Türkiye’nin dijital güvenlik Ar-Ge merkezi Procenne, PCI SCC ile iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma doğrultusunda Procenne, dünya genelindeki ödeme sistemleri sektörünün güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacak.

Procenne, Temmuz 2022 itibarıyla PCI Güvenlik Standartları Konseyi (PCI SCC) katılımcı kuruluşları arasına girdi. Şirket, PCI güvenlik standartlarının sürekli olarak geliştirilmesi ve benimsenmesi yoluyla dünya çapında ödeme verilerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için PCI SCC ile birlikte çalışacak.

PCI SCC; esnek, etkili ve endüstri odaklı veri güvenliği standartları geliştiriyor, ödeme güvenliğini artırmak için küresel düzeyde sektörler arası çalışmalara öncülük ediyor. Konseyin temel amacı, güçlü bir ödeme kartı veri güvenliği süreci geliştirmek, olası saldırı ve ihlalleri tespit edip azaltmak, önlemek olarak özetlenebilir. PCI Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) ise bu doğrultuda eyleme geçirilebilir bir çerçeve sağlıyor.

 

 

800’den fazla katılımcı kuruluşla iş birliği yapacak

Procenne, standart geliştirme sürecine dâhil olarak, dünya çapında ödeme güvenliğini artırmak için 800’den fazla katılımcı kuruluşun yer aldığı ve büyüyen bir toplulukla iş birliği yapacak. Bu iş birliğinin yanı sıra PCI Güvenlik Standartları Konseyi’ne değerlendirilmek üzere yeni girişimler önerme ve yıllık PCI topluluk toplantılarında sektörler arası deneyim ve en iyi uygulamaları paylaşma fırsatına sahip olacak.

PCI Güvenlik Standartları Konseyi İcra Direktörü Lance Johnson, Procenne’in katılımıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Sistemlere yönelik saldırılar giderek daha da karmaşıklaşıyor. PCI Güvenlik Standartları ve kaynakları böyle bir ortamda kuruluşların ödeme verilerinin güvence altına alınmasına, maliyeti yüksek veri ihlallerine yol açabilecek saldırıların tespit edilip azaltılmasına, önlenmesine yardımcı oluyor. Procenne’in katılımcı kuruluş olarak topluluğumuza dahil olması, PCI Güvenlik Standartları’nın farkındalığını ve benimsenmesini sağlamaya yardımcı olarak küresel düzeyde ödeme güvenliğini iyileştirmede aktif bir rol oynadığının bir göstergesidir.

Procenne CEO’su Resul Yeşilyurt ise “Procenne olarak dijital güvenlik alanında faaliyet gösteren bir Ar-Ge merkeziyiz. Ürün ve çözümlerimizle birey, kurum ve kuruluşların hassas ve değerli verilerinin korunması birinci önceliğimiz. PCI Güvenlik Standartları Konseyi’ne katılımcı kuruluş olarak dahil olmak, özellikle ödeme sistemleri sektörüne yönelik çalışmalara aktif olarak katılma adına önemli bir adım” dedi.