İki yıllık geçmişe sahip Dave girişimi, elde ettiği 50 milyon dolar yatırımın ardından unicorn statüsüne yükseldi.

Los Angeles merkezli finansal yönetim uygulaması Dave, Nortwest tarafından 50 milyon dolar yatırım alarak toplam firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı ve unicorn olmayı başardı. İki yıllık mazisi olan finansal yönetim uygulaması Dave, 4 milyon aktif kullanıcıya sahip. Firma tarafından yapılan açıklamada, halihazırdaki kullanıcılara ek olarak 800 bin yeni kullanıcının da onay sürecinde olduğu ifade edildi.

Kişiye özel finansal yönetim hizmetleri sunan Dave’in çevrim içi bankacılık platformu, yapılan her işlemde kullanıcılarına tasarruf sağlıyor. Uygulama geliştiricilerinin ifadesine göre müşteriler, daha düşük işlem ücretleri sayesinde yılda ortalama 500 dolar kazanç sağlıyorlar. Uygulamada ayrıca, 100 dolara kadar faizsiz kredi olanağı da bulunuyor.

Otomatik bütçeleme araçları sunan Dave uygulaması, limit aşım ücretlerini de ortadan kaldırarak kişiye 50 ila 75 dolar arasında tasarruf sağlıyor.

“Bütçeleme başka, para yönetimi başka”

İki yıllık geçmişe sahip finansal yönetim uygulaması Dave, aldığı 50 milyon dolarlık yatırımın ardından toplam firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak unicorn olmayı başardı. Sundukları hizmetler hakkında açıklama yapan kurucu ortak Jason Wilk, “İnsanlara bütçeleme konusunda yardım etmek iyi bir şeydir. Ancak tüketicilerin gerçek anlamda paralarını yönetmelerine yardımcı olmak bambaşka bir şeydir” ifadesini kullandı.

Wilk, finansal yönetim uygulaması üzerinden müşterilerine atmaları gereken adımlar konusunda tavsiye veren Dave girişiminin, geleneksel bankacılık çözümlerinin dönüşümü açısından yol gösterici özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Tüketicilerin sahip oldukları cari hesapların yönetimine yardımcı olan Dave uygulaması ile, bankacılık hizmetlerini bir adım öteye taşımak istediklerini de ekliyor.

Aldığı 50 milyon dolarlık yatırımı bankacılık ürünlerini geliştirmek için kullanacak olan Dave yöneticileri, 1 sene boyunca hem uygulamanın geliştirilmesi hem de mühendislik ekibinin genişletilmesi için çalışacaklarını belirtiyorlar.

Kurucu ortak Wilk’in ifadesine göre Dave uygulaması, bankacılık sistemine tam uyumlu bir alternatif sunuyor. Tüketicilerin günümüz koşullarında yüksek komisyon ücretleri ödediğini, iş kurarken ya da acil ihtiyaç durumunda kredi almak istediklerinde zorlandıklarını belirten Wilk, paraya ihtiyaç duyulduğunda zorlukları bir çırpıda çözecek uygulamaların her zaman lazım olduğunu vurguluyor.

Dave girişimi, yaklaşık dört ay önce Victory Park Capital firmasından 110 milyon dolar fon elde etmiş, bankacılık ürününü hizmete açmıştı.