Türkiye’nin ilk bireysel kiralama şirketi olan Kiralabunu.com’un Kurucu Ortağı Sinan Ventura ile Fintechtime Mayıs sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

Türkiye’nin ilk bireysel kiralama şirketi olan Kiralabunu.com’un Kurucu Ortağı Sinan Ventura ile bir araya gelerek sorularımızı ilettik.

 

Kiralabunu ile okurlarımızı yakınlaştırabilir misiniz? Fikir nereden çıktı, nasıl ilerlediniz? Şirket yapınız, kullanıcı sayınız, stratejiniz konusunda da bilgi alabilirsem sevinirim.

Kiralabunu 2020 yılında üzerinde çokça çalıştığımız ve son ayında hayata geçen Türkiye’nin ilk bireysel kiralama şirketi. Dünyada paylaşım ekonomisi çok popüler; yeni jenerasyonların ekonomi ve çevre bilinçleriyle artan bu yöntem sahip olmaktan çok erişmeyi ön plana koyan kitleler tarafından çok talep görüyor. Dünyada elektronik, mobilya ve tekstil gibi alanlarda sınırlı süreli kullanım ömrü olan varlıklarda bu modellerin çokça arttığını gördüğümüz için de Türkiye ‘de öncüsü olmak istedik.

Teknoloji ürünleri odağında başladığımız yolculuğumuz yıllar içinde spor, bebek ürünleri, ev elektroniği gibi farklı ürün kategoriyle genişledi. Bugün Kiralabunu 3 ana ürünü ile; Kiralabunu.com ve partner platformlar ile bireylere elektronik kiralama; Kiralabunu Kurumsal ile şirketlerin elektronik filolarını yöneten kolumuz ve #parentech alanında ilk Türk girişimi olan Kiralamini ile anne / bebek ürünlerinin kiralamasına öncülük ediyoruz.

50.000 ‘i aşkın kullanıcımız ve 6000 ‘i aşkın aktif kontratımız mevcut.

 

Neden kiralamalıyız? Kiralama yapmadan önce nasıl bir yol izlemeliyiz? Nasıl kiralıyoruz? Hangi kategorileriniz var? Sunduğunuz avantajları da öğrenebilir miyim?

Kiralabunu.com ’u ziyaret edip, basit bir e-ticaret kurgusunda ürününüzü / istemiş olduğunuz süreyi ve özellikleri seçip sepetinize atıyorsunuz. 1 aylık kira bedelini ödeyip, değerlendirme sürecini başlatıyorsunuz. Burada sizden Findeks raporunuza onay istiyor sistem ve kimlik bilgisi kontrollerini yapıyor otomatik olarak; akabinde kiralamanız kabul olduğunda 3-5 işgünü içerisinde cihazınız sipariş adresinize ulaşıyor.

Bugün Kiralabunu.com’da 500’ün üzerinde ürün listeleniyor ve her ay Kiralabunu’ya birçok yeni kategori ve ürün ekleniyor. 2. Senemizde bireysel kiralamaya kurumsal kiralama da eklendi ve bugün yüzlerce kuruma ofislerinin ve ekiplerinin teknoloji ürünlerini kiralama noktasında hizmet veriyoruz. Bundan 8 ay önce bebek ürünleri özelinde kiralama hizmeti veren Kiralamini.com’u hayata geçirdik. Orada da kısa sürede binlerce bebeğin büyümesine eşlik ettik. Son olarak birkaç ay önce Teknosa ile stratejik iş birliğimiz başladı. Bu kapsamda teknosa.com üzerinden yüzlerce ürüne kiralama hizmeti veriyor ve seçili Teknosa mağazalarında da kiralamayı teknoloji severlerle buluşturuyoruz.

İhtiyaçların sürekli değiştiği bu dönemde bir ürüne bağlanıp teknolojinin gerisinde kalmak yerine istediğin ürünü ihtiyacın kadar kullanma esnekliğini finansal kolaylıkla sunarak teknolojiyi herkes için erişilebilir yapma vaadimize bağlıyoruz. Ayrıca tüm hasarlara karşı cihazlar %70 güvencemiz altında, kullanıcı kaynaklı kazalarda hasarın sadece %30’unu ödüyorsunuz ve servis süresi boyunca uygun olması durumunda ikame cihazla teknoloji kullanımınızı kesintisiz hale getiriyoruz.

