Tamamen online mecralarda faaliyet gösteren dijital banka Starling Bank, C serisi yatırım turunda 75 milyon sterlin fon elde etti.

İngiliz dijital banka Starling Bank, Guernsey merkezli Merian Global Investors liderliğinde düzenlenen C Serisi finansman fonunda 60 milyon sterlin topladı. Yatırım turuna sonradan dahil olan Bahamalar merkezli QuantRes’in mevcut yatırımcısı Harald McPike’tan da 15 milyon sterlin ek yatırım alarak, yatırım turunu toplamda 75 milyon sterlin fon elde ederek kapattı.

Düzenlenen yatırım turu, Starling’in Brexit’ten sonraki hamlelerini kararlaştırmak için çalıştığı ve gelecekte de avro para birimini desteklemeye devam edecek projesini tamamlamak için mesai harcadığı bir dönemde gerçekleşti. Yatırımların duyurulduğu esnada, Starling’in kurucusu olan Anne Boden, Avrupa’ya hizmet vermeye devam etmek için İrlanda’da görüşmeler yapmak üzere iş seyahatindeydi.

Starling Bank Kurucusu Anne Boden’in seyahatinin amacı, Brexit sonrası oluşacak belirsizlikten etkilenmemek ve Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak sınır ötesi ödeme işlemlerinin sekteye uğramaması için İrlanda’da entegrasyon çalışmasını tamamlamak olarak açıklandı.

Küresel bir bankacılık platformu kurmak için düğmeye bastılar

Mayıs 2017 mobil uygulama olarak hayata geçen Starling Bank, o günden bu yana 460 binden fazla cari hesap ve 30 binden fazla KOBİ hesabını bünyesinde barındırmayı başardı. Kısa sürede geniş bir müşteri veri tabanı oluşturan dijital banka Starling, 2019 yılı sonunda 1 milyon kullanıcı hedefi koydu.

Starling Bank Kurucusu Anne Boden, “Perakende, KOBİ ve Hizmet Olarak Bankacılık (Banking as a Service) müşterilerine alternatif seçenekler sunmak için platformumuzu inşa ettik. Projemizi İngiltere’de başlatmak ilk adımımızdı. Hedefimiz, bu yıl Avrupa’daki anlaşmalarımızla başlayarak, yeni nesil bir küresel ve dijital bankacılık platformu oluşturmak” şeklinde konuştu.

Brexit’e karşı Avrupa entegrasyonunu kurmak için çalışıyorlar

İngiltere menşeli dijital banka Starling Bank, Fransa ve Almanya’dan başlayarak tüm Avrupa’ya hizmet vermek için çalışmalara başladı.

Birleşik Krallık ülkelerinin Avrupa Birliği’nden resmen çıkmasının arifesinde, İngiltere menşeli fintech girişimleri de konumlarını sağlamlaştırmak için geleceğe dair ilk ciddi hamlelerini yapmaya başladılar. İngiltere sınırları içinde bankacılık çözümleri üreten girişimlerin, Avrupa genelinde hizmet sunabilmeleri için ufukta gözüken Brexit’ten hızlı davranmaları gerekiyor. Bu bağlamda elini çabuk tutmak isteyen girişimlerden biri de Starling Bank.

İngiltere’de sadece dijital kanallar üzerinden bankacılık çözümleri sunan Starling Bank, Avrupa’ya açılmak için ilk resmi çalışmalarına başladı. Brexit’in etkisi tüm ülkeye yayılmadan evvel Fransa ve Almanya’da faaliyete geçmek isteyen fintech girişimi, sadece Avrupa özelinde hizmet sunacak ofisini İrlanda’da açtı. Starling Bank’ın hedefi, Brexit’in kuralları resmen uygulamaya geçmeden evvel Avrupa’da faaliyet gösterebilmek için gerekli izinleri almak. Bu sayede Brexit kuralları geçerli olsa dahi, Avrupa Birliği sınırları içinde dijital bankacılık çözümleri üretmeye devam edecekler.

Boden, “Müşterilerimize normal hizmetin kesintiye uğramamasını sağlamak için acil durum planları oluşturuyoruz. 2014 yılında, ‘hiç kimsenin yeni bir banka açamayacağını’ söyleyenlere kulak asmadığıma çok memnunum. Bu hayali gerçeğe dönüştürdük ve son beş yıldaki başarımız gösteriyor ki, sonraki hedeflerimizi de gerçeğe dönüştürebiliriz” açıklamasında bulundu.

Brexit Belirsizliği B2B Ödemelerini Vurdu