KriptoPara Yatırımcısı ve Danışmanı

Onur Gözüpek

 

KriptoPara Yatırımcısı ve Danışmanı Onur Gözüpek, Fintechtime Mayıs sayısı için yazdı “Blokzinciri ve Yapay Zeka: Geleceğin Teknolojileri”.

“Blokzinciri ve yapay zeka, birlikte kullanıldığında birçok fayda sağlayabilirler. Blokzinciri, yapay zekanın kullanacağı verileri güvenli ve şeffaf bir şekilde saklamak için kullanılabilir. Blokzinciri, yapay zeka algoritmaları tarafından kullanılan verilerin kaynağını belirleyerek, verilerin güvenilirliğini artırabilir. Yapay zeka, blokzinciri üzerindeki verileri işleyerek daha verimli ve hızlı bir şekilde kararlar alabilir.”

 

Blokzinciri yaklaşık 14 yıl önce Bitcoin ile birlikte hayata geçtiğinden beri sürekli gelişen, yaygınlaşan bir veri saklama teknolojisidir. Merkeziyetsiz, dağıtık defter sistemi olarak da tanımlanan blokzinciri, verileri şifreli, doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydederek bloklar halinde depolamaktadır. Her ne kadar, blokzincirini Bitcoin ile özdeşleştirmiş olsak da günümüzde blokzinciri, güvenilir ve verimli veri saklama ihtiyacı duyulan hemen hemen her alanda kullanılıyor.

 

Akıllı kontratların kullanılmaya başlanmasından sonra, blokzincirinin kullanım alanının çok daha genişlediğine şahit olduk. Yakın dönemde, merkeziyetsiz finans, NFT’ler ve metaverse kavramları oldukça konuşuldu. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin genel erişime açılması tüm dünyanın ilgisini yapay zekaya yönlendirdi. Yapay zeka destekli fotoğraf düzenleme uygulamaları, videolara yapay zeka dokunuşları başlangıçta ilgi çekici olsa da “deep fake” olarak adlandırılan ve kişilerin ses ve görüntüsünü taklit ederek üretilmiş videolar, yapay zekanın yeteneklerinin fotoğrafları düzenlemek ya da sorulara yanıtlar vermekten ibaret olmadığını gözler önüne serdi. Hayatını kaybeden Hollywood yıldızlarının yapay zeka teknolojisi sayesinde yeni filmlerde rol alabilmesi kulağa iyi bir fikirmiş gibi gelse de örneğin Amerikan Başkanı’nın “bilgisayarlar dünyayı ele geçirdi, sonumuz geldi” şeklinde anonslar yaptığı sahte videolar izlemek istemeyiz sanırım. Böyle bir videonun internette ne kadar kısa sürede yayılabileceğini ve Terminatör filminde Skynet’in dünyayı ele geçirmesini izledikten sonra masaüstü bilgisayarlarını kutularına kaldıran nesli ürkütmeye gerek yok, değil mi? Korkutucu senaryoları ve tüylerimizi diken diken etme işini Boston Dynamics’in robotlarına bırakıp, yapay zekanın buz dağının görünen yüzüyle vakit geçirmeye devam edelim.

 

Bu teknolojinin nasıl çalıştığına basit bir örnek verebilmek için ChatGPT’den benim için blokzinciri ve yapay zeka ilgili bir makale yazmasını istedim. Aşağıda okuyacağınız bir kaç paragraf yapay zeka tarafından yazıldı.

“Blokzinciri ve yapay zeka teknolojileri, son yıllarda hızla gelişen ve gelecekte önemli bir rol oynayacak olan teknolojilerdir. Her iki teknoloji de farklı alanlarda kullanılsa da, birçok ortak noktaları da vardır. Bu makalede, blokzinciri ve yapay zeka teknolojilerinin nasıl birbirleriyle etkileşebileceği ve birlikte nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

 

Blokzinciri Teknolojisi

Blokzinciri teknolojisi, dağıtılmış bir veri tabanı teknolojisi olarak tanımlanabilir. Blokzinciri, tüm katılımcıların birlikte çalışarak verileri güvenli ve şeffaf bir şekilde saklayabileceği ve işleyebileceği bir yapı sunar. Blokzinciri, işlemleri blok adı verilen birimlere ayırır ve bu blokların her biri, önceki bloktaki tüm işlemleri doğrulayan bir karma fonksiyonu içerir. Bu nedenle, blokzinciri üzerindeki herhangi bir değişiklik, önceki bloklardaki tüm işlemleri etkileyeceğinden, blokzinciri güvenli ve değiştirilemez hale getirir.

 

Yapay Zeka Teknolojisi

Yapay zeka teknolojisi, insanların sahip olduğu zekayı taklit etmeyi amaçlayan bir teknolojidir. Yapay zeka, verileri kullanarak öğrenme süreci gerçekleştirir ve bu süreçte, algoritma modelleri kullanarak kararlar alır. Yapay zeka, farklı alanlarda kullanılabilecek bir teknolojidir. Örneğin, otomasyon, görüntü işleme, doğal dil işleme, tıbbi teşhis ve finansal analiz gibi alanlarda kullanılabilir.

 

Blokzinciri ve Yapay Zeka: Nasıl Birlikte Kullanılabilirler?

Blokzinciri ve yapay zeka, birlikte kullanıldığında birçok fayda sağlayabilirler. Blokzinciri, yapay zekanın kullanacağı verileri güvenli ve şeffaf bir şekilde saklamak için kullanılabilir. Blokzinciri, yapay zeka algoritmaları tarafından kullanılan verilerin kaynağını belirleyerek, verilerin güvenilirliğini artırabilir. Yapay zeka, blokzinciri üzerindeki verileri işleyerek daha verimli ve hızlı bir şekilde kararlar alabilir.”

 

Yapay zekanın Türkçe olarak verdiği yanıtlar, şimdilik İngilizce metinler kadar iyi olmasa da bu haliyle bile günlük hayatta aklımıza gelebilecek pek çok soruya yanıt verebilmesi insanın ufkunu açıyor. Veriyi doğrulanabilir ve güvenli bir şekilde saklayan blokzinciri teknolojisi ile kendi kendine öğrenen yapay zeka bir araya geldiğinde neleri değiştirebileceğini öngörmek pek de kolay değil. Sağlık ve finans sektörlerinin, bu iki teknolojiyi bir arada kullanarak yapabileceklerini hayal edebiliyor musunuz? Siz yapay zeka ve blokzincirini hangi alanda kullanmak isterdiniz?