Yakın zaman içinde Apple cihazları üzerinden ödeme yapma konusunda ortaklığa gittiğini bildiren PayPal, şimdi de Samsung’un resmi ödeme seçenekleri arasına katıldı. Ardı sıra gerçekleştirdiği ortaklıklarla adından söz ettiren PayPal, startup’lara yaptığı yatırımların yanında dev teknoloji firmalarının ödeme seçenekleri arasına katılmaktan da geri kalmıyor.

Son bir yıl içinde Visa, Mastercard, Discover, Apple ve Google ile el sıkışan PayPal, şimdi de Samsung ile anlaştı. PayPal ayrıca Google Chrome üzerinden de kullanıcılarına alışveriş imkanı sunduğunu duyurmuştu.

Kısa süre önce Apple cihazlarının resmi ödeme kanalları arasına eklenen PayPay, bundan böyle Samsung akıllı cihazları üzerinden de kullanıcılarına ödeme imkanı sunacak. PayPal hesap sahipleri gerek bakiyeleri üzerinden gerekse bağlı bulunan kredi kartları aracılığıyla ödeme yapabilecekler.

PayPal dev teknoloji firmalarıyla olan partnerliklerine devam ediyor

Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmuş olsa da tüm dünyada oldukça popüler olan dijital ödemi sistemi PayPal, pratik ödeme seçenekleriyle her zaman ilgi gören bir isim. Fintech’in öncülerinden kabul edilen PayPal, mobil ödemelerin gün geçtikçe daha fazla tercih edilmesi neticesinde global planlarını da eskiye nazaran daha farklı uyguluyor. Gelişen ve değişen teknolojik ödeme sistemlerine ayak uydurmak için çalışmalar yapan PayPal, tüm dijital ödeme kanallarında yer almak birçok firma ile anlaşma yoluna girdi.

Geçtiğimiz dönemde Apple ile anlaştığını duyuran PayPal, hem iTunes üzerinden hem de AppStore aracılığıyla yapılan tüm alışverişlerde kullanılabilir hale geldiğini duyurmuştu. Anlaşmanın ardından PayPal hesabı olan Apple kullanıcıları, satın almak istedikleri ürün ya da hizmetleri PayPal üzerinden yapabiliyorlar.

Apple duyurusundan kısa bir süre sonra şimdi de Samsung ile anlaştığını bildiren PayPal, Samsung Pay kanalı üzerindeki ödemelerde yer alacağını söyledi. Samsung akıllı cihazı olan PayPal kullanıcıları, tüm ödemelerini PayPal aracılığıyla yapabilecekler.

PayPal Başkan Yardımcısı ve COO’su Bill Ready tarafından duyurulan uygulama şu an için ABD’ne bağlı bölgelerle sınırlı. Uyum süreci tamamlandıktan sonra global çapta kullanılabilir hale gelecek olan yeni entegrasyon tamamlandığında PayPal, hem Apple hem de Samsung bünyesindeki tüm alışverişlerde kullanılabilir olacak.

“PayPal 102 milyar dolar mobil ödeme hacmine sahip”

Bill Ready yaptığı açıklamada, PayPal’un 2 milyardan fazla mobil ödeme işleminde tercih edildiğini söyledi. PayPal’un 102 milyar dolar seviyesinde mobil ödeme hacmine sahip olduğunu belirten Ready, Samsung’un temassız ödeme seçeneği Tap and Pay platformunun yanı sıra dijital cüzdan seçeneği içinde de PayPal’un yer alacağını vurguladı.

Bill Ready yaptığı basın açıklamasında, “Bu partnerlik anlaşması müşterilerimize her yerden ödeme yapma imkanı sunacak. Samsung Pay’in desteklendiği ABD’deki tüm işletmelerde PayPal ile kolayca ödeme yapılabilecek” diye konuştu.

Samsung cihaz sahipleri, bir kereye mahsus PayPal hesaplarını cihazlarına kaydettirdikten sonra satın alma işlemi yapabilir duruma gelecekler. Kayıt işleminin ardından kullanıcılar herhangi bir Samsung akıllı cihazı üzerinden ödeme yapabilecekler. Böylece Samsung’un kendi uygulamalarında ve Samsung Pay temassız ödeme seçeneğini kabul eden işletmelerde PayPal aracılığıyla ödeme yapmak mümkün olacak.

2014 yılında da Samsung ve PayPal ortaklığa gitmişti

Samsung ve PayPal arasında yapılan bu iş birliği aslında ilk değil. İki firma 2014 yılında parmak izi ile ödeme konusunda da ortak bir proje geliştirmişti. Şimdi ise bu iş birliği bir adım daha ileriye taşınarak Samsung Pay’in geçerli olduğu tüm işletmelerde kullanılabilir biçime dönüştü.

Samsung cihazlar üzerinden PayPal ile ödeme yapabilmek için Samsung Pay destekli akıllı telefon sahibi olmak gerekiyor. Samsung’un güncel telefonları olan Galaxy S8 ve S8+ modellerinde bu teknolojinin kusursuz biçimde çalıştığı ayrıca belirtildi.