassa uluslararası anlamda. Ben hava mühendisliği alanında eğitim aldım. Şu anda merkezi Londra’da bulunan, birden fazla şirketin de yönetiminden sorumluyum. Diğer iki ortağımız ise uluslararası bilinirliğe sahip, çok değerli iki avukat. Biri Türkiye’nin önde gelen avukatlarından Ramazan Arıtürk, diğeri Anthony Smith ise PPP alanında Birleşmiş Milletler uzman hukuk ekibinin eski lideri. Kuda Muguti, Kuponsa ekibinde yer almadan önce özel sermaye alanında çalışmış, finans sektöründe profesyonelleşmiş CFA sertifikalı bir finansal analist.

İş modelimizin temel konsepti, sadece uygulamamızda yer alan kuponlarla insanların daha az harcayarak daha çok şey yapmalarına olanak sağlayarak, yaşamlarına değer katmak. İşletmeler, ortaklar ve şirketlerle birlikte çalışarak, insanları yaşadıkları şehri keşfetmeye, çok para harcamaya gerek duymadan arkadaşları ve aileleriyle daha keyifli vakit geçirmeye teşvik ediyoruz.

Belki de yaşadığınız şehirde harika yemekler yapan ama daha önce hiç gitmediğiniz restoranlar var. Veya arkadaşlarınızla birlikte denemek istediğiniz ama pahalı bulduğunuz ya da arkadaşlarınızın para vermek istemediği bir aktivite bulunuyor. Biz, farklı alanlarda hizmet, yemek ve aktivite sunan işletmeleri sistemimize dahil ederek, insanları yeni yerler keşfetmek konusunda cesaretlendirmek istiyoruz. Onlara yeni olanı keşfetme konusunda ilham vermek istiyoruz.

Kuponsa’yı farklı kılan niteliklerden biraz bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bu bir mobil uygulama. Bir masaüstü siteye veya kağıttan bir kupona ihtiyaç duymaksızın, tüm işlemlerinizi telefonunuzu kullanarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tek bir uygulamadan tüm tekliflere erişim kolaylığı var. Üyelerimiz, uygulamamızdaki tüm tekliflerimizi görebiliyor, inceleyebiliyor ve kullanabiliyorlar.

Platformumuz kullanıcılarımızın yaşamını şekillendiren bu dört temel ihtiyaca yönelik işletmelerden oluşuyor: yemek (Restaurant ve Kafe), uyku (Otel), rahatlama (Spa ve Güzellik) ve eğlence (Aktivite ve Eğlence).

Yeni kullanıcıların bizimle tanışması için 14 günlük deneme süresi var, bu sürede Restoran kategorisinde 2 kupon kullanarak Kuponsa ile nasıl tasarruf edebileceklerini görüyorlar.

Platformumuzda yüksek kalitede üye işletmeler mevcut. İşletmelerimizin yarısından fazlası, herhangi bir fırsat sitesinde yer almıyorlar.

Kullanımı çok kolay. Kullanıcılarımız, sadece 3 adımda, kuponlarını rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Yıllık üyelik paketlerimizin çok küçük bedelleri var. Kullanıcılarımız 1-2 kupon kullanımında bu bedeli fazlasıyla çıkarıyor ve uygulamayı yıl boyunca kullanmaya devam ediyorlar.

Türkiye’de Kuponsa gibi bir uygulamayı hayata geçirme sürecinde yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Finansal olarak bir sorun yaşamadık. Zira, birçok startup firmasında tecrübe edinmiş ortaklar olarak Kuponsa, yatırım desteği görmeden önce, bazı risk ve zorluklara karşı hazırlıklıydık. Bugüne kadar karşılaştığımız en büyük zorluk, Türk toplumunun satın alma alışkanlıklarını doğru anlamak ve onlara hitap etmekti. Bir diğeriyse iş modelimizi, güncel ve geçmiş diğer uygulamalardan keskin bir şekilde ayırmaktı. Konseptimizin tek başına “fırsat” sunan bir iş modeline dayanmadığını (biz “teklif” demeyi tercih ediyoruz), aslında yaşam tarzına ve topluma odaklanan bir uygulama olduğumuzu vurgulamak istedik. Bunun için bir adaptasyon sürecinin gerekli oldu. Bu yüzden uygulamamıza, Kuponsa’nın nasıl çalıştığını gösteren bir videolar ekledik, önemli geliştirmeler yaptık ve farklı kanallardan eğitici mesajlarla satışa sunduk.

İş modelimizi geliştirdikçe, uygulamamız taze içerikler ve ek özellikler dahil edilerek güncellenmeye devam edecek. İş modelimizin yönünü belirlememize yardımcı olacaklarından, kullanıcılarımızın fikirlerini göz önünde bulundurmak istiyoruz.

Genel popülasyon ve öğrenci topluluğunun yanı sıra, uygulamamız kurumsal bir şirketin de önemli bir parçası olabilir. Önde gelen şirketlerin ürün ve hizmetlerini desteklemek ve tekliflerimize dahil etmek konusunda önümüzde geniş olanaklar var. İşimizin bu tarafının, piyasaya yenilikçi bir iş modeli getireceğini düşünüyoruz.

Bu zamana kadar işimizi, umduğumuz oranda büyüttük. Kendimizi baskı altına sokmamak adına beklentilerimiz konusunda fazla kısıtlayıcı davranmıyoruz. İki yıldan kısa bir sürede 1.500’den fazla kupon sunmaya başladık, 5.000’den fazla kullanıcıya ulaştık. Şu an birçok kurumsal firma ile iş birliği anlaşmaları yapıyoruz.

İstanbul’da toplamda 100 binden fazla öğrencisi olan birçok üniversite ile anlaşma imzaladık. Önde gelen diğer üniversitelerle de ilişkilerimizi geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyoruz.

Seyahat acenteleriyle İstanbul’u ziyaret eden turistleri Kuponsa’ya yönlendirmeye dayanan iş birlikleri yapıyoruz. Antalya ve Muğla (Bodrum)’da yeni üye işletmeleri platformumua ekledik. Diğer illerde de üye işletme görüşmelerimiz devam ediyor. Kuponsa yakında çok daha fazla ilde geçerli olacak.

Geleceğe yönelik planlarınızı da sizden dinlemek isteriz.

Kısa vadede, Türkiye’nin diğer büyük illerine de yayılmayı, işletme ve ortaklarımızdan oluşan listeyi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Orta ve uzun vadede, Londra, Mumbai, New York ve Sydney gibi dünyanın önde gelen metropollerine de yayılmayı planlıyoruz.

Uluslararası tecrübelerimiz ve global iş birliklerimiz sayesinde kullanıcılarımıza seçkin avantaj ve teklifler sunmaya yönelik hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerliyoruz. İstanbul’da yaşayan bir Kuponsalı Londra’ya gittiğinde uygulamasını orada da kullansın, Londra’da üyelik alan biri New York’ta da kullansın istiyoruz. Bu en büyük hayalimiz.