AWS Türkiye, kadınların teknoloji alanındaki temsilini artırmanın ve Türkiye’de kadın girişimciliği daha fazla teşvik yollarının görüşüldüğü etkinlik düzenledi.

Yetersiz temsil edilen toplulukları, yeteneklerini geliştirmek ve iletişim ağları oluşturmak için bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik, bu toplulukların teknolojiyle ilişki içinde kalmasına katkı sağlayan AWS We Power Tech küresel programı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Etkinlik, Tink (Teknoloji ve İnsan Kolejleri)’in kurucusu Zeynep Dereli’nin, deneyimlerinden ve kendi girişimi Tink okulunda sunulan inovasyon ve teknoloji anlayışından yola çıkarak, Türkiye’de kadınların teknolojide temsilini artırmasının yollarından bahsettiği açılış konuşmasıyla başladı. Dereli’ye konuşmasında teknolojiye karşı duydukları tutkuyu ve teknoloji alanında ulaşmak istedikleri kariyeri aktaran kız öğrenciler de eşlik etti.

Dereli’nin konuşmasının ardından, teknoloji sektöründe bir kadın yönetici olarak deneyimlerini paylaşan AWS Kurumsal Müşteri Yöneticisi İlknur Okyay’ın moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. AWS’nin teknolojide yetersiz bir şekilde temsil edilen gruplara olan desteğini anlatan İlknur Okyay, şirketin daha güçlü bir işgücü ağı oluşmasına fayda sağladığını ve bu sayede çeşitliliğin yüksek seviyede olduğu bu iş gücü ağında müşteri odaklı yaklaşımını daha da pekiştirdiğini anlattı.

Panele Türkiye’deki girişimci ve kurumsal şirketlerdeki üst düzey yönetici kadınlardan V-Count Ar-Ge Direktörü Esra Kayabalı, Foreks Genel Müdürü Serra Berkol, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir ve Armut Kurucu Ortağı Başak Taşpınar Değim’in yanı sıra Startups.watch Data Analisti Senem Deniz Sağıroğlu Ünsal katıldı. Konuşmacılar girişimlerini kurarken veya yöneticilik kariyerlerinde yaşadıkları deneyimleri paylaştı. Ayrıca destek oluşturacak iletişim ağları kurmanın önemi, iş yerlerinde çeşitlilik, teknoloji sektöründe çeşitliliği engelleyen faktörler ve bunların nasıl aşılacağı gibi konular ele alındı.

AWS ayrıca etkinlik sırasında, Türkiye’de bulut bilişim teknolojisini öğrenmeye yönelik kadınlara özel ücretsiz bir eğitim düzenleyeceğini duyurdu.“We Power Tech Day in the Cloud” isimli eğitim 18 Nisan’da AWS Türkiye yetkili eğitim iş ortağı Yönetim Akademi tarafından verilecek. Katılımcılar bir günlük eğitimde AWS bulut teknolojisinin temelleri hakkında bilgi edinebilecek. Bu eğitim ile kadınlara, kariyerlerinde ve bulut bilişim yolculuklarında sonraki adımları için destek sağlanmış olacak.