Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aliexpress’ten alınan ürünlerden ek vergi alınmasıyla ilgili çalışma yapacaklarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, düzenlenen Vergi Konseyi 134’üncü Genel Kurulu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Albayrak, yurt dışından alınarak zarfla ülke sınırlarına giren ve küçük boyutları nedeniyle gümrüğe takılmayan ürünlerin vergilendirilmesi hususunda vergi çalışması yapacaklarını ifade etti.

Aliexpress ve benzeri Çin menşeli elektronik ticaret siteleri üzerinden yapılan alışveriş miktarının yüksekliğine dikkat çeken Albayrak, Türkiye’ye küçük zarflar içerisinde milyonlarca paketin ulaştığını belirtti. Küçük boyuttaki zarflar içinde gelen ithal ürünlerden vergi tahsil edilmediğini vurgulayan Bakan Albayrak, bu ürünlerin de vergilendirilmesi konusunda çalışma yapacaklarının bilgisini verdi.

Bilindiği üzere, yurt dışından satın alınan ve değeri 22 avronun altında olan ithal ürünlerden gümrük vergisi tahsil edilmiyordu. 22 avrodan daha pahalı ürünlerde, yüzde 18 ila 20 oranında gümrük vergisi alınıyor. Yurt içinde üretimi olan bir ürünün yurt dışından posta yoluyla getirilmesi durumunda ise yüzde 20 ek vergi uygulanıyor.

“O incecik zarflardan neler çıkıyor neler”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Vergi Konseyi 134’üncü Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı:

“Kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.”

Yurt dışından alınan, küçük boyuları ve düşük etiket fiyatları nedeniyle gümrüğe takılmayan ürünlerle ilgili çalışma yapacaklarını söyleyen Albayrak, “Vergi nerede? Yok. E aynısını Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz” şeklinde konuştu.

Ucuz ürünlerin yer aldığı Aliexpress tüketiciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor

Çin menşeli Aliexpress, Türk internet kullanıcısı tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği alışveriş sitelerinin başında geliyor. Özellikle küçük teknolojik ürünlerin ucuza satıldığı bu platformda ürünler, mektup zarfları boyutundaki paketlerde, yaklaşık 15 ila 20 gün içerisinde posta yoluyla alıcıya ulaştırılıyor.
Türkiye’de yer alan üreticileri desteklemek amacıyla, yurt dışından alınan ve tutarı 22 avroyu geçmeyen ürünlerde gümrük vergisi uygulanmıyor. 22 avro ve üzeri tutarlardaki ürünlerde ise yüzde 18 ila 20 oranında gümrük vergisi tahsil ediliyor. Yurt içinde üretimi bulunan bir ürünün yurt dışından getirilmesi durumunda ise yüzde 20 ek vergi uygulanıyor.

Blokzincir Teknolojisi Ticareti Hareketlendirmeye Hazırlanıyor