Meta Venture Fund tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ve bölgenin kapsamlı ilk ve en büyük etkinliği NFT Summit İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

WEB 3 teknolojilerinin başlattığı dönüşümde Türkiye’nin daha fazla söz sahibi olabilmesini sağlamak amacıyla Meta Venture Fund tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ve bölgenin kapsamlı ilk ve en büyük etkinliği NFT Summit İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Sektörde bilgi alışverişinin sağlandığı ve inovasyonun teşvik edildiği etkinliğe Azerbaycan, Bulgaristan, Kanada, Çin, Güney Kıbrıs, Çekya, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Guatemala, İsrail, Meksika, Hollanda Antilleri, Polonya, Portekiz, Romanya, Singapur, İsveç, İsviçre, Türkiye, ABD, İngiltere, Birleşik Arap emirlikleri, Venezuela, Lübnan olmak üzere 27 farklı ülkeden 947 kayıtlı katılımcı bir araya geldi.

Kıtaların birleştiği ve dünyanın merkezi konumunda bulunan İstanbul, NFT dünyasının ilk ve en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptı. İlki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen NFT Summit İstanbul, iki gün boyunca dünyanın önde gelen teknoloji uzmanlarını, girişimcileri ve sanatçıları tek çatı altında buluşturdu. WEB 3 sektöründe bol bol bilgi alışverişinin sağlandığı, inovasyonun teşvik edildiği etkinlik, katılımcılara yeni fikirlerin hayata geçirilmesi ve iş birliklerinin kurulmasını hedefleyen keyifli etkinliklerle dolu bir platform sundu.

 

NFT Pazaryerinin Geleceğine Işık Tutuldu

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Lazzoni NYC Kurucu ve Kreatif Direktörü Efe Kababulut ile Gazeteci, Yapımcı ve Dijital İçerik Yaratıcısı Cüneyt Özdemir, konuşmalarında NFT’nin sosyal medya ve ağ oluşturmadaki rolünü inceledi.

Kalao Stratejik Danışmanı Nassim Alexandre, NFT pazaryerlerinin geleceğine ışık tutarken, Meta Venture Fund tarafından influencerlar, takipçiler ve markalar arasındaki ilişkileri demokratikleştirmek üzere hayata geçirilen INFLOW Token projesini yöneten Inflow Network Kurucu Ortağı Afşın Avcı konuşmasında influencer’ların blockchain üzerindeki etkisine odaklandı.

En tanınmış Yunan sanatçıları ve ünlüleri de dahil olmak üzere potansiyele sahip  sanatçılar için  entegre yönetim hizmetleri, etkinlik planlama/organizasyon, dağıtım ve tur hizmetleri olmak üzere 360 derece hizmet sunan The Spicy Music Genel Müdürü George Stempolis, müziğin geleceğinde NFT’nin rolü ile ilgili konuşurken, Türkiye’nin en önemli müzisyenleri ve multi medya sanatçıları arasında yer alan Mercan Dede, daha önce iki farklı projede birlikte çalıştığı Pak’tan ilham alarak hazırlık sürecini sürdürdüğü NFT Projesi Messengers From Mystery Foundation ile teknoloji tutkunları için yeni bir fikir penceresi araladı.

  

Genderfree Chain Konulu Panel yoğun ilgi gördü

Etkinliğin ikinci gününde Istanbul Blockchain Women Association Genderfree Chain konulu panelde katılımcılara farklı bakış açıları sunuldu. Istanbul Blockchain Women Association Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Güven, Istanbul Blockchain Women Association Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başak Burcu Yiğit, İstanbul Blockchain Women Association Kurucu Üyesi Çağla Gül Şenkardeş, İstanbul Blockchain Women Association Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Arsan panelde konuşmacı olarak yer aldı.

 

Borget ve Morris sahnede

Gelecek her açıdan masaya yatırıldı

Yeni projelerin tanıtıldığı ikinci günde de, Token ekonomisi uzmanı Efe Bulduk, fotoğraf sanatçısı Rızcan Kumaş, NFT ve sanatçılarının rolü üzerine konuşma yapan Spatial’in Topluluk Yönetimi Lideri Jake Steinerman, Amerikalı fotoğrafçı trashhand, OBDICO CEO’su Omar Kandil, Biconomy CEO’su Dmitriy Shedulko, NFT’nin faydaları üzerine konuşma yapan NFTY Labs Kurucu Ortağı Ty Blackard, PXO Token Kurucu Ortağı Elo Cadenas, Payneer CEO’su Ergi Şener gibi değerli konuşmacılar NFT ve web3 konusunda katılımcılarla fikirlerini paylaştılar.

İki gün boyunca fikir ve ilham rüzgârı estiren etkinliğin kapanış konuşlarında ise dünyanın önde gelen metaverse’lerinden The Sandbox’ın kurucusu ve COO’su Sébastien Borget ile geliştirdiği MetaMask ile Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak isteyen kullanıcılarına önemli imkanlar sağlayan ConsenSys Üst Strateji Yöneticisi Simon Morris yaptılar. Ufuk açan bu konuşmalarla, etkinlik tüm katılımcıların memnuniyeti ile sona erdi.