CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, 2023 Yılı Değerlendirmeleri ve 2024 Yılı Beklentileri ile Fintechtime Ocak 2024 sayısında yer aldı.

2023 yılı sanal asistan, yapay zeka pazarında önemli gelişmelere sahne oldu. Yapay zeka, 2023’e damgasını vurarak sadece bir teknolojik evrimin değil, adeta sektörel bir devrimin habercisi oldu. Bu dönemde, özellikle ChatGPT’nin önderlik ettiği üretici yapay zekanın tüm pazara etkisiyle, yeni bir gerçekliğin içerisine adım attık. Yapay zeka, 2023’te sadece bir araç olmanın ötesine geçti, adeta bir iş ortağına dönüştü. İnsan-makine etkileşiminin daha doğal hale gelmesi, dil bariyerlerinin ortadan kalkması, iş süreçlerindeki otomasyonun artmasıyla birlikte, şirketlerin daha verimli, hızlı ve akıllı bir geleceğe doğru evrildiğini gördük. Gelecekteki dönüşümü şekillendirecek olan bu teknoloji, iş dünyasını daha önce hayal dahi edilemeyen bir geleceğe taşıma potansiyeli taşıyor.

Tam da bu noktada CBOT olarak geliştirdiğimiz ve büyük bir gururla sunduğumuz CBOT GPT dil modeli, sanal asistan uygulamaları için büyük bir dönüm noktası oldu. Hem mevcut müşterilerimizin hem de diğer büyük kurumların ilgisini çeken bu yeni modül, yapay zekânın ve GPT teknolojisinin kurumsal amaçlarla daha geniş alanlarda kullanılabilmesine olanak sağlıyor. CBOT GPT, GPT modelinin doğal dil işleme ve yapay zeka yeteneklerini kullanarak, kurumların kendi verilerine dayalı özelleştirilmiş dil modelleri oluşturmasına ve bu dil modellerini kendi iç süreçlerinde veya müşteri hizmetleri odaklı olarak kullanmasına olanak tanıyor. Özellikle bankacılık, yatırım ve kamu hizmetleri gibi düzenlemeye tabi sektörlerdeki şirketler, kendi altyapılarında CBOT GPT’yi kolaylıkla kullanabiliyor.

CBOT olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettik. Bayer iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz “Bilene Sor” adlı sanal asistan, kadın sağlığı konusunda farkındalık yaratmayı ve kadınların doğru bilgiye erişimini sağlamada büyük bir potansiyel barındırıyor ve ilerleyen dönemlerde özellikle dezavantajlı bölgelerde olmak üzere kullanımı daha da yaygınlaşacak.

2024 gelecek dönemde ise yapay zeka teknolojileri sayesinde, özellikle fintech, bankacılık, telekomünikasyon, perakende, e-ticaret, sağlık, sigorta, imalat ve seyahat gibi sektörlerde dijital dönüşümün hız kazandığı bir yıl olarak öne çıkıyor.