Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Sonbahar 2021 Eylül & Ekim Sayısı Çıktı.

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

 

sadece Dijital Bankalar için hazır mısınız? 

Sektörde büyük bir heyecan uyandıran “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı” nın görüşe açıldığı, yatırımların hız kesmediği, yeni hizmet ve çözümlerin kullanıma sunulduğu şu günlerde, ekosistemde öne çıkan başlıkları, ileride daha fazla konuşacaklarımızı ve sektör liderlerini yeni sayımızda sizlerle bir araya getiriyoruz.  

1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi hedeflenen taslak yönetmeliğin ana hatlarını siz okurlarımızla buluşturuyoruz. Taslak Yönetmelik ile birlikte finans sektörünün yeni oyuncusu haline gelecek dijital bankaların, bankacılık hizmetlerinin dijitalleşmesi ve bankalar arası rekabet açısından yeni bir dönemi başlatacağına inanıyoruz. Bankacılık sektöründe finansal inovasyonu teşvik etmeyi, finansal kapsayıcılığı artırmayı, bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmayı amaçlayan ve dijital bankaların faaliyet kısıtlarının belirlendiği taslak yönetmeliğin sektöre hayırlı olmasını diliyoruz. 

 

 

Bu sayımızda Ödeme sistemleri sektörüne öncülük eden, yaptığı yatırımlarla da çok konuştuğumuz Param‘ın Kurucusu Emin Can Yılmaz‘ı kapağımıza taşıdık. Param 2021 yılında E-Çözüm ve Momonto’ya yatırım yapmıştı, şimdi ise Kredim ile bu çıkışını sürdürüyor. BNPL’in yeni bir sürümü olan Kredim, sektöre damga vurmaya hazırlanıyor. 

Birleşik Ödeme Payself Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpay Yüksel, Architecht Genel Müdürü Dr. Mücahit Gündebahar, Softrobotics‘in Kurucu ve CEO’su Bruce Afruz ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajları dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz. 

 

İçindekiler:

Kapak konusu: FinTech Endeksinde Son Durum

Küresel dijital ekonominin temel yakıtı olan FinTech’ler, dünyada her lokasyona ulaşılabilmesi için bağlantılar geliştirmek, işlem yapmayı daha kolay ve daha ucuz hale getirmenin yeni yollarını araştırmak için var güçleri ile çalışıyor. 

Bir fintech başarı öyküsünün yerel bir ekonomiyi dönüştürmek için daha fazla şey yapabileceğini veya tüm bir ulusun kendini diğer tüm endüstrilere göre yeniden tanımlamasına yardımcı olabileceğini söylemek ise abartı değil. 

Mevcut ekosistemde değişimin hızına ayak uydurmak ve ilerlemeleri takip etmek ancak ortaklaşa geliştirilecek çalışmalarla mümkün oluyor. Öte yandan finansal hizmetler endüstrisinin kapsayıcı, çeşitli ve sorumlulukları da olan yeni bir görüntüde ve yeniden inşa etme görevi de var. 

Bu sayımızda ekosisteme daha da büyük bir pencereden görmenizi kolaylaştıracak FinTech Endeksindeki son durumu değerlendirdik. 

Sıralamalarda; dünyanın en önemli 20 finans merkezinden sekizinin, en büyük 20 fintech merkezinde yer almıyor oluşu, dünyanın önde gelen 100 fintech kentinden neredeyse yarısının gelişmekte olan pazarlarda bulunuşu gibi oldukça ilginç tespitler var. Bu yılki Küresel FinTech Sıralaması raporu, Londra, New York ve San Francisco gibi büyük tekno- loji ve finans merkezlerinin hala küresel gelişim merkezleri olmasına rağmen, fintech endüstrisinin coğrafi olarak çeşitlendiğini gözler önüne seriyor. Seyşeller, Ruanda, Tunus, Zimbabve, Somali, Riyad ve Tel Aviv gibi şehirler de dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinin listeye girdiğini görüyoruz. 

Bu yılki sıralamada yer alan 83 ülkenin %20’sinden fazlasını listeye yeni girenler oluşturuyor. 

