Boğaziçi Ventures’ın ‘BV Growth’ fonu yenilikçi ve yıkıcı teknolojiler dikeyinde yaptığı yatırımlara, 2022 yılında da devam ederek portföyüne kattığı şirket sayısını 20’ye çıkarttı.

Kurucularının teknoloji alanındaki tecrübesi ve uluslararası geniş network ağı ile ülkemizdeki teknoloji girişimlerini çok yönlü desteklemek üzere 2015 yılında yola çıkan Boğaziçi Ventures, yatırımların bir miktar daraldığı 2022 yılı içerisinde de ekosisteme desteklerine ve yatırımlarına devam etti. Türkiye’nin lider alternatif varlık yönetimi şirketi olarak faaliyet gösteren Boğaziçi Ventures, fonlar, doğrudan yatırımlar ve özel yatırım fırsatları sunuyor ve yalnızca teknolojiye ve yıkıcı yeniliklere yatırım yapıyor. Geleneksel yatırım yönetimi anlayışı yerine değer katacak projelere odaklanarak geleceğe yatırım yapmayı hedefleyen Boğaziçi Ventures bünyesindeki grup şirketleri, fonlar, ve oyun, teknoloji, inovasyon, fintek ve sinerji odaklı ürünleri ile faaliyetlerine devam etmektedir. Boğaziçi Ventures’ın Web3, oyun, fintek, perakende teknolojileri, eğitim teknolojileri ve sağlık teknoloji dikeylerinde çalışan girişimleri yatırım odağına alan BV Growth fonu, Boğaziçi Ventures ‘disruptive innovation’ olarak belirlediği, yapıcı yıkım vaad eden yeniliklere imza atan geleceğin inşasında önemli oyuncular olacak ölçeklenebilir girişimleri portföyüne katıyor. Kurucuları ve ekibinin hem bu alanlarda hem de girişimlerin büyüme yolculuğu hakkında derin tecrübesi ve desteği ile Boğaziçi Ventures yatırım sonrası da portföy şirketlerinin yanında olmaya ve bilgi transferi odaklı mentorluk yapmaya devam ediyor.

 

 

2022 Ekim sonu itibariyle 8 yeni yatırım ve 5 takip yatırımını başarı ile tamamlayan Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı Barış Özistek yaptığı açıklamada; “2022 yılı ülkemizde yatırım anlamında bir miktar daralmanın yaşandığı bir yıl olarak geçiyor. Yatırım tutarları ve sınıflandırmaları anlamında yıllar bazında bir değişiklik olmamakla beraber, genel olarak değerlemelerin düştüğünü gözlemliyoruz. Değerlemelerin çok fazla yükseldiği pazarlarda bir miktar normalleşme yaşanması anlamında olumlu olarak da değerlendirilebilecek olan bu durumun erken aşamada olan girişimler için faydası bile olabileceğini ön görüyoruz. Bu noktada da yatırım arayan girişimlerin beklentilerini doğru yönetebilmesi çok önemli. Yatırım alan yetenekli ve potansiyelli şirketler piyasa döngüsü yukarı döndüğünde ürünleri ile birlikte hazır olacaklar, çünkü bu dönemi projelerini geliştirmek için değerlendiriyorlar. Yatırımcı tarafında ise yatırım yapmak için ideal bir dönem. Yatırımcılar için makul değerlemeler ile yatırım imkanı sunuyor piyasa. Biz Boğaziçi Ventures olarak yatırım iştahı yüksek müşterilerimize alternatif imkanlar sunarken, girişimlerimizi de desteklemeye devam ediyoruz. Biz teknolojiye ve ülkemizdeki teknoloji girişimcilerine inanıyoruz. Tüm yatırımlarımızda sadece maddi kaynak aktarımı yapmak yerine ekip olarak portföy şirketlerimizin yolculuğunda onlarla beraber olmaya devam ediyor ve onları bilgi, tecrübe ve ağımızla destekliyoruz” dedi.