İdeallerini gerçekleştirmek ve vizyonlarını ileriye taşımak isteyen girişimci kadınlar için küresel çapta 55’ten fazla ülkede düzenlenen “EY Girişimci Kadın Liderler Programı” kapsamında her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen konferans, bu yıl İstanbul’da gerçekleşti.

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri şirketi EY tarafından küresel çapta 55’ten fazla ülkede gerçekleştirilen ve 1000’den fazla başarılı kadın girişimciyi ağında barındıran EY Girişimci Kadın Liderler Programı (EY Entrepreneurial Winning Women Program™); işini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan girişimci kadınları bir araya getirerek uluslararası pazarlara açılma, rekabet avantajı sağlama ve uzun vadeli değer yaratma gibi konularda destek olmayı amaçlıyor. Program katılımcılarına eğitim, mentorluk, koçluk ve danışmanlık verilmesinin yanı sıra küresel bir girişimcilik ağına katılmalarına imkân sağlanıyor. Türkiye’de 7 yıldır yürütülen bu programa bugüne kadar 70 başarılı Türk kadın girişimci dahil oldu.

Program kapsamında her yıl farklı bir ülkede düzenlenen EY Girişimci Kadın Liderler Konferansı ise bu yıl ilk kez İstanbul’da gerçekleşti. Konferansta; Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter, Turkven Direktörü Selin Dilmener, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, Burpol Polimer Genel Müdürü İlkay Yıldırım, Mako Kids Kurucu Ortağı Irmak Atabek ve Sosyal Gastronomi Şefi Ebru Baybara Demir konuk konuşmacılar arasında yer aldı.

Birbirinden değerli konuşmacıların yanı sıra EY EMEIA Private Lideri Suwin Lee, EY EMEIA Strateji ve Kurumsal Finansman Lideri Julie Hood, EY EMEIA Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Natasa Nikolic, EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları, EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Müge Tan Belviso, EY Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Özge Gürsoy Büyükavşar ve EY Türkiye İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Lideri Ece Sevin katılımcılarla iş dünyasına yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

 

EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Müge Tan Belviso program ve konferans hakkında şunları söyledi: Öncelikle dünyanın birçok ülkesinden girişimci kadınları İstanbul’da ağırlamaktan, onları ülkemizdeki girişimci kadınlarla bir araya getirmekten ve yatırım fırsatlarıyla tanıştırmaktan çok mutluyuz ve gururluyuz. Girişimci kadınlar dünyanın her yerinde çeşitli zorluklarla karşılaşabiliyor ve potansiyellerini ortaya çıkarmak için yeterli desteği bulmakta güçlük yaşayabiliyor. Bu noktada, kadınların doğru kişilere ve kaynaklara ulaşması, ağını genişletmesi ve geleceğe yönelik değer yaratan bir yol haritası çizmesi çok önemli. Biz de EY Girişimci Kadın Liderler Programımız ile kadın girişimcilerin liderlik becerilerini ve vizyonlarını geliştirmelerine destek oluyor, işlerini büyütürken yanlarında oluyoruz. Önümüzdeki aylarda Türkiye’de programın 8. dönemini başlatmak için de sabırsızlanıyoruz.”

 

EY EMEIA Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Natasa Nikolic konuşmasında şunları belirtti: “Kadınlar, önce aileden başlayıp ardından toplumu ve iş dünyasını şekillendiriyor, dolayısıyla eşitliğin sağlanması ve daha iyi bir dünya oluşmasında kilit bir rol üstleniyor. Biz de EY Girişimci Kadın Liderler Programımızla; eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışımız doğrultusunda kadın girişimcileri iş dünyasında daha da cesaretlendirerek toplumların sosyo-ekonomik olarak kalkınmasına destek oluyoruz. Bunun yanı sıra, kadınların hayatın her alanındaki temsilinin çok önemli olduğuna inanıyor, işlerini büyütmelerini destekleyerek milyonlarca iş fırsatı yaratılmasını ve istihdamın artırılmasını hedefliyoruz. EY Girişimci Kadın Liderler Programımız kapsamında birçok ülkeden, farklı alanlardan ve sektörlerden kadın girişimcileri bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz.”

 

EY EMEIA Strateji ve Kurumsal Finansman Lideri Julie Hood ise şunları ekledi: “Kadınlar doğaları gereği güçlü bir bağlayıcıdır; içinde bulundukları ekosistemlerde iş başarısı için kritik öneme sahip olan destek ve danışmanlık ağlarını oluşturmada uzmandır. EY programı bunu bir üst seviyeye taşıyor. Program, dünya çapında 55’ten fazla ülkede yaklaşık 1000 kadın girişimciden oluşan bir ağ oluşturmasının yanı sıra EY’ın geniş deneyim ve içgörüsüne de bağlıyor. Girişimci kadınların, bireyler ve ölçeklenebilir işletmeler olarak büyümelerine ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan bir katalizör olduğumuz için gurur duyuyorum.