Kripto para birimlerine karşı takındığı sert tavırlarıyla bilinen Rusya Kalkınma Bakanı, bitcoin’in kumardan daha kötü olduğunu söyledi.

Rus hükümeti, başta bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerine karşı son dönemlerde olumsuz bir tutum sergiliyor. Kendi geliştirdiği para birimi CryptoRuble’yi kullanıma açtıktan sonra geriye kalan tüm kripto para birimlerini yasaklayabileceği iddiasının ortaya atılması da bunun bir örneği.

Hükümet kanadından kripto para birimlerine karşı yapılan sert açıklamaların ardı arkası kesilmezken, şimdi de kalkınma bakanının iddialı sözleri gündemi sarstı. Arkasında herhangi bir devletin ya da merkezi otoritenin olmadığı kripto para birimlerine asla güvenilmemesi gerektiğini söyleyen Rusya Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin, bitcoin’in kumardan bile daha zararlı olduğunu açıkladı.

Rusya kendi kripto para birimi CryptoRuble’yi geliştiriyor

Devlet başkanı Vladimir Putin’in talebi üzerine blockchain konusunda araştırmalar gerçekleştiren Rusya, geçtiğimiz günlerde de resmi bir açıklama yaparak kendi kripto para birimi CryptoRuble’yi duyurmuştu. Kripto para birimlerinin güvenilmez olduğunu ve her an patlamaya hazır birer bomba olduğunu düşünen Rus hükümetinin, kendi kripto para birimi CryptoRuble’yi piyasaya sürdükten sonra ise geriye kalan tüm kripto para birimlerini yasaklayacağı iddiası ortaya atıldı.

Birçok yerel basın kaynağında yer bulan haberlere göre, başta Putin olmak üzere birçok devlet yetkilisi kripto para birimlerini tehlikeli buluyor. Bu tehlikeyi savuşturmak için de sadece kendi kontrollerinde olan bir kripto para birimini piyasaya sürüp diğerlerini yasaklamayı planlıyorlar.

Kripto para birimlerinin devlet kontrolünde olmasını istiyorlar

Kendi kontrolünde olması kaydıyla kripto para birimlerine izin veren Rusya, arkasında merkezi bir otorite olmayan dijital para birimlerine karşı sert ifadeler kullanıyor. Ülke sınırları içinde kullanılması planlanan CryptoRuble’nin, üretiminden piyasada dolaşımına kadar tüm süreçlerin hükümet tarafından kontrol edilebilmesi en büyük amaçları.

Rusya Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin’in yaptığı sert çıkış da bu amacın bir göstergesi olarak tarif ediliyor. Kimi uzmanlara göre bitcoin ve benzeri kripto para birimlerini itibarsızlaştırarak, en azından yerel piyasada kendi kripto para birimlerini ön plana çıkarma uğraşı içindeler.

Bilindiği üzere Rus devleti tarafından geliştirilen kripto para birimi CryptoRuble, günümüzde kullanılan geleneksel kripto para çeşitleriyle neredeyse hiç benzer özellik taşımıyor. CryptoRuble kullanıcılarına anonim biçimde para transferi yapma izni verilmeyeceği ve madencilik hakkı da sunulmayacağı birçok basın organında belirtilmişti.

“Kasa her zaman kazanır”

Rusya Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin, bitcoin’i “kumardan daha beter” sözleriyle tarif ederek, kripto para borsalarında işlem yapan her kullanıcının parasını riske attığını da ifade etti. Kripto para sistemleri içinde sahip oldukları birikimlerin azalarak yok olacağını iddia eden Oreshkin, kumarhanelerde kasanın daima kazandığını örnek göstererek, “Bitcoin’in nasıl dalgalandığını incelerseniz, inişlerin ve çıkışların çok keskin olduğunu görürsünüz. Yatırım yapılacak unsurun böyle bir işleyişe sahip olmaması gerekir. Önce kazanırsınız, sonra her şeyinizi kaybedersiniz. Sonunda elinizde avucunuzda hiçbir şey kalmaz” açıklamasında bulundu.

İnternet Tarayıcılarına Kripto Para Birimleriyle Ödeme Seçeneği Eklenecek