MediaMarkt Türkiye, girişim projesi “MediaMarkt Startup Challenge” ile geleceğin perakende deneyiminde fark yaratacak girişimlerini belirledi.

MediaMarkt Türkiye, girişim projesi “MediaMarkt Startup Challenge” kazananını Avrupa pazarına tanıtmak için Münih’e gönderiyor.

 

MediaMarkt, Türkiye’de başlattığı “MediaMarkt Startup Challenge” projesiyle, perakendenin geleceğini son teknoloji ile şekillendirecek girişimcileri belirledi. Avrupa’daki 50 yıllık tecrübesini sürekli inovasyona dönüştüren şirket, perakende sektöründe fark yaratacak, inovatif fikir ve uygulamaları hayata geçirmek üzere Türkiye’deki girişimcilerle bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, MediaMarktSaturn Holding İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Martin Wild, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, Tekzen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Onur Mertoğlu, HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede, NETAŞ CEO’su Müjdat Altay, Retailtech Hub Genel Müdürü Thorsten Marquardt ve Hackquarters Kurucusu Kaan Akın’dan oluşan jürinin seçimiyle perakendeye yön verecek ilk 3 girişim belirlendi.

Türkiye’nin girişim ekosistemine çok önemli bir potansiyel olduğuna dikkat çeken MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Perakende sektöründe yeniliklerin öncüsü olan bir şirket olarak, ilk kez yerel bir programla girişim ekosistemiyle bir araya geliyor. Türkiye’deki bu potansiyeli ortaya çıkarmak için sektördeki tecrübemizi girişimcilerle paylaşarak, çözümlerini geliştirmelerini, daha iyi yatırım fırsatları yakalamalarını ve uluslararası platformlarda kendilerini göstermeleri için gereken desteği veriyoruz” dedi.

 

“Geleceğin perakendesi hiper-kişiselleştirilmiş olacak”

Perakendenin hiper-kişiselleşmiş bir döneme gireceğini belirten MediaMarktSaturn Holding İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Martin Wild, “Sektörü dönüştüren inovasyonlar neredeyse tamamen girişimciler tarafından geliştiriliyor. Bu nedenle bizler, geleceğin perakendesine yön vermek için girişimcilerle birlikte çalışıyoruz. MediaMarkt olarak, Türkiye’de perakende sektöründeki girişimcileri de Retailtech Hub’a websitemiz üzerinden başvurmaya davet ediyoruz” dedi. Grup şirketi olarak günde 6 milyon müşteriyle temas halinde olduklarını belirten Wild, bu yapı içerisinde girişimlere eşsiz bir deneyim fırsatı sundukları bilgisini verdi.

 

“Fayda üreteceğine inandığımız projeleri değerlendireceğiz”

Tekzen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Onur Mertoğlu, yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak sektörde inovasyona öncülük ettiklerini belirtti. Kendisinin de BT kökenli olduğuna dikkat çeken Mertoğlu, Tekzen’in e-ticaret atılımlarını gerçekleştirdiklerini ve çoklu kanal yönetimi alanında çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Girişimcilerin inovatif iş fikirlerine destek olduklarını belirten Mertoğlu, “Geleceğin teknolojilerini kurgulayan şirketlerle, perakendeyi yeniden şekillendirecek girişimcileri bir araya getiren bu projenin ortakları arasında yer almaya çok önem veriyoruz. Tekzen olarak, proje kapsamında 2. ve 3. olan projeleri veya dereceye girmese de fayda üreteceğine inandığımız projeleri değerlendireceğiz” dedi.

 

“MediaMarkt gibi devlerin desteği çok önemli”

MediaMarkt Startup Challenge için Türkiye’deki girişim dünyasında geleceğin yönünü çizebilecek, perakende teknolojileri ve kurumsal dijitalleşme alanında faaliyet gösteren girişimlerin projeye dahil olmasını sağlayan Hackquarters, aynı zamanda Türk girişimlerini MediaMarkt’ın global vizyonunun önemli bir parçası haline getirmeyi umuyor. Hackquarters Kurucusu Kaan Akın, “Türk girişimcilerinin potansiyeline ulaşmasında, MediaMarkt gibi global devlerin desteği çok önemli. MediaMarkt Startup Challenge ile girişim dünyasıyla uzun soluklu bir köprü kuran MediaMarkt, RetailTech Hub bağlantısı ile de Türk girişimlerinin dünya pazarına açılmasında yardımcı oluyor” diye konuştu.

MediaMarkt’ın yanı sıra Tekzen ve Retailtech Hub tarafından desteklenen, Hackquarters tarafından yürütülen proje kapsamında kısa sürede alınan 60’ın üzerinde başvuru sonucunda belirlenen ilk 3 girişim şu şekilde oluştu:

  • Müşteri davranışlarını gerçek zamanlı olarak kasada beklemeksizin ödemelerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir IoT cihaz sunuyor.
  • Yüz tanıma ve takip teknolojilerini kullanarak pazar araştırmalarında çok daha iyi çözümler elde edilmesini sağlayan bir BI çözümü.
  • Eğitim Yönetim Sistemi olan girişim, kurumsal etkileşimi en üst seviyeye çıkarmak için yeni nesil sosyal öğrenme platformu sunuyor.

 

Birinci Münih yolcusu!

Birinci seçilen girişim, MediaMarkt Türkiye’nin bağlı olduğu MediaMarktSaturn Retail Group ve Plug&Play işbirliğiyle düzenlenen Avrupa’nın önde gelen girişimcilik yarışmalarından *Retailtech Hub Programı’nın 2018 Haziran ayında Münih’te düzenlenecek final sunumlarına katılım hakkı ve girişimini final günü anlatma fırsatı kazandı. İlk 3 sırada yer alan girişimlerin geliştirdikleri fikirler, MediaMarkt Türkiye ve Tekzen mağazalarında uygun olmaları durumunda pilot olarak uygulanacak.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için www.mediamarktstartupchallenge.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

MediaMarkt, Türkiye’deki girişim ekosistemine fırsatlar sunacak projesi Startup Challenge ile geleceğin perakende deneyiminde fark yaratacak girişimleri aradığını sizlere duyurmuştuk.

 

MediaMarkt, Startup Challenge Projesi’ne Başvurlar Başladı