Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Zafer Can ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

Teknolojiyi yakından takip eden, ihtiyaç odaklı yaklaşımla müşterisine her daim en iyi hizmeti sunan Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Zafer Can ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Zafer Bey ilk olarak sektörel genel değerlendirmelerinizi almak isterim. Nasıl bir yılı geride bıraktık, akılda kalan dönemler, sektörel önemli gelişmeler nelerdi?

Sektör olarak birçok açıdan oldukça özel ve uzun yıllar hatırlanacak bir yılı geride bıraktık. Yılın hemen başında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasının yanı sıra, hayata geçirilen makro ihtiyati tedbirler, finans sektörünü en fazla etkileyen konular oldu diyebiliriz. Savaşın küresel istikrarı bozucu etkisini ülke ve sektörler olarak fazlasıyla hissederken neredeyse iki yıla yakın süreyle pandemi ve onun olumsuz etkilerini yaşadıktan sonra karşılaşılan bu durum, zorlukların doğru yönetilmesi gereğini de bizlere anlattı.

Pandeminin olumsuz etkilerini minimize etmek için hükümetlerin ve merkez bankalarının genişlemeci para politikaları yanında savaşın da etkisi, artan talep ve enerji maliyetleri ile gıda fiyatlarındaki artış, enflasyonist etkiyi her kesimin hissetmesine neden oldu. Bu durumu doğru yönetmek için tüm dünyada ekonomi yönetimlerinin ana aktör olduğu bir dönemden geçtik. Nisan ayından itibaren bankacılık sektörü, krediler üzerindeki düzenlemelerin beraberinde, yeni uygulamalar ile çalışmalarına devam etti.

 

Tüm sektörlerde hızla dijitalleşiyoruz. Bankalar ise dijitalleşme ve dönüşümde lider konumda. Anadolubank dijitalleşme konusunda nasıl bir yol izliyor?

Anadolubank “teknolojiyi yakından takip eden, ihtiyaç odaklı yaklaşımla müşterisine her daim en iyi hizmeti sunmaya çalışan bir Banka olarak öne çıkmayı 2022 yılında da sürdürdü. Sektörün artık vazgeçilmez bir unsuru olan dijitalleşme konusunda trendleri yakından takip ediyor ve uyguluyoruz. Bu kapsamda, 2023 yılında dijital kanallarımızı güçlendirerek hem bireysel hem de tüzel alanda kredi kullandırımlarımızı bu kanallara yönlendirmeyi ve şubelerimizdeki operasyonel verimliliği artırmayı planlıyoruz.

 

 

Yakın zamanda açıklanan dijital bankacılık lisanslarının sektöre etkisinin nasıl olmasını bekliyorsunuz? Anadolubank’ın Dijital Bankacılık hizmetlerini okurlarımıza hatırlatabilir misiniz? Dijital bankacılık hizmetlerinize kullanıcılarınızın ilgisi nasıl?

BDDK tarafından yayınlanan Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik ile sektörde hâlihazırda zaten yüksek olan dijitalleşme ivme kazanırken rekabet de daha fazla artacak diyebiliriz. Dijital Bankacılık için belirlenen müşteri portföyü ve kullandırılacak krediler için sınırlamaların ilerleyen süreçte giderek azalacağını düşünüyorum. İlgili yönetmeliğin, özellikle KOBİlere yönelik dijital hizmetlerin kapsamını ve kullanımını artıracağını tahmin ediyorum. Ayrıca açık bankacılığın gerçek ve tüzel kişilere sunulmasını sağladığı bankacılık hizmetlerinin de gelişeceği aşikar. Yeni yayınlanan taslak yönetmelik ile ticari firmaların da uzaktan müşteri edinimi sürecine dahil edileceği bir dönem yaklaşıyor. Anadolubank olarak biz de bu gelişmeleri takip ediyor, segment ayrımı olmaksızın dijital hizmet ve kanallarımızı geliştirmek ve müşterilerimize kusursuz bir bankacılık deneyimi yaşatmak için gerekli insan kaynağı, bilgi güvenliği, altyapı ve teknoloji yatırımlarımızı yapıyoruz.

 

Anadolubank’ın KOBİ ve işletmelere yönelik ürün ve hizmetlerini öğrenebilir miyiz?

Anadolubank olarak, geniş şube ağımızla bulunduğumuz bölgelerde KOBİ ve işletmelerin ihtiyaçlarına hızla çözüm sunmayı hedefleyen butik bankacılık anlayışı ile çalışıyoruz. Müşterilerimizi segmentlerine uygun hizmet modelleriyle yönettiğimiz organizasyon yapımızın da katkısıyla, tüm finansal talepleri danışman bankacılık anlayışımızla etkin ve hızlı bir şekilde anlama ve çözme motivasyonumuz devam ediyor.

2023 yılı içerisinde özellikle ön plana çıkaracağımız ürün ve hizmetlerimizden bahsetmek gerekirse; ihracatçı ya da ihracat potansiyeli olan KOBİler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan işletmelere garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla destek sağlayan İGE oluşumuna katılım sağladık. Bu sayede ihracatçı KOBİlerin finansman ihtiyacını karşılamada önemli bir çalışma içinde bulunacağız. Bunun yanında, müşterilerimizin diğer ihtiyaçları için Bankamız ürün ve hizmetleri ile kapsamlı çözümler sunmaya devam edeceğiz.