 

Dünya örnekleri eşliğinde sektörünüz ve pazar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pazarımız çok büyük, dünyada ortalamada elektronik pazarının 3-4% arasında kiralamadan geçiyor. Yüzbinlerce cihazın kiralandığı pazarlarda, ayrıca kontratlı cihaz kampanyaları da GSM operatörleri tarafından çok kullanılan bir metot.    

Yeni nesil kullanıcılar, artık daha esnek ve kolay erişebilir olmak istedikleri için kiralamaya yönelim arttı. Bugün Türkiye ‘de 21 milyon elektronik ürün senede satın alınıyor ve 150-200 milyar TL ‘lik bir hacim her sene ekonomiye katılıyor; benzer bir hacim de ikinci ele veya hurdaya ayrılıyor.

Kiralabunu olarak sektörün %3 ‘üne talibiz ve senelik 8 milyar TL ‘ye yakın bir kontrat büyüklüğünün (yeni kira kontratı) 3-4 sene içerisinde yaratılacağına inanıyoruz. 2023 hedefimiz 50.000 kullanıcı ve 500M TL’lik envanter havuzu yaratabilmektir.

 

Kiralabunu önümüzdeki 4 sene içerisinde yarım milyonun üzerindeki kullanıcısı ve birçok ürün grubu ile Türkiye‘nin en büyük kiralama şirketi olmaya aday.

Kiralabunu önümüzdeki 4 sene içerisinde yarım milyonun üzerindeki kullanıcısı ve birçok ürün grubu ile Türkiye‘nin en büyük kiralama şirketi olmaya aday.

 

Talep ve yönelim açısından hangi ülkelerle benzer durumdayız? Paylaşım toplumu olmaya ne kadar yakınız?

Henüz paylaşım toplumu olmamıza çok var; gayrimenkul ve araç konusunda artmış olan bilincimiz diğer varlık gruplarında henüz yeni yeni oluşuyor. 2021 senesinde Kiralabunu tüketicilere kapılarını açtığında; kiralama metoduyla erişilen elektronik sayısı çok düşüktü. Sektör olarak bu bilinci yaratmaya çalışıyoruz ve henüz dünya standartlarının altındayız fakat 2-3 sene gibi kısa bir sürede dünyadaki paylaşım toplumu oranlarını yakalayacağımıza inancımız tam. Tüketici eğilimleri de bunu bize gösteriyor.

 

Tüketicileri satın alma yerine kiralamaya yönelmesinin en büyük sebeplerinden biri düşen alım gücü. Diğer etkenler nedir? Bu tercih ne zaman başladı, yönelimin ne kadar sürmesini bekliyorsunuz? Kalıcı bir hale gelebilir mi?

Dünya örneklerine baktığımızda bu eğilim kalıcı ve artan bir trendde; güçlü ekonomilerde de alım gücü düşen ekonomilerde de. Örnek olarak Almanya, Avrupa’nın en yüksek alım gücüne sahip ülkelerinden biri fakat kiralamanın en popüler olduğu ülkede aynı zamanda.

Burada en önemli etken, değişen tüketici ihtiyaçları ve teknolojinin gelişim hızı. Her geçen gün teknoloji gelişiyor ve bugün aldığımız bir cihaz 1- 2 sene gibi kısa bir zamanda ihtiyaçlara yetişemeyebiliyor veya yıpranıyor. Bu nedenle kiralama ile erişilen ürünler tüketicilere değiştirebilme ve model yükseltebilme imkanını sunuyor.

Ayrıca borçlanma alışkanlıklarımız değişiyor, Y ve Z jenerasyonları ve yeni gelen jenerasyonlar artık erişmek için borç ve taahhütlerin altına girmek istemiyor; esnek olabilmek istiyor. Kiralama ‘da tam bu noktada ihtiyaca hizmet etmiş oluyor.

En önemli bir sebebi de hizmet unsuru. Kiralamış olduğunuz cihazın başına bir kaza gelmesi durumunda sigortalı cihazlarda sadece küçük bir bölümünü ödüyorsunuz ve ikame cihazla iletişiminiz / kullanımınız kesintisiz hale geliyor servis süresi boyunca. Bu nedenle de öngörülemez tamirat masrafları ve sürelerine en güzel çözüm yine kiralamadır.

 

2022 yılı finansal karnenizi de değerlendirebilirseniz sevinirim? Hem sektör hem de demografik olarak en çok kimler kiraladı?

