Yapı Kredi FRWRD’ın co-sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Fintech Week kapsamında “Bankalar dijital inovasyonda takipçi mi yoksa sürükleyici güç mü?”  konulu panele Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

Yapı Kredi FRWRD’ın co-sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Fintech Week kapsamında “Are banks followers or drivers in digital innovation?” (Bankalar dijital inovasyonda takipçi mi yoksa sürükleyici güç mü?) konulu panele Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

 

Türkiye’de bankalar girişim ekosistemini destekleyen ana oyuncu konumunda

Bankaların dijital inovasyonda hem yeni teknolojilere yatırım yapma hem de girişimleri (fintekleri) destekleme konusunda ana oyuncu olduğunu belirten Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye’de bankacılık sektörü, küresel ölçekte hem yenilikçi teknolojileri hayata geçirme hem de bu teknolojileri yaygınlaştırma alanında öncü konumda. Örneğin; ödeme sistemleri alanında Türkiye, yaratıcı fikirlerle girişim ekosisteminde önemli bir konumda yer alıyor. Startups.watch’un bir araştırmasına göre aktif faaliyette olan 700 civarındaki girişimin yaklaşık yüzde 40’ı ödeme sistemleri kuruluşlarından oluşuyor. Bu ekosistemi besleyen ise Türk bankalarının ödeme sistemleri tarafındaki öncü yeri ve o pazarı büyütme ve geliştirme alanında kattıkları dinamizm. Dolayısıyla ekosistemde tüm oyuncular birbirini destekliyor. Global ölçekte Türkiye özellikle yeni teknolojilere uyum anlamında girişim iş birlikleri sayesinde dünya bankacılık uygulamalarına yön veren bir pozisyonda. Bu anlamda son 10 senedeki dönüşümü tetikleyerek yeni teknolojilere yatırım yapması açısından batıdaki örneklerle kıyasladığımızda Türk bankalarını,  girişim ekosistemini destekleyen ana oyuncu olarak görüyorum.”