Katılım Bankası bünyesinde kurulan dünyanın ilk Startup Hızlandırma Merkezi Albaraka Garaj Girişimleri‘nin kuruluş hikayeleri ilham veriyor.

Fintechtime Dergisi kış sayısı için Albaraka Türk Genel Müdürü Sayın Melikşah Utku ile bir röportaj gerçekleştirmiş ve Albaraka Garaj Girişimleri ile tanışma fırsatı bulmuştuk.

 

 

 

Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen ve bankacılık sektörü için teknoloji alanında bugünün yenilikçi fikirleriyle geleceğin ürünlerini üretmek, girişimcileri kuluçka ve hızlandırma imkânları ile desteklemek üzere kurulan Albaraka Garaj Girişimleri’nin kuruluş hikayelerini Fintechtime okurları için derledik.

 

Albaraka Garaj Girişimlerinin İlham Veren Kuruluş Hikayeleri

Teknoloji tabanlı iş fikirlerinin ve projelerin desteklendiği Startup Hızlandırma Merkezi Albaraka Garaj girişimleri, finansal teknolojiden büyük veriye, ödeme sistemlerinden yapay zekaya kadar farklı alanlarda çalışan girişimlerden oluşuyor.

Toplam 455 girişimin başvurduğu Albaraka Garaj’ın ilk çağrısında finale kalan 9 girişimin ilham veren kuruluş hikayelerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Kartoon3D

2016 yılı ağustos ayında bir ekip toplantımız sırasında ekip üyemiz Törecan Çelik çocukken ‘d’ ve ‘b’ harflerini karıştırdığından ve derslerde odaklanma problemleri yaşadığından bahsetti. Biz de bu konuda acaba çocuklar için bir şeyler yapabilir miyiz diye kafa yormaya ve araştırmalara başladık. Özellikle ‘d’ ve ‘b’ harfi gibi bazı harflerin karıştırılması durumunun çocuklarda çok yaygın olduğunu gördük. Ancak bu durumun bir ismi olduğunu bile bilmiyorduk ve disleksi kavramı ile tanıştık. Hatta Törecan da bu araştırmalar sonucunda dislektik olduğunu öğrendi. Daha sonra hiçbir çocuk arkada kalmasın diyerek Marmara Pedagoji ile birlikte çalışmaya başladık, disleksi ile ilgili konunun uzmanlarından bilgiler aldık, dislektik çocukları inceledik. Daha sonra Türkiye Disleksi Vakfı ile tanıştık ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. 2017 Mart ayında Kartoon3D dünyanın en gelişmiş çocuk gelişim ve dil eğitim seti olarak ürünleştirildi.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Rubicio

Kurucusu çağrı merkezinde sorusuna cevap almak için 25 dakika bekledikten sonra herkesin şikayetçi olduğu bu sorunu nasıl düzeltirim diye kafa yoruyor ve chatbot teknolojilerini araştırmaya başlıyor. Kendisi de yazılımcı olduğu için Türkçe dil desteği olan ve NLP ile kendi kendini geliştirebilen bir chatbot yazmaya başlıyor. 1 yıl boyunca gündüzleri çalışıp geceleri chatbotu yazan kurucu, Albaraka Garaj desteğini almaya hak kazanınca istifa edip tam zamanlı olarak kendini Rubicio’yu geliştirmeye adıyor.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Hesapöder

Kurucusu bir gün yemek yerken Ernst & Young çalışanlarının kağıt fişlerle yemek aldığını görür restoran sahibinden E&Y’ın yemek kartı firması ile problem yaşadığını ve kartı tamamen kaldırıp her gün çalışanlarına yemek fişi verdiğini öğrenir. Bir mockup hazırlayıp size özel bir hesap ödeme uygulaması yapalım diye E&Y’ın kapısını çalar ama E&Y hazır bir ürün olursa bakarız deyip reddeder. Bunun üzerine herkese açık bir hesap ödeme uygulaması yapmak için Hesapöder’i kurar. Hiçbir yatırımcıdan çekirdek sermaye bulamayınca Dudullu Organize Sanayi’ye gidip elinde laptop oradaki atölyeleri gezip ilk yatırımcısını bulmuş.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Omnibus

Kurucuları akademisyen ve doktora öğrencisi, büyük veri üzerine çalışmalar yapıyorlar. Yıldız Ü. Teknopark’a Türk Telekom’dan gelen bir ekibin ihtiyacı üzerine büyük verinin dağıtık lokal sistemler üzerinde işlenmesi üzerine çalışmaya başlıyorlar ve Omnibus’ı kuruyorlar.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Techsign

Techsign Bilgi Teknolojileri firmasının kurucu ortağı ve genel müdürüyüm. 1999 İTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra 9 yıl Türkiye’de HP gibi kurumsal firmalarda Java yazılım uzmanı olarak çalıştım, 2008 senesinde ise Kazakistan Kcell GSM operatöründe önce yönetici sonra üst düzey yöneticilik pozisyonlarında çalışmaya başladım.