2022 senesinde aldığımız yatırımların desteği ve partnerlerimizin de iş birliklerimizi desteklemesi ile 8 kattan daha fazla bir büyüme kaydetti şirketimiz. Buna şirket içi girişimcilik projemiz olan #parentech alanına hizmet eden Kiralamini ve kurumsal açılımlarımız en önemli rolü oynadı.

Sektör henüz yeni şekilleniyor, bu sebeple henüz kiralama 100.000 cihazın altında; bu rakamı sektör çok hızlı bir şekilde senelik 500.000 cihaza (%2,5) çıkartacağına inanıyoruz.

Demografik olarak 25-40 yaş arasındaki erkek kullanıcı ağırlıklı bir kitle Kiralabunu ‘dan kiralamasını tamamladı ve cihazlarını kullanıyor. Kiralamini ‘de ise ağırlıklı kadın ve anne bir kitlemiz mevcut.

 

Kiralama yapması gerekirken temkinli olan grup oldu mu? Bu konuda önyargılı veya daha temkinli olan sektörler var mı?

2023 hedeflerimizde kadın kullanıcı kitlemizi arttırmak var özellikle; kiralama kararını alma süresi erkek kullanıcılarda daha kısa. Temkinli kullanıcılarımız hijyen / güvenlik ve sahibiyet duygusu konusunda soru işaretlerini 1 ve 3 aylık kiralamalarla giderip sonrasında uzun dönemli kiralıyor.

Aynı şekilde büyük firmalar kiralama kararını çok hızlı verirken, esnaf ve kobi segmentimiz biraz daha temkinli olabiliyor. Sahip olma geleneklerimizden gelen bir kültür, fakat artık paranın kıymetini bilen işletme sahipleri de bütçelerini işlerine yatırıp başat teknoloji ihtiyaçlarını kiralama metoduyla karşılıyor. Bunu gayrimenkul gibi düşünün, bir dükkân sahibi olmanız için o dükkânın gayrimenkulünü de almanız gerekmez. Ayrıca vergi avantajlarını inceleyip deneyimledikçe, ÖTV KDV gibi konuları giderleştirebilmek tüm işletmelere 25-30% ‘larda maliyet avantajı yaratmakta. Bu konular temkinli kullanıcı profil gruplarını da hızlıca kiralama talebine yönlendiriyor.

 

Markalarla iş birliği yaptınız mı / yapacak mısınız? İş birlikleri konusunda 2023 yılı için ajandanız nedir?

Markalarla iş birliklerimiz var hem elektronik dünya markalarının kendileriyle hem perakende ve satış gruplarıyla iş birliklerimiz mevcut. Bu iş birliklerinin en önemlilerinden biri Teknosa ile yaptığımız kiralama partnerliğimiz. Teknosa üzerindeki seçili 500 ‘e yakın ürünü Kiralabunu‘ndan kiralayabiliyorsunuz.

2023 senesinde iş birliklerimiz artacak, yeni lansmanlarda markalarla beraber pazarlama aktivitelerimiz olacak ve halihazırdaki partnerliklerimizi de geliştireceğiz.

 

Esasen cihaz kiralamanın ve ikinci el cihaz kullanımının sürdürülebilirliğe ve çevrenin korunmasına da katkısı var. Markalar ve kullanıcılarınız/müşterileriniz bu sorumluluğun bilincinde mi? Bu konuya yönelik toplumda / iş hayatında bir farkındalık olduğunu düşünüyor musunuz?

Sürdürülebilirlik ve çevre korunması bilinci dünyada her tüketici grubunda artıyor. Bu konu bizim için en önemli konu. Kiralama aslında ortalama kullanım ömrü 2-3 sene olan cihazları bir ya da birden çok kullanıcıya kiralanarak ve düzenli bakımlarla 5-6 sene gibi bir süreye çıkartıyor. Bu ciddi bir tasarruf, çevre korunmasına katkı ve sürdürülebilir iş planları yaratıyor.

Her sene 200 milyar TL’lik elektronik satışının 40 milyarı hurdaya veya yedek cihaz olarak dolaplara ayrılıyor. Bugün bir kullanıcının senelik elektronik atık seviyesi 7 kilodur; bu takribi olarak 30.000’lik bir ekonomik hacme denk geliyor. Yani kullanmadığınız elektroniklerinizi toplasak bir yere; bunun ekonomik değere dönüşmemesi ekonomiden ciddi bir tutarı kaybetmemize neden olmakta. Bunu milyonlarca kullanıcıya vurduğumuzda kaybımızı bulabiliriz.