Son dönemde firmaların en önemli ihtiyaçlarının başında gelen, firmalara özel nakit yönetimi çözümleri ve ödeme sistemleri alanlarına da konsantrasyonumuzu artıracağız.

Ayrıca, ülkemiz ve dünya genelinde önemli bir başlık olan “sürdürülebilirlik” konusunu odağımıza alıp, bu çerçevede faaliyetlerini sürdüren KOBİ ve işletmeler için finansman çalışmalarına da büyük önem verdiğimiz bir yıl olacak.

 

Ekim ayında Ödeal ile iş birliği yaparak “Anadolubank POS Cebinde” uygulamasını işletmelerin hizmetine sundunuz. Yeni ürününüzde neleri hedeflediniz? İlk ilgi nasıldı? Sunduğunuz avantajları öğrenebilir miyiz?

İşletmelere tahsilatlarda büyük kolaylık sağlayacak inovatif ürünümüz ‘Anadolubank POS Cebinde’ uygulamasını hayata geçirdik. Elektronik ödeme şirketi Ödeal iş birliğiyle geliştirilen yeni ürünümüz sayesinde, kredi kartları ve banka kartlarıyla (debit) ödeme almak isteyen işletmeler, herhangi bir ilave POS cihazına ihtiyaç duymaksızın, cep telefonlarıyla diledikleri an, diledikleri yerde ödeme kabul edebiliyor. Üye işyerlerinin POS cihazı maliyetlerini tamamen ortadan kaldıran Anadolubank POS Cebinde uygulamamız, aidat ve kullanım bedeli gibi ücretler de barındırmıyor. Uygulama, iOS ve Android işletim sistemine sahip olan tüm telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarda çalışıyor.

Yeni ürünümüz ile özellikle bayi/alt bayi sistemi ile çalışan müşterilerimize daha etkin çözümler sunmayı hedefledik. Bu sayede Bankamız ve müşterilerimiz tarafında hem POS parkur kalabalığını azaltmış hem de operasyonel maliyetleri çok düşük seviyelere getirmiş olacağız. Ürünün hayata geçmesi sonrasında Anadolubank POS Cebinde uygulaması müşterilerimiz tarafından hızlı şekilde kullanılmaya başlandı.

Zafer Can "Anadolubank olarak, 2022 yılında birçok fintech firması ile görüşmeler yaparak çok sayıda iş birliğine imza attık. Özellikle son dönemde tüzel bankacılık alanında hayata geçirdiğimiz iş birliklerimiz ile fintech firmalarının çözümlerini bankamıza entegre ettik. Önümüzdeki yıllarda da iş ortaklığı modeli ile çalışmaya ve Fintech iş birliklerimizi büyütmeye devam edeceğiz."

Zafer Can “Anadolubank olarak, 2022 yılında birçok fintech firması ile görüşmeler yaparak çok sayıda iş birliğine imza attık. Özellikle son dönemde tüzel bankacılık alanında hayata geçirdiğimiz iş birliklerimiz ile fintech firmalarının çözümlerini bankamıza entegre ettik. Önümüzdeki yıllarda da iş ortaklığı modeli ile çalışmaya ve Fintech iş birliklerimizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Fintech’lere bakış açınızı da sormak isterim. Finansal teknoloji sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Ortaklaşa çalışmalarınız ve iş birlikleriniz sürecek mi?

Fintech’ler geçtiğimiz 5 yıl içerisinde oldukça fazla gelişim kaydetmiş durumda. Özellikle bankalar, fintech firmaları ile gerçekleştirdikleri iş ortaklıklarıyla müşterilerine daha hızlı çözümler üretmekle beraber bu süreçte iş akışlarında da yeniliklere gittiler. Biz de Anadolubank olarak, 2022 yılında birçok fintech firması ile görüşmeler yaparak çok sayıda iş birliğine imza attık. Özellikle son dönemde tüzel bankacılık alanında hayata geçirdiğimiz iş birliklerimiz ile fintech firmalarının çözümlerini bankamıza entegre ettik. Önümüzdeki yıllarda da iş ortaklığı modeli ile çalışmaya ve Fintech iş birliklerimizi büyütmeye devam edeceğiz.

 

Anadolubank 2023 yılına nasıl hazırlanıyor? Okurlarımız için yeni yıl mesajınızı paylaşırsanız sevinirim.

Ekonominin en önemli aktörleri arasında olan KOBİlerin istihdam, üretim, ihracat ve katma değerden aldıkları paylara baktığımızda, gelişmeler umut verici ve olumlu bir seyirde devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de KOBİlerin Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaları adına çok daha etkin bir şekilde çalışmaları gereken bir döneme giriyoruz. Biz de Anadolubank olarak gerek finansal gerekse finansal olmayan ürün ve hizmetlerimizi KOBİlere sunmaya ve KOBİlerin sürdürülebilir bir geleceği inşaa etmelerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz.