Adjust, Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı. Adjust’ın Yeni Raporu, E-ticaret, Fintech ve Oyun Mobil Uygulamalarının 2023’e Hızlı bir Giriş Yaptığını Gösteriyor.

Adjust’ın Mobil Uygulama Trendleri e-kitabı, geliştiricilere ve pazarlamacılara önümüzdeki yıl stratejik büyüme sağlamaları için ihtiyaçları olan önerileri sunuyor.

 

Mobil pazarlama analitik şirketi Adjust, her yıl okuyucularına sunduğu Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı. Rapora göre, e-ticaret, fintech ve oyun uygulamaları 2023’te yaşanan ekonomik zorluklara rağmen yükseliş trendini sürdürüyor. 2022, endüstride şimdiye kadar yavaşlamanın ilk kez görüldüğü yıl olsa bile 2023’teki ilk göstergeler bu durumun iyi yönde ilerlediğini gösteriyor: mobil uygulama kurulumları 2022 ortalamalarına göre e-ticaret’te %4, fintech’te %13 ve oyunlarda %10’luk bir yükseliş sergiliyor.

 

Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak ZERMAN’a göre “Küresel koşullar ve kullanıcı ihtiyaçları her geçen gün hızla değişiyor. Özelleştirilmiş ve sorunsuz kullanıcı deneyimleri sunmak, platformlar arası kampanyalar yürütmek ve CTV gibi yeni kanalların sunduğu potansiyeli kullanmak, 2023 ve sonrasında sürdürülebilir ve stratejik büyüme arayan pazarlamacılar ve geliştiriciler için paha biçilmez bir fırsat olacak”

Adjust’ın takip ettiği toplam 100.000’den fazla uygulamanın veri setini baz alan rapor, dünya çapındaki kurulumlar, oturumlar, uygulamada geçirilen süre, kullanıcı tutma oranları, reattribution oranları ve daha fazla metriğin uzun vadeli trendlerini analiz ediyor. Geliştirici ve pazarlamacılar, bu içgörüleri kullanarak kitlelerini daha iyi anlayabiliyor ve uygulama piyasasındaki son durumu daha iyi takip edebiliyor.

 

Rapor sonuçlarından çıkan diğer önemli maddeleri aşağıda bulabilirsiniz. ; 

  • ATT onay oranları tekrar yükseldi. Veri gizliliğinin artık bir norm haline gelmesiyle birlikte kullanıcıların bu konudaki hassasiyeti artıyor ve bunun sonucunda onay oranları yükselmeye devam ediyor. 2023’ün ilk çeyreğindeki ATT onay oranları, 2022’ye göre %4 artış göstererek %29’a yükseldi. Bu oran, oyunlarda %36’ya ulaştı ve fintech ise %11’den %18’e yükseldi.
  • M-ticaret sektörü, cirolardaki düzenli artışla yükseliş trendinde. Mobil ticaret uygulamalarının oturumları ve oturum uzunlukları 2022’de yıllık bazda artış gösterdi ve 2023’te oturumlar şimdiye kadar %7 daha yükseldi. E-ticaret sektöründe uygulama içi ciro, 2022’de bir önceki yıla göre %4 artış gösterdi ve Kasım ayı, Adjust tarafından şimdiye kadar gözlemlenen en çok artışın yaşandığı ay oldu.
  • Ekonomide yaşanan zorluklara rağmen, fintech uygulamaları küresel olarak büyüme gösterdi ve mobil finansal hizmetlerin dayanıklılığını ve sürekli artan kullanıcı ilgisini ortaya koydu. Fintech uygulamalarının küresel kurulumları 2022’de %2 artarken, küresel oturumlar %19 artış gösterdi. Bu artışın en belirgin yaşandığı bölgeler %54 ile LATAM ve %40 ile EMEA oldu. Fintech sektöründeki uygulama içi ciro ise Kasım 2022 ve Ocak 2023 arasında %90’ı geçti.
  • Hyper casual oyunlar, oyun uygulamaları kurulumlarındaki payı göz önüne alındığında sektördeki egemenliğini sürdürüyor. Hyper casual oyunlar, oyun uygulaması kurulumlarının %25’ini oluştururken, aksiyon oyunları %25 ile oturumlarda en yüksek paya sahip. Oyun uygulamalarının kurulum ve oturumları 2022’de önemli ölçüde düşüş gösterdi, ancak Ocak 2023 itibarıyla kurulumlar %10 ve oturumlar %11 artışla eski seviyelerine geri dönmeye başladı. Uygulama içi ciro ise 2022’nin 4. çeyreğine göre %14 arttı.

 

Rapor ayrıca 2022’de mobil e-ticaret, oyun ve fintech genelinde en yüksek indirme sayısına sahip 10 uygulamayı öne çıkarıyor ve sektörün önde gelen oyuncularından önemli içgörüler sağlıyor. Snap’in Ürün Grubu Pazarlama Yöneticisi Kathleen Gambarelli’ye göre, “Mobil ekosistemde yaşanan sürekli değişim içerisinde çevik kalmak kritik bir öneme sahip. Snap, topluluğumuza ve reklam verenlerimize daha iyi bir hizmet vermek için hızla kullanıma sunduğu ürün geliştirmeleri yaparak, gelir akışlarını çeşitlendirerek ve yeni endüstri ölçüm standartlarına destek vererek esnekliğini ve değişime iyi bir şekilde uyum sağlayabilme yeteneğini ortaya koydu.”

Dussart, sözlerine mevcut trendlerin ışığında uygulama ekosisteminin zorluklara göğüs germe ve kullanıcıların geniş ve sürekli değişen ihtiyaçlarına uyum sağlama yeteneğini açıkça ortaya koyduğunu ekleyerek devam etti. “2023’te başarı, en önemli hedeflere odaklanarak rekabette öne çıkanlar tarafından tanımlanacak. Pazarlama verimliliğini merkezileştirilmiş veriler ile en üst düzeye çıkarmak birlikte hızlı ve etkili kararlar almak için gereken araçlara yatırım yapmak, en iyi sonuçları veren kampanyaların yürütülmesini sağlayacaktır.”