iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu, 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısına değer kattı.  

iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu’nunFintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Pandeminin bitişi dünyada internet alışverişinin bir miktar gerilemesine ve fiziksel perakendecilerin güç toplamasına sebep olsa da Türkiye’de hacimler çok hızlı büyümeye devam ediyor ve internet alışverişi penetrasyonu giderek artıyor. 2020’de %15,7 olan bu oran, 2022 ilk yarısı itibariyle %18,5 seviyesine yükseldi. Buradaki ivmeye bakınca %22’ler seviyesinde olan global ortalamayı kısa süre içerisinde yakalayabileceğimiz konusunda ümitliyiz. Ayrıca 2022’nin ilk altı aylık rakamları da çok pozitif. ETBİS verilerine göre e-ticaret hacminde %116’lık büyüme, sipariş adetlerinde ise %38’lik artış oranı gerçekleşti. Yılın ikinci yarısının okula dönüş, Kasım kampanyaları ve yılbaşı gibi dönemleri içermesi sebebiyle ikinci yarıyıl rakamlarının daha da güçlü geleceğini ve 2022’nin e-ticaret tarafında çok iyi bir noktada sonlanmasını bekliyoruz.

Aynı zamanda Türkiye’de kartlı ödemelerin aldığı pay da her geçen gün artıyor. BKM’nin verilerine göre internetten yapılan kartlı ödemelerin aylık hacmi 100 milyar TL’ye, toplam içindeki payı da %26’ya yükseldi. Bu iki faktör sayesinde Türkiye’deki ödemeler sektörünün hız kesmeden güçlü büyümesine devam edeceğinin ispatı niteliğinde.

2022’de Türkiye ödemeler sektörü hızla büyürken, sektördeki rekabetin de yeni isimlerle arttığını gördük. Aralarında Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının da bulunduğu 19 yeni şirket TCMB’den ödeme kuruluşu lisansı aldı ve sektördeki toplam oyuncu sayısı 74 oldu. Bunlara ilave olarak dijital bankacılık, finansman şirketi ve diğer finansal hizmetler alanlarında lisanslarını alan ve başvurularını yapan pek çok yeni oyuncu olduğu da düşünülünce 2023 ve sonrası için de sektörümüzdeki rekabetin daha artacağından kuşkumuz yok.

Kurulduğumuz günden bugüne her yıl %90’a yakın bir büyüme sağladık. Bugün iyzico olarak 40 milyar TL yıllık işlem hacmi ile sayısı 90 bine yakın üye iş yeri ve 1 milyondan fazla alt üye iş yeri, 5 milyon korumalı alışveriş kullanıcısına dokunuyoruz.

2023 yılında da iyzico kolay, hızlı ve güvenli alışverişin adresi olmaya devam edecek. Sayısı 90 bine yakın üye iş yeri ağımızı genişletmeye ve hem satıcının hem alıcının alışveriş deneyimini iyileştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Ayrıca iyzico’nun hem iş yerlerinin hem de müşterilerin buluşma noktası haline gelmesini hedefliyoruz.  iyzico’yu bugüne kadar ağırlıklı olarak internet alışverişi tarafında konumlandırmıştık. Ama artık oyun sahamızı daha da büyütüyoruz. Çevrimiçi alışveriş tarafında sunduğumuz kusursuz alışveriş deneyimini artık fiziki kanala da taşıyoruz. Sadece satıcılar açısından değil alıcılar için de fiziki alışverişte iyzico deneyimi yaşamalarını mümkün kılmak için adımlar atıyoruz

Dijital cüzdan uygulamamızla bir kişinin tüm finansal ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre önce alışveriş kredisi ve iyzico Cep POS ürünlerimizi hayata geçirdik. İlerleyen dönemlerde müşteriyi odağımıza alarak uygulamamıza kayıtlı kullanıcıyı artırmak ve uygulama içerisine yeni özellikler eklemek ana hedeflerimizden olmaya devam edecek.

Türkiye’de e-ticaret’in büyümesi, değişen ekonomik koşullarda KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler sunmak ve son kullanıcıları hedefleyen fintech ürünleri geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu birleşmeyi bir e-ticaret köprüsü olarak tanımlayabiliriz.

Finansal hizmetleri demokratikleştirmek, Türkiye’de dijital ticareti büyütmeye katkı sağlamak ve ilk 5 finans kurumundan biri olmayı hedefliyoruz. Ayrıca çoklu kanal stratejimizi destekleyen çözümler ve finansal kapsayıcılığı artıracak inovatif uygulamalar odağımızda yer alıyor.