Ada ülkesi İzlanda’da kripto para madencilerinin kullandığı elektrik miktarı, ülkenin genel tüketiminin ötesine geçti.

Doğal olarak soğuk iklime sahip olması ve yenilenebilir enerji kullanımıyla ön plana çıkan ada ülkesi İzlanda, daha evvel hiç rastlamadığı bir sorunla karşı karşıya kaldı. Soğuk iklimi nedeniyle kripto para madencilerinin mesken tuttuğu İzlanda’da, yıl içinde tüketilen elektrik miktarı bir anda tavan yaptı. Ülkenin yıllık toplam elektrik tüketimini katlayan kripto para madencileri, ada ülkesinin enerji kaynaklarını adeta sömürdü. İzlandalı yetkilileri çareyi, elektriği su gibi içen kripto para madencilerinden vergi almakta buldu.

Elektrik talebi karşısında yetkililer de şaşkın

Kripto para madencilerinin yeni gözdesi olan İzlanda’nın enerji tüketimi hakkında haber yayımlayan Associated Press, ülkedeki elektrik kullanımının önceki seneleri katladığını yazdı.

Nükleer Tesiste Kripto Para Madenciliği Yaparken Kıskıvrak Yakalandılar

Enerji şirketi Hitaveita Sudurnesja’nın başındaki isim Johan Snorri Sigurbergsson, ülkenin kripto para madenciliği için tükettiği enerjinin bu yıl 100 megawatt seviyesine ulaştığını söyledi. Bu miktarın, yaklaşık 340 bin nüfusu olan İzlanda’nın doğal elektrik tüketiminin üzerinde olduğu söylendi.

Associated Press’e konuşan Sigurbergsson, yaklaşık dört ay önce bir madencilik şirketiyle görüştüğünü ve kendilerine 18 megawatt enerji sağlamaya başladığını belirtti. Sigurbergsson, günbegün enerji tüketimi artan kripto para madencilerinin hesaplamadıkları kadar enerji tüketmeye başladıklarını söyledi. “Kripto para madencilerinin böylesine bir talepte bulunacaklarını tahmin edemedim. Ancak bitcoin madenciliğinin popülerliği büyük bir hızla artı.

Üretilen enerji de doğal, soğutma sistemi de…

Samsung Kripto Para Madenciliğine Özel İşlemci Üretmeye Başlıyor

İzlanda’da yer alan kripto para maden şirketleri doğal yöntemlerle enerji tüketiyorlar. Çin’de yer alan ve kömür yakılarak enerji üreten termik santrallerin aksine, İzlanda’da çevre dostu jeotermal ve hidroelektrik santralleri kullanılıyor. Bu tip santraller hem daha düşük maliyetli, hem de çevreyi daha az kirletecek biçimde çalışıyorlar.

İzlanda’nın güney yarımadasında bulunan sahil kasabası Keflavik, ülkedeki en büyük bitcoin maden sitelerinin üçüne ev sahipliği yapıyor. Bu kripto para “çiftliklerinde”, esen soğuk rüzgarlarla madencilik donanımları doğal olarak soğutuluyor.

İzlanda Korsan Partisi parlamentoya vergi talebinde bulundu

İzlandalı bir milletvekili, ülkede bitcoin madenciliği yaparak yüksek miktarda elektrik kullanan şirketleri kapsayan yeni bir vergi kanunu önerdi. Associated Press ile konuşan İzlanda Korsan Partisi sözcüsü Smari McCarthy, bitcoin madencilerinin durumu hakkında görüşlerini aktardı.

McCarthy, “İzlanda uzun süredir bitcoin madencilerine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin enerji üretiminin büyük kısmını tüketiyorlar. Normal şartlarda ülke sınırları içindeki her şirket vergi ödüyor. Bu şirketlerse elektrik ücreti dışında ödeme yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

Korsan Partisi, 63 kişiden oluşan İzlanda parlamentosu Althing’de 6 koltuğa sahip. Tek başlarına yeni kanun çıkarma konusunda güçleri olmasa da görüşleri diğer partiler tarafından dikkate alınabilir.

Bitcoin madenciliğine harcanan enerji Afrika ülkelerini geride bıraktı

Kripto paraların üretilmesi ve sirkülasyonunun sağlanması adına madenciliğe harcanan enerji miktarı Afrika’daki ülkelerin birçoğunu geçti.

Madencilik kripto para dünyasının can damarı. Başta bitcoin olmak üzere, kullanımda olan kripto para birimlerinin hem üretilmesi hem de kullanılması için madenciler gerekli. Sanal para madencileri de enerji tüketimi anlamına geliyor. Tüm madenciler gerek bilgisayarları gerekse özel donanımları vasıtasıyla, bir yandan karmaşık şifreleri çözerken bir yandan da enerji tüketiyorlar.

Kripto para birimlerinin popülerliğinin artmasıyla birlikte madencilerin harcadığı enerji miktarı da deyim yerindeyse tavan yaptı. Bugün kripto para madencilerinin kullandıkları enerji, birçok Afrika ülkesini geçti.

Bitcoin Hakkında Az Bilinen 40 Gerçek