ING tarafından gerçekleştirilen Bitcoin anketine, Türk insanının kripto para birimlerine olumlu yaklaşımı damga vurdu.

Kripto para birimlerine dair uluslararası araştırma gerçekleştiren ING Avusturya, ülke insanlarının bu alana ilgileri ve sanal para birimlerine duydukları güveni ele aldı. Anketin düzenlediği Avusturya’da katılımcıların büyük çoğunluğu merkezi olmayan para birimlerine güven duymadıklarını belirtirken, bu alanda Türkiye vatandaşlarının görüşü dikkat çekti. Avusturyalıların sadece yüzde 13’ü kripto para birimlerine ılımlı yaklaşırken, Türkiye vatandaşlarının yüzde 62’sinin Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerine son derece olumlu bakmaları öne çıkan veri oldu.

Ankete katılanlar arasında kripto para birimlerine olumlu gözle bakan ilk ülke Türkiye olurken, sanal para birimlerine güven duyan diğer ülkeler Romanya, Polonya ve İspanya olarak sıralandı. Anket sonuçlarına göre Romanyalıların yüzde 44’ü Polonyalıların yüzde 43’ü ve İspanyolların yüzde 30’u kripto para birimlerine güveniyor.

Türkiye’de kripto para yatırım sayısı fazla hacmi az

Kripto para birimlerine duyulan ilgi sıralamalarında Türkiye ilk beş ülke arasındaki yerini koruyor. Bireysel yatırım miktarı açısından ABD ve İngiltere sıralamanın başını çekerken, bu iki ülkedeki kripto para yatırımı, toplam işlem hacminin yarısından fazlasını oluşturuyor. Yatırım miktarı küçük olsa da adet açısından Türkiye öne çıkıyor. Kripto para alım satım işlemlerinde Türkiye, dünya sıralamasında ilk beş içinde yer alıyor.

ING’nin düzenlediği güven anketinde ise Türkiye ilk sırada kendine yer buldu. Ankete katılan Türklerin yüzde 62’si kripto para birimlerine güvendiğini açıkladı. Kripto para işlem hacminin en yüksek olduğu ülkelerden olan ABD vatandaşları ise kripto para birimlerine güven seviyesinde yüzde 31’de kaldı.

Araştırmada kripto para birimlerine güven hususunda en düşük oran yüzde 13 ile Avusturya’da ortaya çıkarken, ekonomik açıdan zengin ülkelerden Lüksemburg’da da kripto para birimlerine olumlu bakan vatandaşların oranı yüzde 15 seviyesinde kaldı.

Türkiye halkının kripto para birimlerine olan ilgisi ve güveninin ardında yatan neden olarak ülke içi ekonomik dengesizlik gösteriliyor. Uzmanların görüşüne göre Türk insanı, ABD dolarına ve altına kendi para biriminden daha fazla güveniyor. Türkiye’de en fazla yatırım altına yapılıyor.

Mastercard Kripto Cüzdan Sinyalleri Veriyor