Geçtiğimiz yıl halka arz sürecini tamamlayıp borsaya açılan Agrotech, yeni bir satın alma haberini daha duyurdu.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından, emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım yapma kararı alındığı belirtildi. Agrotech bu kararı kapsamında, alanında uzman bir kuruluşun bu alanda faaliyet gösteren anonim şirketinin yüzde 82,5 oranındaki hissesini satın aldı.

İmzalanan hisse alım sözleşmesi ile birlikte Agrotech Yüksek Teknoloji, bu anonim şirket tarafından oluşturulan kripto para alım-satım platformunun sahibi oldu. Platform, kripto borsası olarak kullanılacak ve Agrotech’in sahip olduğu varlıklar, oluşturulan platform aracılığıyla coin ve token haline getirilecek. İlerleyen süreçte ise dayanak varlığı olan şirketlere ait dayanak varlıklar tokenize edilerek fonlamaya açılacak ve ikincil piyasa işlemleri platform üzerinden yapılacak. Aynı zamanda, şirket uzmanlaştığı tokenizasyon alanında, global kurum ve kuruluşlara, farklı dijitalleşme alanlarında da hizmet verecek.

 

TOKENİZASYON ALANINDA YENİ YATIRIMLAR

Son zamanlarda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ön plana çıkan, yakın gelecekte birçok sektörde önemli bir yer edinecek olan ve dünyanın önemli kripto borsalarında işlem gören yapay zeka (AI) projesi ‘GPTVerse’ ve başka birçok projenin kurucusu olan tecrübeli bir ekiple birlikte tokenizasyon odaklı bir kripto para alım-satım platformu kuracak olan Agrotech; bu platforma yapacağı yatırımlarla tokenize edilmiş dijital menkul kıymetler sektörüne de girmiş olacak. Söz konusu sektörün, 2030 yılında McKinsey’e göre 5 trilyon dolar, Boston Consulting Group’a göre ise 16 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

 

29 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

Agrotech, imzalanan sözleşme ile gerek kendi tarım arazilerini ve emlaklarını, gerekse global olarak çeşitli varlıklarını tokenize etmek isteyen tarafların ihtiyaçlarını karşılamak üzere stratejik bir yatırım kararı alırken bu doğrultuda, sahip olunan kripto para alım-satım platformunun tokenizasyon odaklı bir chain ve launchpad’i olacak. Şirket, bu proje ile global bir oyuncu olarak 29 trilyon dolar büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı planlıyor. Kripto para piyasası düzenlemesinin yasalaşması ile Türkiye’de lisans işlemlerini başlatacak olan Agrotech, ilerleyen süreçte farklı ülkelerde yatırım ve lisans süreçlerini de başlatmayı planlıyor.