2023 yılı Para aklama ve Fraud (dolandırıcılık) şirketlerin gündeminde en çok yer vereceği konulardan olacak.

Giderek artan finansal suçlar, kurumların itibarına zarar vererek müşteri kaybına, maddi kayba ve yasal yükümlülüklere neden oluyor. 2023 yılında son zamanlarda daha çok duyduğumuz ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hız kazanan Para aklama ve Fraud (dolandırıcılık) da bu konuda şirketlerin gündeminde en çok yer vereceği konulardan olacak.

Fraud & Şüpheli İşlem İzleme ile Şirketinizi Koruyun

Fraud, illegal amaçlarla finansal işlemler yapmak veya finansal varlıkların çalınması/kötüye kullanılması gibi faaliyetleri kapsayan geniş bir terimdir. Kurumlar için en yaygın fraud türleri arasında kimlik hırsızlığı, kredi kartı sahtekarlığı, çevrimiçi dolandırıcılık, borç tahsilat dolandırıcılığı, sigorta dolandırıcılığı, kara para aklama ve terörizm finansmanı yer almaktadır. Bu suçlar ile gerçekleştirilen fraud teşebbüslerinin tespiti ve önlenmesi için şirketler bir dizi yöntem kullanır. Bunlardan en temel ve etkili olanı suç gelirlerinin aklanmasına karşı uyumluluk için şirketler tarafından uygulanan şüpheli işlem izleme prosedürleridir.

Şüpheli işlem izleme prosedürleri, kurumların yasal uyumla ilgili gereksinimleri karşılamasına yardımcı olurken diğer bir yandan fraud konusunda da kritik rol oynar. Bu prosedürler kurumların müşterilerinin hesaplarında gerçekleşen işlemleri otomatik olarak izlemesine olanak tanır ve potansiyel fraud faaliyetlerini tespit etmek için analiz eder. Ayrıca, kurumların fraud faaliyetlerini tespit etmek için yüz binlerce hatta milyonlarca işlemi manuel olarak kontrol etmesi mümkün değildir. Şüpheli işlem izleme sayesinde, kurumlar fraud faaliyetlerini tespit etmek için zaman ve kaynak açısından verimli bir yol elde ederler.

Para aklama ve Fraud Teşebbüslerine Karşı Risk Bazlı Yaklaşım

Şüpheli işlem izleme, kurumların risk temelli bir yaklaşım kullanmasını sağlar.  Müşterilerin risk seviyesi, faktörler arasında işlem hacmi, işlem sıklığı, hesap geçmişi, müşteri kimliği ve diğer parametreler gibi birçok faktöre dayanarak hesaplanır. Bu sayede kurumlar, yüksek riskli müşterileri belirleyebilir ve onların hesaplarında gerçekleşen işlemleri daha yakından izleyebilir. Fakat para aklama ve fraud faaliyetlerini tespit etmek için bu süreç yeterli değildir. Finansal kurumların risk analizi, müşteri doğrulama, sahtecilik tespiti yazılımı ve diğer fraud tespiti ve önleme teknolojilerini kullanarak bu faaliyetleri tespit etmek ve önlemek için kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi gerekir.

Son Teknoloji Para aklama ve Fraud Çözümleri

Günümüzde artan veri ve dijitalleşme ile fraud tespiti manuel olarak takip edilecek bir süreç olmaktan çıkmıştır. Teknoloji firmaları bu noktada sahneye çıkarak finansal kurumlara AI ve makine öğrenimi ile desteklenen çözümler geliştirir.

Sanction Scanner, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş olan yazılımları ile finansal kurumlara Para aklama ve fraud tespiti için gerçek zamanlı şüpheli işlem izleme ürünü sunar. Bugün 40’dan fazla ülkede birçok banka ve finansal kuruluşu koruyan otonom, yapay zeka ve API destekli, modüler ve rekabetçi bu ürün ile firmalar müşterileri ya da hizmet sağladıkları kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen tüm finansal aktiviteyi gerçek zamanlı olarak takip edebilir. Ürünün çalıştırdığı algoritma sayesinde bu takip sırasında yakalanan bir anomali durumu şüpheli işlem olarak işaretlenir ve yetkili kullanıcılara bu işlemler bildirilir. Şüpheli işlemlerin oluşturduğu tehdit göz önünde bulundurularak, ürün inceleme sırasında işlemi durdurur ve herhangi bir illegal girişimin yaşanmasına engel olur.

Sektördeki rakiplerinden ayrışarak, Sanction Scanner Şüpheli İşlem İzleme ürünü kullanan şirkete göre özelleştirilmeye uygun olarak hazırlanır ve yeni değişiklik taleplerinde geliştirmeye gerek duymadan bunun için hazırdır. Firmalar sektörlerine, iş yaptıkları lokasyon ve para birimlerine, şirket büyüklüklerine göre kendi risk iştahlarını belirler ve ürünü bu ekranlar vasıtasıyla, konfigüre ederek ve herhangi bir kodlama bilmeye gerek kalmadan adapte edebilirler.

Simülasyon için Geliştirilmiş bir Test Alanı

Sanction Scanner Şüpheli İşlem İzleme ürünü her şirketin kendi ihtiyacı doğrultusunda kurallarını belirleyebilmesi ve bu kurallardan müşteri ya da segmentler özelinde kural setleri oluşturabilmesi için geliştirilmiştir. Ayrıca müşterilerin oluşturdukları kuralları, kural setlerini canlıya almadan önce test edebilecekleri bir simülasyon ortamı sağlar. Burada, hazırlanan kurallar önceki işlemler üzerinde uygulanarak sonuçlar karşılaştırılır. Böylece firmalar şirketlerinin aracılık ettiği işlemler üzerinde en optimize izleme kurallarını belirleyebilir.

Şirketlerin sayısız veri arasında tehdit içerenleri tespit etmeleri ve bu işlemleri önlemeleri günümüz şartlarında mümkün görünmezken, bu teknoloji tabanlı ürünler ile büyük ekiplere ve manuel süreçlere gerek kalmaksızın çözüme ulaşabilir. Hızlı bir entegrasyon sürecinin ardından fraud ve diğer illegal işlemlerin tespiti ve önlenmesine karşı Sanction Scanner ile hazırlıklı olmaya ne dersiniz?