KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Lideri

Sinem Cantürk

 

KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Lideri Sinem Cantürk, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “KPMG Perspektifinden Global Fintech Yatırımları ve Trendler”.

Fintech’e yapılan küresel yatırım, 2022 yılının ilk yarısında 2 bin 980 işlem ile 107,8 milyar dolara geriledi. Yatırımlar, 2021’in ilk yarısında 3 bin 372 işlem ile 111,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 2021 yılının ilk yarısına kıyasla işlem hacminde 3,4 milyar dolarlık bir azalma yaşandı.

 

2021 fintech sektörü için rekora imza atılan bir yıl olmuştu. 2022 yılının ilk yarısında ise Rusya – Ukrayna çatışması, devam eden tedarik zinciri zorlukları, yükselen enflasyon ve faiz oranlarıyla ilgili belirsizliklerin olumsuz etkileri nedeniyle fintech sektörü hızla durgunluk endişelerinin ortaya çıktığı bir ortama dönüştü. Beklenmeyen olayların yarattığı ortam içerisinde özellikle bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde birçok ülkede yatırımların azaldığına şahit olduk.

Fintech’e yapılan küresel yatırım, 2022 yılının ilk yarısında 2 bin 980 işlem ile 107,8 milyar dolara geriledi. Yatırımlar, 2021’in ilk yarısında 3 bin 372 işlem ile 111,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 2021 yılının ilk yarısına kıyasla işlem hacminde 3,4 milyar dolarlık bir azalma söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Toplam fintech yatırımı ve işlem hacmi hem Amerika hem de EMEA bölgelerinde azalırken Asya – Pasifik bölgesinde işlem sayısındaki düşüşe rağmen, yeni bir yıllık fintech yatırımı rekoru kırıldı. Yeni Asya -Pasifik rekoru üç büyük M&A işleminden kaynaklandı:

  • Avustralya merkezli Afterpay’in Block tarafından 27,9 milyar dolara satın alınması,
  • Japonya merkezli Yayoi’nin KKR tarafından 2,1 milyar dolara satın alınması,
  • Avustralya merkezli fintech’ler Superhero ve Swiftx’in 1 milyar dolara birleşmesi.

Yatırımcılar 2022 yılının ilk yarısında ödemeler alanına yatırım yapmayı sürdürdü ve ödeme odaklı şirketlere 43,6 milyar dolar yatırım yaptı. Bununla birlikte artan makroekonomik zorluklar göz önüne alındığında ödemeler alanındaki yatırımların, bu yılın ikinci yarısında bir miktar azalabileceği öngörülüyor.

2022 yılının ilk yarısında önemli zorluklar yaşayan kripto dünyasında ise fırsatların devam ettiğini söylemek mümkün. Kripto odaklı şirketler haziran ayında Almanya merkezli Trade Republic’in aldığı 1,1 milyar dolarlık finansman da dahil olmak üzere 14,2 milyar dolarlık yatırım aldı.  Yatırım ortamına ilişkin genel tabloyu çizdikten sonra sektöre yön vermesi beklenen trendleri de şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Faiz oranları yükselmeye devam ettikçe, sermaye yatırımları daha maliyetli hale gelecek. Bu durum startup’ların değerlenmeleri üzerinde etkili olacak ve yatırımcıların nakit akışı, gelir artışı ve kârlılık konularına daha fazla odaklanmalarına yol açacak.
  2. Fintech girişimlerinde değerlenmeler üzerindeki aşağı yönlü baskı göz önüne alındığında bu durumu, girişimleri daha iyi fiyatlarla satın almak için bir fırsat olarak görecek yatırımcıların birleşme ve satın alma faaliyetleri muhtemelen artacak.
  3. Siber güvenlik otomasyonuna olan ilgi artmaya devam edecek. Siber güvenlik endişeleri her geçen gün daha fazla şirketin radarına girerken bu alanda yetenek açığını kapatmak da önem taşıyor.
  4. B2B çözümleri yatırımcılar için daha cazip hale gelecek. Dünya muhtemel bir resesyonun eşiğinde iken fintech yatırımcıları muhtemelen şirketlerin daha verimli hale gelmesine yardımcı olmaya veya değer önerilerini genişletmelerini sağlamaya odaklanan B2B girişimlerine daha fazla ilgi gösterecek.
  5. Fintech’ler veriden güç alan çözümlere odaklanmaya devam edecek. Fintech girişimleri hem şirketlerin hem de tüketicilerin gözünde farklılaştırmak için veri toplamanın, değerlendirmenin ve kullanmanın benzersiz yollarını bulmaya odaklanmaya devam edecek.
  6. Kripto ve blok zinciri yatırımları giderek daha fazla altyapıya odaklanacak. Kripto para birimlerine yapılan yatırımların daha da yavaşlaması beklense de finansal piyasaların modernizasyonu için blok zincirinin kullanımına odaklanılmaya devam edilecek.