Global Yatırım Holding (GYH), 2017 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artış ile 351.8 milyon TL gelire ulaştı. Grubun konsolide FAVÖK’ü ise 2017 yılının ilk altı ayında 113.6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Global Ports Holding Plc’nin (GPH) Londra Borsasındaki halka arzında ortak satışından elde edilen 360 milyon liralık nakit giriş ve F.A.B. Partners (FAB) sermaye katılımından elde edilen 245 milyon TL tutarında fonlar FAVÖK veya gelir tablosunun altında değil, doğrudan öz kaynaklar altında muhasebeleştirildi. GYH’in bu işlemler sonrasında toplam özkaynakları 2016 sonuna kıyasla yüzde 87 artışla 1,703 milyon TL olarak gerçekleşti.

Global Yatırım Holding (GYH), 2017 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 artarak, 280.5 milyon TL’den 351.8 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi.

Grup 2017 yılının ilk yarısında, 2016 yılının aynı döneminde açıkladığı 97.5 milyon TL’ye kıyasla 113.6 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi kar (FAVÖK) elde etti.

Liman halka arzı ve FAB’ın hissedarlığı yoluyla grubun özkaynakları önemli ölçüde güçlenerek 1,703 milyon TL’ye ulaştı. Aynı zamanda Grubun konsolide ve Holding şirketi bazında net borçluluk seviyeleri de önemli ölçüde iyileşti. Konsolide net borç tutarı 1. çeyrek sonundaki 2,104.9 milyon TL’den 1,216.9mnTL’ye gerilerken, Holding ana şirketinin 1. Çeyrek sonundaki 574.1 milyon TL net borç tutarı Haziran 2017 itibariyle 5.7 milyon TL tutarında net nakit pozisyonuna dönerek önemli ölçüde iyileşme sağlandı.

Grubun faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait 2017 1. yarıyıl gelirleri, 2016 yılı aynı dönemine göre yüzde 18’lik artış göstererek 180.9 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışın önemli bir kısmı, Türkiye’nin jeopolitik gelişmelerinden etkilenmeyen ticari liman operasyonlarından sağlandı. Hem konteyner hem de kargo hacminde güçlü bir büyüme elde edildi. Liman bölümün operasyonel FAVÖK’Ü 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artışla 101.3 milyon TL’den 117.1 milyon TL’ye artış gösterdi. Bu artış, yüksek marjlı konteyner ticaretindeki hacim artışı, yükselen operasyonel verimlilik ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının bir sonucu olarak değerlendirildi.

2016 yılının aynı dönemine göre gelirleri yüzde 40 büyüme gösteren Elektrik Üretimi/Gaz/Madencilik Bölümünün 2017 6 aylık dönemi gelirinin 138 milyon TL olarak kaydedildiği ifade edilirken, artışın büyük ölçüde şirketin feldspat madeni ve gaz satış operasyonlarından kaynaklandığı kaydedildi.

 

 

Kerem Eser: “FAB ortaklığı ve Londra Borsası arzı etkili oldu”

Son gelişmelerle ilgili yorumda bulunan GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, FAB ile ortaklığın ve GPH’nin Londra Menkul Kıymetler Borsası’ndaki arzının önemini vurguladı. Kerem Eser, global yatırımcıların desteğiyle kurulu bir varlık yönetim şirketi olan FAB ile stratejik ortaklığın Global Yatırım Holding’in altyapı ve enerji alanında gerek Türkiye’de gerekse dünyadaki diğer bölgelerdeki büyümesini daha da hızlandırmasını beklediklerini kaydetti. Global Yatırım Holding’in Haziran sonu itibariyle konsolide özkaynaklarının 1,703 milyon TL’ye ulaştığının altını çizen, Eser şöyle konuştu: “Liman İş Kolunun büyüme stratejisi doğrultusunda örnek bir ekip çalışması ile Londra Menkul Kıymetler Borsa’sında arzı gerçekleştirdik. GPH’nin sermaye artışı yoluyla brüt 58 milyon £ (75 milyon ABD Doları) nakit kaynak elde ettik. Bu kaynaklar öncelikle Karayipler ve Asya bölgelerinde yeni yatırımlar ile kruvaziyer liman faaliyetlerini büyütmek amacıyla kullanılacak. GPH’in ana ortağı olan Global Yatırım Holding ise hisse satışı yoluyla halka arzdan brüt 81 milyon £ (105 milyon ABD Doları ) kaynak elde etti. Bu kaynaklar ağırlıklı olarak Holding düzeyinde finansal borçların azaltılmasında kullanılacak.

 

Mehmet Kutman: “Yeni stratejimiz temiz enerji ve altyapı yatırımları”

Son gelişmeleri değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Grup, bundan böyle yeni stratejisi doğrultusunda sadece bölgesel ve global ölçekte ana iş kollarına odaklanarak özellikle temiz enerji ve altyapı alanlarında yatırımlara öncelik verecektir” dedi.