Yapay zeka tabanlı dil modeli ChatGPT televizyona konuk oldu.

İskender Ada, Ekotürk’te yayınlanan Dijital Finans programında yapay zeka tabanlı dil modeli ChatGPT’yi konuk olarak aldı.

İskender Ada, ChatGPT ile finansal teknolojilerin geleceği, finansta yapay zeka uygulamaları, robo danışmanlık, açık bankacılık, servis modeli bankacılığı, web 3.0 uygulamaları, NFT’lerin merkezi finans uygulamaları ile iş birliği gibi günümüzün önemli başlıkları değerlendirdi.  Sorulara cevap veren ChatGPT, konularla ilgili değerlendirmelerini, önerilerini ve endişelerini aktardı.

Yayın sonrasında değerlendirmelerde bulunan İskender Ada, “Bu gerçekten tarihi bir an. Son dönemde adından sıkça söz ettiren ChatGPT’yi yayında ağırlamak çok heyecan vericiydi. ChatGPT özü itibariyle bir dil modeli ve yazıya yazıyla cevap veriyor. Onu canlandırmak için başka yapay zekalardan da destek aldım. Midjourney isimli yapay zekâ uygulamasına “ChatGPT’yi bir android olarak çiz” dedim ve bana bir görsel üretti. Daha sonra bu görseli D-ID adlı yapay zekâ uygulamasında canlı bir videoya dönüştürdüm. Türkçeyi bu kadar akıcı konuşuyor olması ve telaffuz sırasında ağız hareketlerinin bu kadar uyumlu olması ise gerçekten etkileyici. Böylelikle üç yapay zekâ uygulamasını kullanarak ChatGPT’yi canlandırmış olduk” açıklamasını yaptı.

ChatGPT’nin cevapları ile ilgili görüşlerini de paylaşan İskender Ada: “Ben bir süredir ChatGPT’yi bir dijital asistan olarak kullanıyorum. Bu destek, bazen aklıma gelen bir fikri derinleştirmek için, bazen bir panelde açılış konuşması veya soruları hazırlamak için olabiliyor. Her konuyu farklı perspektiflerden ele alarak bazen bana hiç fark etmediğim bir pencere açabiliyor. Dil modelinin böylesine gelişmiş olması, dil bariyerinin tamamen aşılabileceği bir dünyaya doğru gittiğimizi gösteriyor. Bu gelişmeye finansal teknolojiler açısından baktığımızda da müşteri deneyimi esnasında “eş anlı evrensel dil” oluşturmak adına çok önemli bir adım olduğunu söyleyebilirim. Süper finansal uygulamaların bu konuyu yakın zamanda ele alacağına inanıyorum. Özetle, yapay zekayı daha çok konuşacağımız bir dönem geliyor!” dedi.