Bu nedenle devletin almış olduğu yenileme merkezleri ve 2. El cihaz pazarının zenginleştirilmesi projeleri de var; bu noktada kiralama ve filo yönetimi bunların hepsinin sorumluluğunu aldığı ve yönettiği için en sürdürülebilir modeldir.

 

Paylaşım ekonomisi ve hatta takas yükselen trend, diğer yandan riskleri de var. Şimdiye dek bir zorluk yaşadınız mı? İşinizle ilgili riskler neler?

En büyük zorluk sahibiyet yerine erişimin önemini anlatmaktı ilk başladığımızda; fakat yükselen trendler özellikle 20-45 yaş arasındaki yüksek bilinçli tüketicileri ve teknoloji severlerin ilgisiyle bu zorluğu çok çabuk aştık. Bugün kullanıcılarımız aslında en büyük referansımız; bir kullanıcı kendisiyle beraber onlarca kişiyi de bize kazandırıyor.

Riskler her zaman mevcut, elektronik ürünler kırılgan ve değerli ürünler her geçen günde fiyatları artıyor. Buradaki finansal modeli çok doğru yönetmek ve doğru kişiye doğru ürünü kiralayabilmek en önemli tarafımız. Burada Skorlabunu isimli akıllı bir algoritmamız ve çalıştığı kendimize özel bir platformumuz var.

Skorlabunu, standart finansal modellerin yanı sıra davranışsal ve demografik bilgileri de dahil edip, çok detaylı bir analiz yapıyor. Ve buradaki skorla kullanıcının ihtiyaçlarını ve kapasitelerini göz önüne alarak en doğru kiralamayı yapmamızı veya kullanıcıya tekliflerle dönmemizi sağlıyor.

Bu algoritma tamamen bizim kendi oluşturduğumuz en önemli teknolojik geliştirmemiz. Kiralabunu bir fintech ürünü ve finansal analiz anlamında her ay yeni ve eski datalarla beraber sistem yeni öğrenimler yapıyor ve buna göre portföyümüzü geliştiriyoruz.

 

Kiralabunu çok genç bir girişim, diğer yandan ilk bir yılın ardından yatırımlar aldınız. Planlarınız arasında yeni bir yatırım turu var mı? 2023 yılı beklentiniz eşliğinde orta ve uzun vade hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

2023 senesi 2. yarısı için üzerinde çalıştığımız süreçlerimiz var; ülkemize ve sektörümüze değer katmak için birçok görüşme yapıyoruz. İlk yatırımlarımızda oluşturduğumuz ve sunduğumuz tüm hedefleri başardık; bu yeni turlar için yeni yatırımcı profillerine de güven veriyor. Sektörümüzün potansiyeli ve büyüme hızı da bunu destekliyor.

Kiralabunu önümüzdeki 4 sene içerisinde yarım milyonun üzerindeki kullanıcısı ve birçok ürün grubu ile Türkiye‘nin en büyük kiralama şirketi olmaya aday. Ülke ekonomisine bir Unicorn daha kazandırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

 

Siz başarılı bir girişimcisiniz. Son sorumu Türk girişimciler adına sormak isterim. Girişimcilere yapmaları ve yapmamaları gerekenler konusunda önerileriniz neler olur? Başarıya götüren yol haritasında neler yer almalı, nasıl bir yol izlenmeli?

Girişimcilik yolunda başarısızlık, neredeyse alışık olmanız gereken günlük bir durum. Başarılı olduğunuz konular kadar başarısız olduğunuz konular da oluyor. Önemli olan başarısızlıklarınızdan öğrenerek başarıya ulaşmanın yolunu bulmak ve doğru ekibi bu yolda konumlandırıcak adımlar atmaktır.

Doğru ekibi kurmak, doğru yapılanmayı oturtmak ve bu temelin üzerine inşaa etmek bir girişimde çok önemli. Zaman kaybetmeden ve optimum sürede önce içinize ekibinize odaklanmalısınız. Sonrasında ise ürün ve lansmanınıza.

Geçmiş başarısızlıklardan çıkarımlar yapıp, başarıya giden yolda ihtiyaçlarınızın neler oldugunu çok doğru analiz etmelisiniz. Girişimi hayata geçirirken kararlı olmak ve bunun zun bir koşu olduğunu da unutmamak gerekir.