Akıllı telefonlarını ellerinden düşürmeyen milenyum nesli, mobil bankacılık uygulamalarının kullanım oranını artırdı.

Her geçen gün gelişen ve yeni teknolojilerle donatılan mobil bankacılık uygulamalarının bu denli ilerlemesinde milenyum neslinin payı büyük. Teknolojiyi yakından takip eden ve elinden asla akıllı telefonunu düşürmeyen milenyum nesli sayesinde, mobil bankacılık uygulamaları günbegün  yaygınlaşıyor. BankRate tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD’li yetişkinlerin yüzde 55’inin telefonlarında en az bir mobil bankacılık uygulaması var. Yaş ortalaması düştükçe de bankacılık uygulamalarının kullanım oranı artıyor.

Milenyum nesli birden fazla bankacılık uygulaması kullanıyor

Mobil bankacılık kullanıcıları özelinde yapılan araştırmada, tüketicilerin yüzde 70’inin haftada en az bir kere uygulamaya giriş yaptıkları belirlendi. Yüzde 16’lık grup ise mobil bankacılık uygulamasına her gün giriş yaptığını söyledi.

Milenyum Neslinin Yarısından Fazlası Mobil Bankacılığı Tercih Ediyor

Bin 156 mobil bankacılık kullanıcısı baz alınarak gerçekleştirilen araştırmada, birden fazla mobil bankacılık uygulaması kullanıldığı da gözler önüne serildi. Ankete katılanların belirtilerine göre kullanıcıların yüzde 40’i, çalıştıkları bankaların haricinde Venmo, Square Cash ve PayPal gibi P2P mobil ödeme çözümlerini de tercih ediyorlar.

Araştırmayı yapan BankRate’in açıklamasına göre, elde edilen sonuçlar Baby Boomer, X ve milenyum neslinin ortalaması alınarak oluşturuldu. Milenyum neslinin oranlarının ise ortalamanın üzerinde olduğu belirtildi. Milenyum nesli, mobil bankacılık uygulamalarını diğer jenerasyonlara nazaran daha sık kullanmalarının yanı sıra, birden fazla finans uygulaması kullanma konusunda da diğerlerini geride bırakıyor.

Mobil bankacılık uygulamasının yanında bütçe uygulaması da kullanıyorlar

Milenyum Nesli P2P Ödeme Sistemlerini Tercih Ediyor

Araştırmanın milenyum neslini baz alan kısmında ortaya çıkan verilere göre, kullanıcıların yüzde 31’i akıllı telefonlarında farklı bir yatırım uygulamasını bulundurduklarını söylüyor. Öte yandan milenyum neslinin yüzde 34’ünün de telefonlarında bütçe düzenlemeye dair finans uygulaması yer alıyor. Ankete göre, X neslinin sadece yüzde 15’i bütçe uygulaması kullanıyor.

Araştırmanın tüm yetişkinlerine mercek tutan sonucuna göre, mobil bankacılık uygulaması kullanan yetişkinlerin yüzde 17’si yatırım uygulamasına sahipken, yalnızca yüzde 18’i bütçe uygulamasına akıllı telefonunda yer veriyor.

Bankacılığın geleceği milenyum neslinin “elinde”

Gözlerini mobil cihazlarından bir an olsun ayırmayan milenyum nesli, bir yandan da bankacılık sektörünün geleceğini ellerinde tutuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bankalar açısından en kârlı nüfus, 18-34 yaş aralığında yer alıyor.

Milenyum nesli yetişkinlerden daha fazla harcama yapıyor

Telstra tarafından 27 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, milenyum neslinin ortalama harcama oranı, yetişkin nesilden yüzde 40 civarında daha fazla. 8 bin milenyum nesli temsilcisinin de katıldığı, Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmada, milenyum neslinin yılda ortalama 80 bin dolar civarında harcama yaptığı, yetişkinlerin ise 58 bin dolar civarında gezindiği ortaya çıktı.

Telstra Finansal Servisler Yöneticisi Rocky Scopelliti, milenyum neslinin harcama alışkanlıklarının ve tüketim miktarlarının finans firmaları için en önemli göstergelerin başında geldiğini savunuyor.

NFC Destekli Telefonlarla İstanbulkart (Akbil) Doldurma Dönemi Başlıyor