Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu

Mehmet Hamdi Bol  

 

Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu Mehmet Hamdi Bol, Fintechtime okurları için yazdı, “Savaş Bitcoin’i Nasıl Etkiler?”.

Açık ve net söylemek gerekirse, piyasa her zaman haklıdır. Bitcoin, kripto paralar veya diğer tüm yatırım araçlarında asla piyasa ile inatlaşmayın. Piyasayı tam olarak anladığınızı düşünmeyin. Hele piyasayı yenebileceğinizi, önüne geçebileceğinizi asla düşünmeyin. Aksi halde üzülürsünüz.

 

Savaş Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Bu konuyu ilk olarak 2008 yılının Nisan ayında Youtube kanalımda konuştum. Video ilk yayınlandığında çok ilgi çekmedi ama zaman içerisinde birtakım gerginlikler oldukça ön plana çıktı. Bu yazıyı teslim ettiğim sırada Rusya-Ukrayna gerginliği vardı…

Aslında savaşın birkaç boyutu var. Günümüzde füzelerin, kurşunların uçmaya başlamasından çok önce siber savaş, ticaret savaşı ve hatta soğuk savaş başlıyor. Bu yazımda işin mantığını anlatmak istiyorum ki aynı videomda olduğu gibi uzun süre faydalı olsun.

Mantık olarak, klasik finans sistemine stres oluşturan, zarar veren her türlü gelişme Bitcoin’e fayda sağlar. Altın ve Bitcoin riski sever. Peki gerçekte böylemi oluyor? Her zaman değil. Rusya-Ukrayna gerginliği sırasında, ben bu yazıyı hazırlarken işlerin ciddiye binmesi, savaş ve çıkartma gemilerinin hareketlenmesi, bazı ülkelerin yaptığı açıklamalar Bitcoin fiyatını bir anda aşağı çekti. Bitcoin klasik yatırım araçları ve yatırımcıya yaklaştıkça maalesef bunları etkileyen faktörlere de çok yaklaştı. Merkeziyetsiz olması, bir aracısı, yöneticisi olmaması bu dinamikleri engelleyemedi. Ne demek istiyorum? Tamam Bitcoin’in dağınık bir yapıya sahip olması sayısız avantaj sağlıyor ama her zaman en zayıf halka insan. Yatırımcı, özellikle büyük yatırımcılar (balinalar) savaş veya başka bir sebeple hareket tarzlarını, kararlarını, alış, satış emirlerini değiştirirlerse piyasaya yön verebilirler. Artık işin içerisinde kurumsal yatırımcılar, devasa fonlar hatta ülkeler var. Bunların her biri yüzbinlerce bireysel yatırımcı kadar alış, satış yapıyor ve bu sebeple tek başlarına yüzbinlerce bireysel yatırımcıdan daha fazla etkileri var. Doğru veya yanlış, siteme faydalı, zararlı tartışılır. Amacım durum tespiti yapmak.

Büyük yatırımcılardan doğan başka bir risk, bunların küçük yatırımcı gibi Bitcoin ile duygusal bağ kurmamaları. Dönemsel olarak bile olsa daha fazla kazandırma potansiyeli olan bir araç bulduklarında Bitcoin ve kripto paralardan ciddi miktarda ve hızlıca kaynak çıkartabilirler. Savaş öncesi ve anında servet saklama aracı olarak Bitcoin’i öne çıkması mantıklı olsa da sizin, benim düşüncemden ziyade büyük yatırımcıların ne düşündüğü önemli…

Çok kez tekrar ettiğim bir söz var. Piyasada ne olduğu değil, piyasanın bunu ne şekilde algıladığı önemli. Rusya-Ukrayna gerginliğine dönecek olursak. ABD basınında yazılan, konuşulan ile Rusya ve Ukrayna yazılan ve konuşulanların çok farklı olduğunu kolayca tespit edebiliriz. Taraflar, konuyu farklı açılardan ele alır, farklı şeyleri öne çıkarır. Söz konusu para olunca da durum aynı. Tarafların algısı çok farklı olabilir. Bireylerin, halkın, küçük yatırımcının algısı ile piyasaya yön veren aktörlerin algısı çok farklı olur çoğunlukla. Hangisinin haklı, doğru olduğu bile önemli değil bu durumda. Kritik nokta, küçük yatırımcının veya halkın kendi doğrularına körü körüne tutunması ve yatırım kararlarını bu yönde alması.

Açık ve net söylemek gerekirse, piyasa her zaman haklıdır. Bitcoin, kripto paralar veya diğer tüm yatırım araçlarında asla piyasa ile inatlaşmayın. Piyasayı tam olarak anladığınızı düşünmeyin. Hele piyasayı yenebileceğinizi, önüne geçebileceğinizi asla düşünmeyin. Aksi halde üzülürsünüz.

Son söz, umarım savaş olmaz ama olursa Bitcoin ve kripto paralar açısından tek bir doğru olmadığını ve en önemli şeyin piyasa algısı olduğunu ben tekrar anlatmış olayım.

Söz uçar, yazı kalır. Bu fırsatı bana verdiği için Fintechtime ailesine tekrar teşekkür ederim.