Colendi’nin geçtiğimiz eylül ayında satın aldığı SETL, New York Federal Merkez Bankası’nın teknoloji ortağı oldu. Proje, hedeflediği altyapı bakımından dünyada bir ilki gerçekleştirecek.

Türkiye’nin lider finansal teknoloji şirketlerinden biri olan Colendi’nin geçtiğimiz eylül ayında satın aldığı İngiltere merkezli SETL, New York Federal Merkez Bankası çatısı altındaki New York İnovasyon Merkezi’nin (NYIC) dijital varlık kullanımı projesinin ana teknoloji ortakları arasında yer aldı. Projeye Citi, BNY Mellon, Wells Fargo, HSBC, PNC Bank, U.S. Bank, TD Bank, Mastercard ve Swift gibi finans dünyasının en önde gelen kurumları da dahil oldu.

SETL proje kapsamında dağıtılmış defter (distributed ledger) teknolojisini kullanarak, dijital merkez bankaları ile ticari bankalar arasında müşterek çalışma ağı (interoperable network) oluşturabilmeyi test edecek. Proof-of-concept çalışması sonrası Tasarım ve Test adımları ile projenin devam etmesi planlanıyor.

Projenin hedeflediği altyapının gerçekleşmesi, dünyada dijital varlık işlemlerinde şimdiye dek karşılaşılan en önemli sorunlardan birinin ortadan kalkması anlamına geliyor. Söz konusu altyapı, dijital doların hayata geçirilmesinde gerekli şartlardan biri.

 

Düzenlenmiş sorumluluk ağı (RLN) kullanılacak

Çalışma, ilk defa Citi tarafından kavramsallaştırılan Düzenlenmiş Sorumluluk Ağını (RLN – Regulated Liability Network) kullanarak, merkez bankası yükümlülüklerini, ticari banka dijital para birimlerini ve banka dışı ihraççıların yükümlülüklerinin tek bir dağıtılmış defter teknoloji ağını kullanarak desteklemeyi hedefliyor.

Colendi iştiraki SETL’ın birçok dağıtılmış defter teknolojisi projesinde (SWIFT öncelikli olmak üzere) karşılaşılan ölçeklendirilebilme zorlukları ile başa çıkabilme kabiliyeti projeye dahil olmasında önemli rol oynadı.

 

 

Hedef, bankalar arası dijital işlemlerde mutabakat sorununu ortadan kaldırmak

NYIC (New York İnovasyon Merkezi) dijital varlık projesi, farklı özel bankalar tarafından çıkarılan dijital para birimleri ile bankalar arası işlem yapmak istendiğinde, her biri blok zinciri, yani dağıtılmış defter teknolojisi temeline dayansa da, tasarımlarındaki farklılıklar nedeniyle aralarında uyum olmamasından kaynaklanan bir mutabakat sorununu çözmeyi hedefliyor.

Bu mutabakat sorununu aşmak için çeşitli alternatifler olsa da, her biri farklı seviyelerde zaman, enerji ve/veya değer kaybına neden oluyor.

Dünya genelindeki merkez bankalarının %90’dan fazlası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC – Central Bank Digital Currency) projeleri üzerinde çalışıyor. ABD Merkez Bankası FED ise keşif aşamasında bulunuyor. Merkez bankalarının dijital para birimlerine olan ilgilerinin temel nedenleri arasında, nakit kullanımının giderek azalması, dünya genelinde tüketicilerin giderek artan miktarda dijital varlık kullanması, merkez bankalarının yenilikçi kimliklerinin aşınması ve giderek küreselleşen ödeme sistemleri üzerindeki etkilerini arttırma çabası yer alıyor.

FED, ABD merkez bankası, herhangi bir dijital varlık çıkarmadan önce, özel bankaların dijital para birimleri ile, mutabakat sorunu olmaksızın aynı ağ üzerinde işlem yapabilmenin alt yapısını oluşturmayı hedefliyor.

 

Sonraki adımlar

SETL proje ile beraber New York Federal Merkez Bankası ve lider finans kuruluşları ile yakın bir şekilde çalışacak.

Proof-of-concept çalışması (12 haftalık bir süre sonunda) tamamlandıktan sonra Tasarım ve Test adımları ile projenin devam etmesi planlanıyor.

New York Federal Merkez Bankası – Basın Açıklaması

 

 

 

Colendi Hakkında:

Colendi, tüketicileri, şirketleri ve finans kurumlarını bir araya getirerek bankacılık servislerini demokratize eden bir finansal hizmetler platformudur. Colendi, 3 milyardan fazla banka hesabı olmayan ve 5 milyardan fazla kredi alamayan kişiyi doğrudan etkileyen kronik bir finansal soruna çözüm olmak hedefi ile ilerlemektedir.

 

Yeni nesil finansal teknoloji çözümlerini yapay zeka ve büyük veri ile birleştirerek skorlama algoritması üzerine kurulu farklı servisler geliştiren Colendi, platform ortakları ve stratejik iş ortakları ile birlikte bugün itibari ile 10 milyon kullanıcısına şimdi al sonra öde ile hızlı ve kolay krediye ulaşım sağlamakta ve finansal okuryazarlık düzeyini artırarak Colendi mikro yatırım platformları aracılığı ile birikim yapabilmelerini sağlamaktadır.

 

SETL hakkında:

Kurumsal blok zinciri yerleşimi ve ödeme altyapısı sağlayıcısı SETL, blok zinciri teknolojisine dayalı menkul kıymetler piyasaları ve ödemeler için tokenizasyon, dijital saklama ve dağıtılmış defter teknolojisi sağlayan, platformlar geliştirmede uzmanlaşmış Londra merkezli dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. SETL, blockchain dünyasında, DeFi denilen decentralized finance (merkeziyetsiz finans) dünyasında çok ciddi bir fark yaratmak üzerine kurulmuş ve Swift, Bank of New York, Singapur Merkez Bankası, Fransız Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası gibi merkez bankaları ve finans devlerine hizmet veriyor. SETL sistemi, piyasa katılımcılarının nakit ve varlıkları doğrudan birbirleri arasında hareket ettirmelerini sağlayarak piyasa işlemlerinin anında ve nihai olarak uzlaştırılmasını kolaylaştırıyor. SETL sistemi, eşleştirme, takas, saklama, kayıt ve işlem raporlama sürecini basitleştiren izinli dağıtılmış bir sahiplik defteri ve işlem kayıtları tutuyor.

SETL, geçen yıl aralık ayında Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) ile birlikte çalışabilirlik Kavram Kanıtı kapsamında bir işbirliği yaptığını duyurdu ve Düzenlenmiş Sorumluluk Ağı’nın (RLN) saniyede bir milyon işlemi (tps) işleyebileceğini gösterdi. Colendi, 2022 Eylül’ünde SETL’ı satın aldı.