Bu yıl en hızlı yükselen iki şehri ise Montevideo ve Riyad. Riyad, Körfez bölgesindeki açık ara en kalabalık ve zengin devlet olan Suudi Arabistan’ın başkenti. Ülkedenin ekonomik gücü, fintech’lerin hızlı ölçeklenmesine ve sermaye çekmesine olanak tanıyor. 

Uruguay’ın başkenti Montevideo’nun üst sıralarda yer bulması ise, pandemi sırasında iki turda 350 milyon dolar toplayan unicorn dLocal’ın büyümesiyle ilgili. dLocal büyüdükçe şehre de daha fazla sermaye giriyor. 

Findexable, StartupBlink, Crunchbase ve SEMrush ortaklığında hazırlanan Global FinTech Endeksi’nden faydalandığımız listelerde, ekosistemin tüm bileşenlerine yer veriyor ve bunu dört farklı algoritmanın gücüyle sıralıyor. 80 ülke, 264 şehir ve 11 binden fazla Fintech şirketini kapsayan rapordaki sıralamalar dünyanın ne kadar hızlı değiştiğini gözler önüne seriyor. 

Endeksi oluşturmak için kullanılan algoritma; çevrimiçi ödeme hizmetlerine erişim ve yerel FinTech unicorn sayıları gibi değerli metriklerin yanı sıra, öne çıkan endüstri etkinlikleri, FinTech inkübatör ve hızlandırıcı programları, ekosistemi güçlendiren FinTech hub gibi oluşumları da dahil dahil ederek bir puanlama sistemi üzerinden mevcut sıralamayı gerçekleştiriyor. 

 

 

 

Fintechtime Sonbahar 2021 Eylül & Ekim Sayısı Röportaj, Makale ve Köşe Yazıları: 

Röportaj – Param Kurucusu Emin Can Yılmaz

“Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı” – Funda Güleç Yalçın 

“2021 FinTech Sektörü Genel Görünümü” – Sinem Cantürk

“Global Fintech HUB olma Yolunda İstanbul” – Mert Çakar

Röportaj – Birleşik Ödeme Payself Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpay Yüksel 

“2021 FinTech Teknoloji Trendleri” – Ünal Sezer

“FinTech’leri Uyutmayan Soru” – Yakup Bayrak

Röportaj – Architecht Genel Müdürü Dr. Mücahit Gündebahar 

“Sektörde Siyah Kuğu Ülkeler” – Dilek Taşhanlı Keskintaş

“Ödeme Sistemlerinde Değişen Sadakat Uygulamaları – Eren Özkan 

Röportaj – Softrobotics‘in Kurucu ve CEO’su Bruce Afruz 

“Açık Bankacılık Kartlı Ödeme Sistemlerinin Sonunu mu Getiriyor?” – Kahraman Anıl Tanış

“Dijital Dolandırıcılığın Önlenemez Yükselişi – İbrahim Kudret Elçiboğa 

Dosya Konusu: FinTech Endeksinde Son Durum

“1 Bitcoin 10.000.000.-TL. Olunca” – Mehmet Hamdi Bol

“FinTech Çocukları” – Özlem Denizmen

“FinTech Endüstrisi ve Bilgi Güvenliği” – Dr. Yasin Taha Celiloğlu

“Dijital Dünyada Finansal Okuryazarlık” – İskender Ada

“FinTech Sektöründe Word of Mouth Marketing ” – İbrahim Alan

“Adjust Mobil Uygulama Trendleri Raporu Değerlendirmesi ” – Ozan Can Şişman

“Finansal Erişimin Gözde Oyuncuları, FinTech’ler ” – Mehmet Evirgen 

Sektörün kalbinde yer alan ve dergimize değer katan tüm yazarlarımıza, destekleri ile gücümüze katlayan siz okurlarımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Soru, görüş ve önerileriniz için bize [email protected] veya [email protected] mail adreslerinden ulaşabileceğinizi, Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn platformlarından @fintechtime hesabımızı takip ederek güncel haberlerimize daha da yakınlaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar ve sağlıklı günler dileriz.