Finansal Okuryazarlık Girişimcisi

Özlem Denizmen

 

Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen, Fintechtime Mayıs sayısı için yazdı “Chat GPT hayatımıza nasıl girdi? Finansal sektöre etkileri neler olacak?”.

“Ben her akşam bir saatimi OpenAI bazlı ChatGPT ve benzeri uygulamalar ile konuşarak, sorarak, anlayarak, uygulamaları deneyerek geçiriyorum. Çünkü dünya ikiye ayrılacak, gelişmeleri uzaktan izleyenler ve gelişmelerin içinde dans pistinde olanlar.”

 

Chat GPT hayatımıza nasıl girdi? Finansal sektöre etkileri neler olacak? 

“Bu soruya şu an bir cevabım yok” Nasıl olur, sen her şeyi bilen bir yapay zekasın Sevgili Chat GPT!

 

ChatGPT Bana Cemal Süreyya’dan bir şiir yazar mısın? Fintech dünyası ile alakalı olsun 

Elbette, Fintech dünyası hakkında içten bir şiir yazmaya çalışayım Cemal Süreyya’nın izinden giderek;

Bir zamanlar para deniziydi bu dünya,
Dalgaları sert, keyfi yerinde, adımlar hızlıydı.
Ama şimdi, dostum, atılan adımlar daha yavaş,
Ve eski şanlı günlerin yerine fintech dünyası var artık.

Para elektronik bir kavram haline geldi,
Sadece bir tuşa dokunarak yollanıyor artık.
Eskiden madeni ve yanımızda taşırken,
Şimdi sadece bir bilgisayar ya da cep telefonu yeterli oluyor artık.

Bu teknoloji çağında, her şey daha hızlı ve kolay,
Birkaç tuşa dokunarak ya da bir mesajla her şey yapılıyor.
Fintech dünyası da işe müthiş katkı sağlıyor,
Daha akıllı ve daha hızlı olmayı öğretiyor.

Borsa, kredi, yatırım, banka işlemleri, ve dahası,
Sistemi kolaylaştıran birçok fintech uygulaması var artık.
Ama unutmayalım ki, para insanlık için yapılacak işlerin aracı,
Teknolojinin de kuvveti insani niyetlerle güvenli ve adil işletildiğinde kıymete biner ancak.

Fintech dünyası ile birlikte,
Kültürümüz de toplumumuz da evrim geçiriyor.
Daha küçük, daha bağımsız, daha verimli ve daha pratik…
Ve belki de bir gün, dünya huzura kavuşacak.

 

Chat GPT nedir? Nasıl girdi hayatımıza ve etkileri finansal sektörde neler olacak? 

ChatGPT, yapay zekâ teknolojisi ile üretilen, chatbot ile insan benzeri konuşmalar ve çok daha fazlasını olanak sağlayan doğal bir dil işleme aracıdır (NLP Natural Language Processing). Sorularınızı yanıtlamak, e-postalarınızı hazırlamak, kodlarınızı yazmak, metinlerinizi üretmek gibi daha pek çok çeşitli konuda size yardımcı olabilir. Hatta şiir yazmak!

 

Kim bu çığır açıcı icadın mucitleri?

ChatGPT, bir yapay zekâ ve araştırma şirketi olan OpenAI tarafından oluşturuldu. OpenAI’ın ismini daha evvel otomatik konuşma tanıma sistemi Whisper ve yapay zekâ sanat üreticisi DALL-E-2’nin üreticileri olarak da duymuş olabilirsiniz.

Sam Altman’ın kurucusu olduğu şirket, Microsoft, Amazon gibi devlerin yatırımcısı olduğu, Elon Musk’ın da kuruluşunda parçası olduğu bir şirket aynı zamanda.

 

Peki gerçekten bu kadar ses getirmesi normal mi ChatGPT’nin?

Cevap vereyim, evet! Çok büyük bir ürün geliştirme işi ChatGPT. İnternet’in keşfi kadar çığır açıcı diyebilirim. Öyle ki, OpenAI’ın zamanındaki kurucularından, Tesla’nın devi Elon Musk ”ChatGPT korkutucu derecede iyi. Tehlikeli derecede güçlü yapay zekadan çok da uzak değiliz” yorumunu yaptı. Aynı şekilde, Open AI’ın CEO’su Sam Altman’ın Twitter’da ürünün ilk 5 günde 1 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurması bu devrimi doğrular nitelikte.

