AHL Pay, FAST entegrasyonunu tamamladı. AHL Pay kullanıcıları artık IBAN sahibi olabiliyor, FAST ile 7/24 hızlı para transferi gerçekleştirebiliyor, KOLAS imkanlarından faydalanabiliyor.

AHL Pay markası ile faaliyetlerini sürdüren Ahlatcı Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞ, kullanıcılarının FAST kullanımını sağladı. AHL Pay kullanıcıları sahip oldukları cüzdan numaraları haricinde, IBAN’a da sahip oluyor. AHL Pay kullanıcıları IBAN’ları ile FAST’i kullanarak 7/24 anında para transferi gerçekleştirebiliyor. Merkez Bankası’nın FAST uygulamasını kullanıcılarına sunmaya başlayan AHL Pay, TCMB’nin bir diğer uygulaması olan KOLAS’ı (Kolay Adresleme Sistemi) da kullanıcılarına sunmaya başladı.

 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan AHL Pay Genel Müdürü Enver Çetin, “Kullanıcılarımıza IBAN sunmamız, FAST ile işlem yapılmasını sağlamamız, KOLAS imkânı sunmamız ile Finansal Piyasalar için çok önemli bir değişim başladı. Ülkemizde bugüne kadar sadece Bankalar tarafından müşterilerine IBAN sunulabiliyorken, bugün itibariyle AHL Pay gibi bir Elektronik Para kuruluşunun kullanıcılarına IBAN sunulabilmesi, finans sektörü için çok önemli bir değişim sürecinin ilk adımıdır. Sektörde bu düzeyde bir inovasyon yaşanmasını sağladığı için Merkez Bankası’na çok teşekkür ederiz. Banka haricinde bir finans kurumu olarak artık kullanıcılarımıza IBAN sunabildiğimiz gibi, Merkez Bankası’nın çok önemli ve başarılı para transfer uygulamaları olan FAST sistemine ve KOLAS sistemine de dahil olduk. Bankalar harici bir finans kurumunun ilk kez IBAN sunabilmesi, ilk kez FAST’e katılması, ilk kez KOLAS imkanlarını sağlayabilmesi çok önemli. 2022 yılında güçlü bir sistem ve altyapı ile aktif faaliyetlerimize başlamamızın ertesi senesinde ulaştığımız bu tür başarılar ile AHL Pay artık diğer elektronik para kuruluşları ve ödeme kuruluşlarına da öncülük etmekte, örnek teşkil etmektedir. TCMB nezdinde uygun görüldüğü takdirde, para transferi faaliyetlerimize orta vadede TR Karekod uygulamasının, uzun vadede de EFT uygulamasının dahil edilmesini hedeflemekteyiz.” dedi.