Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun yayınladığı rehbere göre platformlar müşterileriyle ilgili bilgi vermekle yükümlü olacak.

MASAK, kripto varlık rehberi yayımladı!

Rehbere göre platformlar müşterileriyle ilgili bilgi vermekle yükümlü olacak. Yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ise 4 milyon TL’ye kadar para cezası verilecek. Şüpheli işlemlerin en geç 10 iş günü içinde MASAK’a bildirilmesi gerekiyor.

Hatırlayacağınız üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 1 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, “kripto varlık hizmet sağlayıcıları”, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirlerden yükümlü tutulmuştu.

 

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler

 

MASAK, tarafından hazırlanan rehberde, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülükler ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. 

Mali Suçları Araştırma Kurulu kripto varlık rehberine göre, kripto para platformları şüpheli işlemleri, en geç 10 iş günü içinde MASAK’a bildirmek zorunda. Şüpheli işlemlerde tutar gözetmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her işlemde kimlik tespiti yapılmak ise zorunlu. Yükümlülüğünü yerine getirmeyene 4 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanacağı da rehberde yer alıyor. 

 

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun yayımladığı Kripto Varlık Rehberine buradan ulaşabilirsiniz.