ChatGPT, tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulaması haline geldi. Araştırma, ChatGPT’nin lansmanından sadece iki ay sonra, Ocak 2022’de 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını tahmin etmektedir. TikTok uygulamasının 100 milyon kullanıcıya ulaşması bile dokuz ay sürmüştü!

 

Nasıl kullanabilirim ChatGPT’yi?

Kasım 2022’de lansmanı yapılan uygulama, dört ay kadar araştırma ve geri bildirim toplama aşamasında ücretsiz olarak kullanılabiliyordu. 1 Şubat 2022 itibari ile ChatGPT, plus sürümü ile abonelik sürümü aylık $20 bir maliyet ile açıldı.

ChatGPT’ye chat.openai.com adresini ziyaret ederek ve bir OpenAI hesabı oluşturarak erişebilirsiniz. Oturum açtıktan sonra ChatGPT ile sohbete başlayabilirsiniz. Modelin basit sorularınızı cevaplamanın yanı sıra birçok işlevi daha mevcut. ChatGPT, makaleler yazabilir, yapay zekâ sanat yönlendirmeleri oluşturabilir, sizinle felsefi konuşmalar yapabilir ve hatta sizin için kod yazabilir. Sadece bunlar da değil, günlük hayatınızı kolaylaştırmak adına, alışveriş ve yapılacaklar listelerinizi oluşturmak için sohbet robotundan yardım istemeniz de mümkün!

 

Peki finans sektöründeki etkisi/katkısı ne olacak?

Finans sektörü, özellikle son beş senede yapay zekâ ve makine öğrenmesinin gücünü benimsemeye ve çeşitli alanlara entegre etmeye devam ederken, ChatGPT oyunun kurallarını değiştiren bir ürün olarak sahnede yerini aldı. ChatGPT’nin karmaşık finansal sorguları ele alma, doğru ve güvenilir yanıtlar verebilme becerisinde gün geçtikçe kendini kanıtlama becerisi finans üzerinde etkili olacağına göz kırpmaktadır. ChatGPT’nin çok çeşitli sorunlara hızlı ve faydalı çözüm getirebilme kabiliyeti, finansal danışmanlar için ürünü paha biçilemez bir kaynak haline getirecektir.

ChatGPT, finansal danışmanlara destek sağlamanın yanı sıra, günümüzde hızla çoğalan yapay zekâ destekli bot teknolojisinde de yeni bir sayfa açacağa benziyor…  ChatGPT yeni nesil finansal botlar geliştirmek için de tasarlandı. Bu çerçevede botlar, müşterilere çok basit ve sezgisel konuşmalar yolu ile hesap bakiyelerini kontrol etme, ödeme yapma, yatırım takibi günlük görevlerde yardımcı olabiliyor.

Müşteri destek ve hizmetlerinin ötesinde, bu teknoloji finansal verilerin analizi ve daha bilinçli yatırım kararları vermek için de büyük şirketler, yatırım bankaları ve finansal kuruluşlar tarafından kullanılabilir hale gelecektir. Şirketler, ChatGPT’yi veri tabanlarındaki çok büyük miktardaki veri üzerinden eğiterek, insan analizinin kısıtlı trendleri belirlemek için kullanabilirler.

ChatGPT lansmanın ilk altı ayında finans sektörü için güçlü bir araç olduğunu kanıtladı ve süreçleri kolaylaştırmaya, kullanıcılara, şirketlere süreçlerde iyileştirmeye ve daha bilinçli kararlar vermeye yardımcı oluyor. Şu aşamada cevaplarının doğruluğu hala sorgulansa da teknolojisi geliştikçe, finans dünyasına katkılarını da izleyip görmek oldukça heyecan verici olacaktır.

Biz de fintech şirketim Monay’da araştırıyoruz, sevgili ChatGPT’yi nasıl kullansak diye! En iyisi bunu kendisine sormak galiba. Bir an önce onu eğitmeye başlayacağız.

Tavsiye: Ben her akşam 1 saatimi OpenAI bazlı ChatGPT ve benzeri uygulamalar ile konuşarak, sorarak, anlayarak, uygulamaları deneyerek geçiriyorum. Çünkü dünya ikiye ayrılacak, gelişmeleri uzaktan izleyenler ve gelişmelerin içinde dans pistinde olanlar.