insha COO’su Özgür Bayraktar’ın “2020 yılı değerlendirmesi ile 2021 yılına dair görüş ve beklentileri”, Fintechtime Dergisi Ocak & Şubat sayısında yer aldı. 

insha COO’su Özgür Bayraktar, “2021 yılının Türkiye’deki finansal teknoloji dünyasının altın yılı olacağını öngörüyoruz. insha olarak yenilikçi ve tamamen dijital bir mobil hesap kullanımı sunuyoruz. Prensiplerimizin tümü etik bankacılık ilkelerine dayalı. Bu etik ilkeler ile, kart çıkarma, para çekme, para yükleme gibi klasik bir challenger bank hizmetlerinin yanı sıra insha’yı bir ürün şirketi olarak konumluyoruz.”

2020 yılı pandemiyle birlikte insanlık tarihi açısından son yıllarda görülmemiş, oldukça zor bir yıl oldu. Finansal teknoloji şirketleri hem kendilerine yeni oyun alanları yaratmaya çalışırken hem de bu içerisinde bulunduğumuz zor ve belirsiz durumdan olabildiğince az tahribat ile sıyrılmayı başardılar. Bu anlamda geleneksel bankacılığa nazaran finansal teknoloji şirketlerinin ciddi anlamda yükselişe geçtiği ve aslında tüm enstrümanları ile geliştirdikleri ürünlerin hayatımıza ne kadar dokunmuş olduğunu da deneyimlemiş olduk.

Bankacılık sektörünün, challenger bank olarak da bilinen yeni nesil dijital bankaların, geleneksel bankalara karşı önemli pazar payını yakalamaya başlaması nedeniyle global anlamda büyük bir değişim yaşadığını görüyoruz. 2020 yılı itibariyle yeni nesil dijital bankalar, geleneksel bankaların hem piyasa hakimiyeti hem de eski teknoloji sistemleri nedeniyle ihmal ettiği alanlardaki fırsatlardan yararlanarak hacimlerini yükseltmeyi başladılar. Geleneksel bankacılığın maliyetlerinden ve karmaşıklıklarından kaçındıkları için de çok düşük maliyetlerle servislerini sunabiliyorlar.

Bildiğiniz üzere insha olarak yenilikçi ve tamamen dijital bir mobil hesap kullanımı sunuyoruz. Faize dayalı işlemlere, çevreye ve insana zarar verecek alanlara asla yatırım yapmıyoruz. Prensiplerimizin tümü etik bankacılık ilkelerine dayalı. Bu etik ilkeler ile, kart çıkarma, para çekme, para yükleme gibi klasik bir challenger bank hizmetlerinin yanı sıra insha’yı bir ürün şirketi olarak konumluyoruz. En önemli ürünlerimizden biri, Almanya’daki ilk kemik müşterilerimizi de oluşturmamıza yarayan Türkiye’ye para transferi ürünümüz. Almanya’da en uygun fiyatlarla Türkiye’ye para transferi yapan şirketiz. Bunun dışında, inWin ürünümüz ile dijital katılım hesapları tasarlıyoruz. Yakın zamanda inGold ürünümüz ile altın alım-satımı ürününü aktif edeceğiz. Ayrıca inShare ile müşterilerimize sürdürülebilir bir sosyal toplum için çeşitli yardım kuruluşlarına bağış yapma imkânı da veriyoruz.

Bankaların sürdürülebilirliği için etik değerlerin olmazsa olmaz hale geldiğini görüyoruz. Bu da bankacılık faaliyetlerinin hem nicelik hem de nitelik açısından dünya ekonomisindeki önemini, etik ihlallerinin tüm paydaşlar için ne denli zararlı etkilere sebep olabileceğini bizlere gösteriyor.

Geride bıraktığımız 10 senede Avrupa’da klasik bankalar net varlıklarını sadece %1,47 artırırken, etik bankalar %10’nun üzerinde bir büyüme sağladı. Biz de insha olarak bu potansiyelle 2021’de dijital etik bankacılık hizmetlerimizi Avrupa’ya ulaştıracağız.

Önümüzdeki yıl Avrupa’nın en az 7 ülkesinde operasyonlarımıza başlamayı hedefliyoruz. Bu bizim açımızdan belki de şu ana kadarki en önemli dönüm noktalarımızdan biri olacak. Almanya’da yakaladığımız başarı ve deneyimi tüm Avrupa’da yakalamaya çalışacağız.

2021 yılında da zorlu ama bir o kadar da fırsatlara dolu bir dönemin bizi bekleyeceğini düşünüyoruz. Özellikle bu yıl pandemi sebebiyle fazlasıyla hatırladığımız sosyal hassasiyetin ve temel etik değerlerin finans dünyasını da etkisi altına alacağını ve müşterilerin çalışacağı bankaları dahi bu hassasiyet ile belirleyeceğini düşünüyoruz.

Aynı şekilde 2021 yılının da Türkiye’deki finansal teknoloji dünyasının altın yılı olacağını öngörüyoruz. Bu yıl hem regülasyonların pandeminin etkisi ile dijital dünyaya hızlı adapte edileceğini hem de finansal teknoloji ürünlerinin gerçekten geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanacağını düşünüyoruz.