2016 senesinin başlarında dünyada konuşulan ancak Türkiye’de henüz bilinmeyen Biyometrik imza teknolojisini önce Türkiye sonra dünyaya pazarlama fikrini, uzun zaman içimizde bulunan girişimcilik hayallerini hayata geçirme fırsatı olarak gördüm ve Kazakistan’dan yurda dönüş kararı aldım.

Tüm dünyada iş süreçlerindeki kâğıt kullanımını ortadan kaldırmak vizyonu ile beş ortak Techsign firmasını kurduk. Hem teknik ekip hem de iş ekibinin 1,5 senelik yoğun bir çalışma temposu ile ürünlerimizi tamamladık. Yorucu bir sürecin sonunda güzel günlerin geleceğine inancımız tam…

 

Albaraka Garaj Girişimi Inooster

Girişim hikâyemiz çalıştığımız şirket de, çalışanların işlerini kolaylaştıracak teknolojik birçok çözüm üretmemize rağmen istenilen verim ve performansın yakalanamamasıyla başladı.

Sorunun nereden kaynaklandığını araştırdığımızda, teknolojik olarak ne kadar çözüm üretirsek üretelim çalışanın motivasyonunu değiştirmedikçe sonucun çok değişmediğini gördük. Bunun üzerine insanların kendi istekleri ve yüksek motivasyonla yaptıkları şeyleri araştırdığımızda, oyunlar ile karşılaştık. Oyunlarda insanları motive eden unsurları, yaptığımız teknolojik çözümlerle nasıl birleştirebileceğimizi araştırdığımızda da oyunlaştırma kavramı ile tanıştık. Oyunlaştırma unsurlarını yaptığımız çözümlere uyguladığımızda da aldığımız olumlu sonuçlara biz bile inanamadık. Bu işi nasıl daha ileri götürebiliriz diye çalışmalara başladığımızda kendimizi girişimcilik macerası içerisinde bulduk.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Yemexpress

Kurucusu 16 yaşında bir lise öğrencisi, restoranda uzun bir süre sipariş bekledikten sonra bu sorunu nasıl çözebilirim diye düşünüp restorana gitmeden önce sipariş verebileceğiz bir uygulama projesi geliştirmiş. 3 yazılımcının da yardımıyla uygulamayı hazırlamışlar.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Kobikit

Uzun yıllar Amerika, Avrupa, CIS ülkeleri (Ukrayna) gibi pazarlarda, Kobi ölçeğindeki bir çok şirketle çalışma fırsatı buldum. Temelde şirket içi süreçlerinde yaşadıkları ihtiyaçları ile ilgili olarak piyasada farklı çözümler , değişik fiyat aralıklarında sunulmaktaydı. Oysa ki, KOBİ ‘nin derdi her ayrı problemi için onlarca ayrı çözüm satın alamayacak olmasıydı. Kaldı ki, iş yapısı gereği bugün aldığı yazılım çözümü, yarın ki değişen probleme ayak uyduramamakta ve atıl kalmaktaydı. Bu yüzden KOBİ’lerin hala en yaygın kullandığı iş yönetim aracı Excel’dir.

Bu durumu tekrar tekrar tecrübe ettikten sonra, Kobikit.com’u yazılım yazma gerekliliği olmadan ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceği ve bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir platform olarak geliştirdim.

 

 

Albaraka Garaj Girişimi Vola

Vola, 5 yılı aşkındır harita tabanlı projeler yürüttüğüm ve toplu ulaşımdan da vazgeçemediğim için, bunu nasıl iyileştirebilirim diye düşünürken doğdu Vola. 2014 yılında kafamda oluşmaya başlamıştı , daha Türkiye’ye temelli dönüş yaptım dediğim vakitlerde yurtdışına tekrardan çıkmam gerektiğinden dolayı dolapta skeçler ve uzun uzun kurgulanmış dökümanlarla beklemeye alındı. Türkiye’ye temelli dönüş yaptıktan sonra, birkaç farklı girişimcilik maceramın ardından Vola ile ilgili çalışmalarıma tekrardan başlamış oldum.

Vola’nın amacı toplu ulaşım araçlarını bir mekân olarak insanlara sunmak ve o mekânları en layığıyla yaşatmak, yaşanmışlıkları zaman ve mekânı esas alarak insanlarla paylaşmaktır. Trafiğin nabzını tutup, şehrin dinamiklerini iyi analiz ederek ülke menfaatleri doğrultusunda gerekli mercilerle irtibatı sağlamaktır.

 

Katılım Bankası bünyesinde kurulan dünyanın ilk Startup Hızlandırma Merkezi Albaraka Garaj’ın ilk çağrısında finale kalan girişimleri sizlere duyurmuştuk.

 

Albaraka Garaj’a Katılacak On Girişim Belli Oldu