Mastercard, finteklerin partner arayış sürecini kolaylaştırmak ve pazara hızlı çıkma isteklerini karşılamak amacıyla Fintech Express programını geliştirdi.

Finteklerin, kart değer önerilerini pazara sunmasını ve ödemeler alanında ihtiyaç duyulan diğer servislere erişimini hızlandıran Fintech Express programı, finteklerin işlerini büyütmelerine destek oluyor. 

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan KOBİ’ler ile fintek ve start-up’lara her alanda destek sağlamayı amaçlayan Mastercard, bu kez ön ödemeli kart şirketleri ve finteklere destek kapsamını genişletiyor. Mastercard, finteklerin partner arayış sürecini kolaylaştırmak ve pazara hızlı çıkma isteklerini karşılamak amacıyla Fintech Express programını geliştirdi. Program aynı zamanda lisanslı kuruluşların global seviyede bilinirliğini arttırarak yeni pazarlara ulaşmasına da aracılık etmeyi hedefliyor.

 

Hızlı ön ödemeli kart 

Fintech Express programına katılan fintek ve start-up’lar “Fast Track” özelliğiyle haftalar içerisinde ön ödemeli kart ürünlerini pazara sunma imkanına sahip oluyor ve rekabetçi ortamda farklılaşabiliyor. Program, “hizmet olarak platform” sunan lisanslı kart üreticilerinin ön ödemeli kart ihracı sırasındaki süreçlerini ön onaylı hale getirerek, her bir fintek ve/veya start-up iş birliği için harcanan süreyi optimize ediyor.

Fintekler ve “hizmet olarak platform” sunan lisanslı kart üreticilerinin arasındaki iş birliğini artırmayı hedefleyen program, hızlı kart ihracının yanı sıra farklı Mastercard ürünlerini de finteklerin ve start-up’ların kullanımına sunuyor. 

 

Hem eğitim hem indirim imkânı 

Günümüzde özellikle farklı dikeylerdeki iş alanlarından gelerek, bünyelerinde finansal çözümler sunmayı hedefleyen fintek ve start-up’lar için, ödemeler dünyası ve Mastercad süreçlerine ilişkin bilgi edinmelerine önem veren Mastercard, firmalara eğitim imkanı da sağlıyor. Fintech Express programına katılan girişimler, işlerini geliştirmek için Mastercard Akademi derslerinden faydalanabiliyor ve ödemeler sektörü hakkındaki birikimlerini artırabiliyor. Buna ek olarak Mastercard’ın KOBİ’lere özel sunduğu çeşitli indirim ve avantajlardan oluşan MasterKOBİ platformundan yararlanabiliyor.

 

Masterpass entegrasyonu ve siber güvenlik çözümleri

Programa katılan fintekler ayrıca Mastercard’ın kart saklama alt yapısı Masterpass’i hızlıca entegre ederek hızlı ve güvenli ödeme alabiliyor. Mastercard’ın maskeleme teknolojisi ile tüketicinin bilgilerinin dışarı çıkmasını engelleyen Masterpass de tüketicilerin sorunsuz bir şekilde ödemelerini tamamlamasını kolaylaştırıyor.

Son dönemde gündemde olan siber güvenlik konularında da finteklerin yanında olan Mastercard, bünyesinde yer alan siber güvenlik servisleri olan RiskRecon ve Threat Scan ile de finteklere güvenlik desteği de veriyor.

Fintekler tüm hızıyla büyümeye devam ederken, ekonomik etkileri de gözle görülür şekilde artıyor. Yaygınlaşan dijital teknolojiler, finansal ürün ve hizmetlerin maliyetlerini düşürürken bir yandan da ekonomi genelindeki verimlilik kazançlarını artırarak kullanıcıların özgün ihtiyaçlarına daha uyumlu hale gelmesini sağlıyor. Mastercard da finansal kapsayıcılığın etki alanının genişlemesine verdiği katkıyla ürün ve hizmetlerin toplumun tüm kesimlerine yayılmasını sağlayan finteklere her alanda destek sunmayı sürdürüyor.

 

Fintech Express’in bazı imkanları aşağıdaki gibi;

  • Hızlandırılmış kart basım süreci
  • Finteklerin Mastercard süreçleri hakkında yetkinliklerini geliştirmelerini sağlayacak Mastercard Akademi’ye erişim
  • E-para kuruluşları ve finteklere özel “Mastercard Danışmanlık” trend raporuna erişim
  • Mastercard’ın yenilikçi dijital ve siber güvenlik çözümlerine erişim
  • Finteklere yönelik MasterKobi özel indirim paketlerine erişim