Vatandaşlık bilgilerinin güvenli bir şekilde doğrulamak üzere Kart Erişim Cihazı üreten KOBIL, 100 Euro fiyatla piyasaya çıkıyor. 

Yenilenen TC kimlikleri, teknolojik altyapıları ile yepyeni bir ihtiyaç doğurdu. Vatandaşlık bilgilerinin güvenli bir şekilde doğrulamak üzere Kart Erişim Cihazı üreten KOBIL, 100 Euro fiyatla piyasaya çıkıyor.

Yeni kimlik kartlarının dağıtılması ve kart sahibi sayısının 30 milyonu aşması ile birlikte kimlik doğrulama sistemlerinin de önü açıldı. Güvenli dijital altyapı sağlanarak üretilen kart erişim cihazları nüfus vatandaşlık işleri üzerinden yapılan işlemlerin çok daha hızlı ve verimli yapılmasını sağlıyor. Almanya ve Türkiye’deki Ar-Ge merkezinden tüm dünyaya teknoloji ihraç eden KOBIL Grup da bu ihtiyacı görerek 4 farklı kimlik kartı doğrulama çözümü geliştirdi.

KOBIL Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun, uzun süredir üzerinde çalıştıkları tamamen yerli kaynaklarla üretilen kart erişim cihazları (KEC), hakkında merak edilenleri anlattı.

 

-Kimlik doğrulama alanında dünyada olan gelişmeler ekseninde Türkiye’deki uygulamalar hakkında bilgi verir misiniz?

Dijitalleşen dünyada ‘güvenlik’ çok daha önemli hale geldi. Mevcut kimlik doğrulama işlemleri sırasında kişinin PIN ya da parmak izi sorgulanmadığı için kişinin işlem sırasında orada olduğunun dijital olarak ispatlanamıyor. Bu işlemler sırasında ayrıca ıslak imza ya da benzer mekanizmalar kullanılması gerekiyor. Maalesef, hem yüksek fiyatlar sebebiyle hem de henüz bir yasal zorunluluk olmadığı için mevcut KEC cihazları piyasada kabul görmüyor. Bunun yanı sıra bu cihazlar yavaş olduğundan işlemler 2-3 dakika sürüyor ve yoğun işlem gerektiren noter, banka gibi yerlerde tercih edilmiyor.

 

KEC ürünü için rekabetçi bir fiyat politikası izlemeyi planlıyor musunuz?

Halihazırda birçok kurumda kullanılan benzer sistemlerin fiyatı 250 ile 900 Euro arasında değişiyor. Piyasanın tam güvenli hale gelmesi için kart erişim cihazlarının kurumlar üzerinde mali bir yük yaratmaması önemli. Biz tamamen yerli yazılımın gücüyle maliyetlerimizi aşağı çekebiliyoruz. Eylül 2019 itibariyle pazara sunacağımız KEC’i Türkiye’deki piyasa koşullarını desteklemek amacıyla 5 ile 100 Euro arasında fiyatlandıracağız. 2020 yılı itibariyle de sisteme 3 farklı donanım çözümünü dahil edeceğiz.

  

KOBIL tarafından geliştirilen ürünün piyasadaki diğer ürünlerden farkı nedir?

Ürünümüz, temassız kimlik doğrulama yazılımımız sayesinde kişinin kimlik kartı kendi telefonu ile temassız olarak okunup, doğrulanıp, işlem onayı, uygulama aktivasyonu gibi senaryolarda kullanılacak. KEC’in işlem talep eden ve işleme tanık olan için çift TC kimlik kartı kapasiteli okuyucusu olacak ve güvenli erişim modülü sayesinde milyonlarca işlem hacmi gerektiren tüm KEC senaryolarını destekleyecek

 

 

 

KOBIL KEC ile temassız işlem imkanı

KOBIL Kec ile kimlik doğrulama denetimlerini kayıt altına alan kurumsal kalitede sunucular ve kolay entegrasyon arayüzleri sunulacak. KOBIL tarafından yeni kimlik kartlarının doğru potansiyel kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla 4 farklı TC Kimlik Kartı Doğrulama çözümünü geliştirildi. KEC, kendinden tuş takımlı temaslı/temassız çift fonksiyonlu Class 3 kart okuyucu cihazı ile kişinin kimlik kartı Windows ya da Mac bilgisayarlar üzerinde okunup, doğrulanıp, işlem onayı, uygulama aktivasyonu gibi senaryolarda kullanılacak. Class 3 okuyucunun üzerindeki güvenli kişisel PIN giriş tuş takımı ile kişinin PIN’i okunarak bireysel onay verdiği ispatlanabilecek. Bu çözüm cihaz başına 50 Euro’dan sunulacak. KOBIL temassız ID-Token cihazı ile kişinin kimlik kartı Windows ya da Mac bilgisayarlar üzerinde doğrulanabilecek. Bu çözüm cihaz başına 25 Euro’dan sunulacak.

 

 

 

Dünya devlerine hizmet veriyor

1986 yılında İsmet Koyun liderliğinde kurulan KOBIL Grubu, dijital kimlik, akıllı kart, tek seferlik şifre ve kriptografi alanında öncü olduğu gibi yüksek güvenlikli veri teknolojisi denildiğinde akıllara ilk gelen şirketlerden biri… 200 kişilik ekibiyle çalışmalarını yürüten KOBIL, inovasyon ruhunu hiç kaybetmeden dünyada çok önemli projelere imzasını attı. Güvenlik teknolojilerinde hep daha ileri hedefleyen KOBIL Commerzbank, DATEV, Alman Federal Meclisi, Migros Bankası, Societe Générale, UBS, Ziraat Bankası, ING Bank gibi birbirinden önemli kuruluşlara hizmet veriyor.

 

KOBIL‘in,  son güvenlik çözümü için 2 milyon 200 bin satır kod yazdığını sizlere duyurmuştuk.

KOBIL’den 2 Milyon 200 Bin Satır Kod